Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.10.18 08:54 | aktualizacja: 2022.10.18 08:56

Umywalki Kamienne - czy warto mieć marmur w łazience?

Ostatnimi czasy coraz więcej osób rezygnuje ze zwykłych umywalek zbudowanych z tworzyw sztucznych, a zaczyna inwestować w produkty bardziej naturalne.
Umywalki Kamienne - czy warto mieć marmur w łazience?
Umywalki Kamienne - czy warto mieć marmur w łazience?

Umywalki kamienne, stają się coraz bardziej popularne ze względu na swój unikalny wygląd oraz odporność. Jak wiemy, nie ma na świecie dwóch identycznych kamienia co sprawia, że produkt, który kupujecie jest jedyny w swoim rodzaju. W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam najpopularniejszy kamień jakim jest marmur. Czy jest warto swojej ceny? Zapraszamy do lektury.

Czym jest marmur?

Marmur to skała metamorficzna o zwartej teksturze, którą tworzą skały wapienne lub dolomitowe, które pod wpływem wysokich temperatur ulegają procesowi rekrystalizacji. Można go znaleźć naturalnie w masach warstwowych lub nieregularnych, w zależności od jego pochodzenia. Jest znany i używany do różnych zastosowań.

Marmur - charakterystyka

Składa się głównie z węglanu wapnia, który powoduje, że naturalnie posiada on biały kolor. Jednak poprzez naturalne zanieczyszczenia występujące we wnętrzu ziemi, nabiera on innych kolorów. Ulega on przebarwieniom od krzemianów magnezu, miki, kwarcu, chlorynu, tlenku żelaza. Twardość marmuru wynosi 3 do 4 w skali Mohsa. Co sprawia, że jest od kamieniem niezwykle odpornym.

Najbardziej nazwanym złożem na świecie jest Macael, prowincja Almería w Hiszpanii, nazywa też Miastem Białego Złota, odkąd Fenicjanie znaleźli złoża białego marmuru w jej górach w V wieku p.n.e.

Inną słynną odmianą marmuru jest Carrara we Włoszech, wydobywana z Alp. Charakterystyczna biel i niebieskie odcienie sprawiają, że jest to doskonały materiał do wyrobu elementów dekoracyjnych. Bloczki z marmuru kararyjskiego występują w konstrukcjach budynków użyteczności publicznej i domów patriarchów np. w Rzymie. W Rzymie jego eksport odbywał się z wykorzystaniem portu Luni, dlatego Rzymianie nazywają go również marmurem lunense.

W przeszłości wydobywano go z góry Hymettus, na południe od Aten. Miał on popielaty kolor, który po przecięciu wydzielał nieprzyjemny zapach, ponieważ częściowo składał się z resztek organicznych. Wykorzystywano go jednak do budowy filarów w ważnych budowlach, takich jak bazylika Świętego Piotra w Rzymie.

Marmur zastosowanie

Od czasów starożytnych służył do budownictwa i tworzenia sztuki. Tworzono z niego drobne przedmioty ale także ogromne rzeźby.

Obecnie jest stosowany do wykładania ścian wewnętrznych i zewnętrznych, jako symbol luksusu i przepychu. Łatwo się go czyści. Szpitale i inne placówki medyczne wybierają marmur, ponieważ sprzyja utrzymaniu czystości

Jest to wysokiej jakości materiał, który zapewnia elegancję, dlatego stosuje się go na ścianach i podłogach hal lub budynków o dużym natężeniu ruchu, muzeów, sal konferencyjnych, lobby hotelowych, placów i pałaców rządowych. Kawałki marmuru są również używane w blatach i półkach kuchennych.

Umywalka kamienna - jak czyścić?

Jeśli chodzi o  umywalki z marmuru nie ma specjalnych wytycznych jeśli chodzi o czyszczenie. Na rynku jest bardzo wiele środków, które mogą służyć do utrzymania marmuru w czystości. Najlepiej używać takich, które mają neutralne pH. Bardzo ważnym jest także, aby nie pozostawiać na powierzchni marmuru uporczywych plam na dłużej. Może to sprawić, że plama w jakiś sposób weżre się w powierzchnie umywalki i będzie ją trudno usunąć.

Umywalka z kamienia nablatowa - wady i zalety

Absolutną i podstawową zaletą takich umywalek jest ich wygląd. Prezentują się one bardzo okazale i sprawiają, że pomieszczenie nabiera bardziej prestiżowego charakteru. Dodatkowo są znacznie prostsze w czyszczeniu, ponieważ umywalka nablatowa jest montowana w taki sposób, że nie posiada szczelin, w które może dostawać się brud. Dodatkowo zaoszczędzacie sporo miejsca, która możecie użyć na przykład na postawienie kosmetyków.

Kamień rzeczny - czy warto?

Innym rodzajem kamienia poza marmurem jest ostatnio popularny kamień rzeczny. Występuje on tylko w jednej ciemnej odmianie. Charakteryzuje się znacznie przystępniejszą ceną niż marmur. Dodatkowo jest też bardzo wytrzymały i odporny na zabrudzenia. Jeśli Wasza łazienka jest tworzona w ciemnej kolorystyce, to warto pomyśleć właśnie o kamieniu rzecznym. Występuje on w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Jak wspominałem na początku, nie ma dwóch identycznych kamieni.

Podsumowując, jeśli pragniecie mieć coś wyjątkowego w swojej łazience, symbol luksusu i pozycji, to marmur będzie idealnym rozwiązaniem. Jego cena nie jest aż tak wysoka, żeby odstraszała, a poza tym jest bardzo wytrzymały więc może posłużyć dłużej niż zwykła umywalka wykonana z tworzywa sztucznego.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1906
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 czerwca 2024 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
w piątek, godzina 07:48 Józefów
Nowa stawka za wywóz ścieków
w piątek, godzina 08:46 Obsza
Największy piknik wojskowy w regionie już w tę sobotę
w sobotę, godzina 16:12 Kolarstwo
Tour de Pologne Women na drogach powiatu
W dniach 28-30 czerwca na terenie województwa lubelskiego odbywa się druga edycja Tour de Pologne Women. W sobotę 29 czerwca uczestniczki wyścigu przejechały przez powiat biłgorajski.
w niedzielę, godzina 09:05 Powiat
Pięć miejscowości bez prądu, w tym Tarnogród i Józefów
w niedzielę, godzina 21:04 Biłgoraj
Pieszo do Krasnobrodu
22 czerwca 2024 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
22 czerwca 2024 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
w sobotę, godzina 18:08 Czernięcin Główny
Strażacki jubileusz
w czwartek, godzina 20:55 Biłgoraj
Powiat zakończył rok z deficytem, ale pozyskał 58,8 mln zł na inwestycje
W czwartek 27 czerwca odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. Jakie decyzje podjęli?
w niedzielę, godzina 18:59 Aleksandrów
Aleksandrów pamięta o ofiarach wysiedleń
w niedzielę, godzina 20:08 Tarnogród
100 lat muzyki dętej w Tarnogrodzie
w sobotę, godzina 10:47 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora "Piątki" rozstrzygnięty
W maju władze Biłgoraja ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego. Postępowanie zostało już rozstrzygnięte. Kto będzie zarządzać placówką przez najbliższe pięć lat?
w piątek, godzina 10:42 Biłgoraj
Nielegalny salon gier zlikwidowany
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
24 czerwca 2024 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w czwartek, godzina 08:12 Księżpol
Stanowiska dyrektorów powierzone
w piątek, godzina 09:34 Księżpol
Osobówka w płomieniach
w piątek, godzina 09:45 Biłgoraj
Nie żyje prokurator Marek Głowala
W środę 26 czerwca zmarł prokurator Marek Głowala - prokurator Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju. W latach 2016-2019 kierował tą jednostką jako prokurator rejonowy.
w sobotę, godzina 10:57 Józefów
Trzecie spotkanie kapel im. Jana Różańskiego
w czwartek, godzina 14:36 Powiat
Tour de Pologne Women na drogach powiatu. W sobotę będą utrudnienia
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl