Frezowanie metalu - na czym polega?
Proces frezowania metalu to rodzaj obróbki skrawaniem, a dokładniej obróbki wiórowej. W trakcie frezowania metali usuwa się z nich bowiem fragmenty metalu w postaci wiórów określonej grubości, w ten sposób wpływając na ich kształt. Do tego procesu wykorzystuje się odpowiednie maszyny, czyli frezarki. W dzisiejszych czasach jest to bardzo nowoczesny sprzęt, który umożliwia frezowanie metali z bardzo wysoką dokładnością.
Frezowanie metalu dzieli się najczęściej na dwa rodzaje, współbieżne oraz przeciwbieżne. Do tego można wyróżnić rodzaje frezowania pod względem technologicznym. W ten sposób wyróżnia się frezowanie walcowe, czołowe oraz skośne. Obecnie najczęściej stosuje się dodatkowo inny rodzaj, czyli frezowanie CNC. Proces z frezowania metalu z użyciem maszyn CNC jest bardzo popularny w naszym kraju, ale też i w Niemczech (metallfräsen).
Frezowanie metalu współbieżne
Frezowanie współbieżne to jedna z najczęściej stosowanych metod, gdy mowa o obróbce metali. W jej wypadku ruch posuwowy jest zgodny z kierunkiem, w którym obraca się ostrze skrawające. Dzięki temu ten typ frezowania nie generuje tak wysokiego tarcia w trakcie obróbki metali. Mniejsze jest też dogniatanie materiału, które bywa sporym problemem w wypadku frezowania przeciwbieżnego.
Co ważne we frezowaniu współbieżnym znacznie niższa jest też temperatura pracy. Wióry są bowiem efektywnie odprowadzane i przy okazji mogą też oddawać do otoczenia część ciepła powstającego w trakcie frezowania.
Największy minus frezowania współbieżnego to fakt, iż tolerancja na luzy obrabianego materiału jest bardzo niska. Musi on być bardzo dokładnie zamocowany, gdyż wszelki ruch z jego strony może zakończyć się nie tylko uszkodzeniem materiału, ale też samej frezarki i jej ostrza. Więcej o tym rodzaju frezowania można dowiedzieć się między innymi na stronie: https://fmt-cnc.de/
Frezowanie metalu przeciwbieżne
Frezowanie przeciwbieżne uznawane jest za tradycyjną odmianę tego typu obróbki metalu. W nim kierunek ruchu posuwowego jest przeciwny do kierunku, w którym obraca się ostrze skrawające odpowiedzialne za obróbkę. Taka metoda ma jednak pewne wady. Przede wszystkim obrabiany materiał jest w jej trakcie wręcz lekko zgniatany. Do tego w tym procesie występuje dość duże tarcie, przez co temperatura pracy może okazać się bardzo wysoka. Do tego z obrabianego materiału usuwa się całkiem dużej wielkości wióry, które mogą się nagromadzić na jego powierzchni walcowej. Dlatego z reguły metoda ta nie jest wykorzystywana w trakcie frezowania metalu. Raczej używa się jej do tworzyw sztucznych, bądź gdy obrabiane są stopy żaroodporne.
Zobacz także: