Poniższy artykuł powstał na bazie wiedzy Bibby Financial Services - lidera na międzynarodowym rynku usług faktoringowych. Kierujemy go do początkujących właścicieli działalności, którzy chcieliby zyskać elastyczne, a jednocześnie stabilne źródło finansowania.
Faktoring - znaczenie i geneza
Faktoring to metoda finansowania przedsiębiorstw, w której sprzedają one swoje należności w postaci faktur z odłożonym terminem płatności. W zamian otrzymują natychmiastową gotówkę. Instytucją kupującą są zaś firmy faktoringowe. Usługa ta swoimi korzeniami sięga 1900 roku. Pierwotnie stworzony został w krajach anglojęzycznych, aby pomóc małym firmom w szybszym uzyskaniu przepływu gotówki.
Obecnie ze wspomnianej usługi korzysta wiele wielkich korporacji. Te zaś zyskują dzięki niemu płynność finansową oraz zmniejszają koszty odsetek związane z krótkoterminowymi pożyczkami. Faktoring doskonale przyjął się także i na polskim gruncie, a najlepszym tego przykładem jest sprawdzona i doceniona marka - Bibby Financial Services.
Faktoring - definicja i przebieg transakcji
Ujmując to w proste słowa - faktoring jest usługą finansową, która polega na kupieniu przez faktora nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. W poniższym akapicie przedstawiamy przebieg przykładowej transakcji.
Przedsiębiorca (w ramach tej usługi nazywany faktorantem) sprzedaje swojemu klientowi dany produkt czy usługę. Wystawia mu przy tym fakturę z odroczonym terminem płatności. Następnie przesyła jej kopię firmie faktoringowej (którą podczas transakcji nazywa się faktorem). Ta zaś w ciągu 24 godzin przelewa mu na konto równowartość zawartej na dokumencie gotówki. Na koniec, w wyznaczonym sobie terminie klient spłaca należność już firmie faktoringowej.
Czemu służy faktoring?
Faktoring jest więc narzędziem finansowym, które pomaga firmom zarządzać przepływem gotówki. Jest to świetny sposób na szybsze otrzymanie zapłaty, którą wydać możemy następnie według naszego uznania: na wynagrodzenia dla pracowników, zapłatę swoich zobowiązań lub nową inwestycję.
Z wyżej wymienionych względów, faktoring jest najlepszym dotychczas wypracowanym sposobem na zabezpieczenie swojego kapitału obrotowego, płynności finansowej, a w dalszej perspektywie prosperity na rynku. Przedsiębiorcy wybierają faktoring zamiast kredytów bankowych, ponieważ faktorzy nie wymagają zabezpieczeń. Ponadto omawiana przez nas usługa nie uwzględnia żadnych kar za przedpłaty, a płatności są należne natychmiast po zebraniu należności.
Dla kogo faktoring?
Faktoring jest formą finansowania, z której chętnie korzystają mniejsze firmy, które mają na rynku krótki staż, a co za tym idzie, nie mają dostępu do tradycyjnych kredytów bankowych. Jest też idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które potrzebują szybkiego dostępu do kapitału. Aby zakwalifikować się do faktoringu, sprawozdanie finansowe firmy powinno wykazywać dodatni dochód netto i stały przepływ gotówki.
Z drugiej strony z faktoringu korzystają także wielkie korporacje. Dobrym przykładem instytucji faktoringowej, która oferuje swoje usługi dużym graczom na rynku jest wspomniana już marka Bibby Financial Services. Używając skrótu myślowego, stwierdzić można, że w dobie kryzysu, pandemii i szalejącej inflacji wszystkie, obecne na rynku podmioty gospodarcze powinny korzystać z usługi faktoringu.
Jak wybrać firmę faktoringową?
Nie wszystkie firmy faktoringowe oferują takie same usługi. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy dany faktor jest odpowiedni dla Twojej firmy, jest posiadanie kilku punktów odniesienia. Sprowadza się to do skontaktowania się z kilkoma różnymi markami, które oferują faktoring.
Robiąc research, warto sporządzić sobie listę pytań, które potem zadamy przedstawicielowi faktora. Warto zapytać o opłaty oraz jak szybko pieniądze trafią na nasze konto. Najważniejszym pytaniem jest jednak - w finansowaniu jakich branż specjalizuje się dana firma faktoringowa. Możesz również zapytać o ich historię oraz jaki jest przebieg usługi faktoringowej.
Podsumowanie
Na koniec wyciąg z powyższego tekstu. Faktoring to rodzaj finansowania, w którym przedsiębiorstwa sprzedają swoje należności firmie zewnętrznej, zwanej faktorem. Dzięki natychmiastowej gotówce usługobiorca zyskuje kapitał obrotowy, zabezpieczają swoją płynność finansową i bytność na rynku. Usługi faktoringowe pozwalają zarówno wielkim korporacjom, jak i małym firmom na szybsze uzyskanie gotówki.