Pierwszy etap matur próbnych w nowej formule odbył się we wrześniu. Drugą część zaplanowano od 12 do 21 grudnia br.
- Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego do części pisemnej egzaminu maturalnego w formule 2023 z wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach - przekazał Marcin Smolik, dyrektor CKE.
W poniedziałek młodzież sprawdzała swoją wiedzę z języka polskiego, dziś (wtorek 13 grudnia) mierzą się z testami z języków obcych, jutro czeka na nich matematyka.
Maraton zakończy się dopiero w przyszłym tygodniu, a konkretnie 21 grudnia. Matura próbna nie jest obowiązkowa, placówki przystępują do niej dobrowolnie.
Testy mają być wyłącznie ćwiczeniem umiejętności pracy z arkuszem egzaminacyjnym oraz określeniem stanu wiedzy i jak podkreśla CKE "za nieuzasadnione uważa się wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia".
A jakie zmiany czekają uczniów?
Przede wszystkim będą mieć więcej czasu na rozwiązanie zadań z języka polskiego, bo aż 240 min. Dostaną dwa (a nie jak dotychczas jeden) arkusze egzaminacyjne - historycznoliteracki oraz wypracowanie, w którym minimalna liczba słów została określona na 300 wyrazów.
Zmiany dotyczą też egzaminu z matematyki. Będzie więcej niż do tej pory zadań otwartych, ale też tych w formule prawda/fałsz.
Pozostaje za to określony wcześniej próg zdawalności, czyli 30% (przedmioty dodatkowe nie mają progu).
W przyszłym roku maturzyści będą musieli przystąpić do egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego.
Egzamin dojrzałości rozpocznie się 4 maja 2023r.