Coraz częściej mówi się o szkodliwości cukru w podstawowej diecie. Jako makroskładnik jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów w naszym organizmie. Mózg nie może działać bez odpowiedniej dawki węglowodanów. Natomiast mięśnie do wykonania pracy wykorzystują glikogen, czyli wielocukier powstały z glukozy. Stąd nasuwa się pytanie, czy na pewno cukier powinien być powodem do zmartwień?
Czy cukier jest szkodliwy?
Cukier to produkt pochodzenia roślinnego wytwarzany z buraków lub trzciny. Jego obecność można zauważyć w sporej grupie produktów, zaczynając od pieczywa, na nabiale kończąc. Występuje on w różnych odmianach, jednak jego działanie jest podobne w każdej postaci. Cukier w małych ilościach nie powoduje większego uszczerbku na zdrowiu, jednak jego nadmiar może prowadzić do wielu schorzeń.
Zbyt duże ilości tej słodkiej substancji w diecie prowadzą przede wszystkim do otyłości oraz chorób będących jej następstwem. Otyłość może prowadzić do cukrzycy typu drugiego oraz insulinooporności. Nadmierne ilości cukru przyczyniają się do powstania próchnicy, na co najbardziej narażone są dzieci. Specjaliści w dziedzinie żywienia twierdzą również, że cukier prowadzi do uzależnienia silniejszego niż twarde narkotyki.
Naturalne zamienniki cukru
Będąc przysłowiowym łasuchem, ciężko jest z dnia na dzień odzwyczaić się od słodkiego smaku. Nagła rezygnacja z cukru może powodować nieprzyjemne reakcje organizmu, takie jak osłabienie czy bóle głowy. Dietetycy zalecaj stopniowe odchodzenie od spożywania cukru, tak by organizm mógł się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Cukier można zastąpić na kilka różnych sposobów. Do jego zamienników można zaliczyć:
- miód,
- erytrytol,
- ksylitol,
- stewię,
- aspartam.
Kiedy mamy ochotę na słodkie, można zjeść owoc lub gorzką czekoladę z wysoką zawartością kakao. To powstrzyma chęć na słodkie przez jakiś czas. Można też z powodzeniem stosować sprawdzone dodatki do deserów lub desery niezawierające cukru.
Jak radzić sobie z pokusą słodkiego?
Przejście na dietę wymaga rezygnacji z cukru i produktów bogatych w jego odpowiedniki. Brak możliwości zjedzenia czegoś słodkiego prowadzi często do frustracji oraz spadku samooceny. Można się jednak przed tym uchronić. Producenci suplementów oraz odżywek wprowadzili na rynek całe serie "fitsłodyczy". Obecnie hitem są owoce w żelu niezawierające dodatku cukru. Ich duży wybór znajduje się na stronie https://www.budujmase.pl/sklep/fruzeliny/. Można je stosować na kilka prostych sposobów.
Frużeliny w wersji fit nadają się głównie jako dodatek do omletów, naleśników oraz lodów. W zależności od upodobań można je także dodać do koktajli oraz owsianek. Ich konsystencja i duża zawartość owoców to gwarancja nie tylko dobrego smaku, ale również zdrowej przekąski czy posiłku. Można je podjadać bez obaw o dodatkowe kalorie.