Jak poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską przekroczyło już ponad 100 tys. osób. Część z nich znalazła schronienie w naszym regionie, m.in. w Biłgoraju, Józefowie, czy Tarnogrodzie. W pomoc uchodźcom włączają się także mieszkańcy powiatu. W wielu miejscowościach organizowane są zbiórki darów rzeczowych dla uchodźców.
Potrzebne są m.in. środki higieniczne (szampony, mydła, podpaski, pampersy dla dzieci, pasty do zębów, szczoteczki, papier toaletowy, ręczniki papierowe), ręczniki kąpielowe, woda butelkowana, kawa, herbata, żywność dla dzieci, konserwy, worki na śmieci, naczynia: talerze, kubki, czajniki elektryczne, zabawki dla dzieci, książeczki, kredki, kolorowanki. - Mile widziana będzie sprawna pralka automatyczna, suszarka, czy kuchenka gazowa - wymienia Tomasz Legieć, zastępca burmistrza Tarnogrodu.
Dary można przynosić do budynku po byłym gimnazjum w Tarnogrodzie, przy ulicy Kościelnej 12. Od poniedziałku zbiórka będzie prowadzona również w Samorządowej Szkole Podstawowej w Goździe Lipińskim.
W piątek w godzinach wieczornych na terenie Biłgoraja zostali rozlokowani uchodźcy z Ukrainy. Produkty, m.in. zabawki, kredki, kolorowanki, słodycze, herbatę, pościel, ręczniki i środki higieny osobistej można przynosić do biura poselskiego posłanki Beaty Strzałki, przy ulicy Włosiankarskiej 5.
W pomoc uchodźcom włącza się również Grupa CZEMU Frampol. Dary przynosić można od poniedziałku (28.02) do piątku (04.03) do Centrum Integracji Społecznej przy ulicy Zamojskiej 13 we Frampolu, a zebrane materiały zostaną przekazane oddziałowi PCK w Lublinie. Potrzebna jest: żywność długoterminowa (konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach, przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy), kosmetyki i chemia (żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń), środki opatrunkowe (koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków). - Zbieramy także NOWE koce i śpiwory. Nie zbieramy odzieży - zaznaczają członkowie grupy.
Zbiórkę rzeczową na pomoc uchodźcom z Ukrainy prowadzi biłgorajski oddział PCK. Zbierane są środki opatrunkowe, środki czystości, artykuły żywnościowe o przedłużonym terminie do spożycia, nowe koce i śpiwory itp. - Nie zbieramy odzieży - podkreśla PCK. Punkt zbiórki utworzony jest w PCK przy ul. 3-go Maja 79 oraz w niektórych sklepach na terenie Biłgoraja.
W biurze poselskim Beaty Mazurek poseł do PE i Jacka Sasina wiceprezesa Rady Ministrów przy ulicy Kościuszki 86 w Biłgoraju zorganizowano zbiórkę suchego prowiantu dla uchodźców z Ukrainy, którzy na przejściach granicznych czekają na potwierdzenie tożsamości. Potrzebne są produkty zapakowane i gotowe do spożycia oraz woda, soki, napoje, jogurty. Zbiórka bedzie prowadzona w niedzielę w godz. 11.00-13.00 oraz od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.30.
W niedzielę 27 lutego w godz. 9.00-15.00 na parkingu przy ul. Rynek 600-lecia 19 w Goraju prowadzona będzie zbiórka dla rodzin ukraińskich znajdujących się w Hotelu Duet w Chełmie. Zakwaterowanych jest tam około 60 matek z dziećmi w każdym wieku. Najpilniejsze potrzeby: mleko modyfikowane, kaszki, zupki w słoiczkach, soczki, pampersy, smoczki i butelki, środki higieny osobistej, kołdry, koce, poduszki, materace.
Zbiórkę organizuje również Koło Gospodyn Wiejskich "Lipinianki". Żywność, najlepiej zapakowaną, gotową do spożycia, wodę w zgrzewkach, soki, napoje, jogurty i środki higienicznych, pampersy, mleko modyfikowane można przynosić w niedzielę 27 lutego o godz. 16.00 do remizy OSP w Lipinach Dolnych.
Punkt zbiórki najpotrzebniejszych artykułów - środków ochrony osobistej i kosmetyków, artykułów żywnościowych (tzw. suchy prowiant) oraz artykułów szkolnych dla dzieci został utworzony w Urzędzie Gminy w Biłgoraju. Dary można przynosić w godzinach pracy urzędu, tj. od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 - 15.15. - Nie przyjmujemy ubrań i obuwia - informuje Urząd Gminy.
Zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy od poniedziałku 28 lutego odbywać się będzie w Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju (w budynku przy ul. 3 Maja 3 oraz w budynku przy ul. Kościuszki 43). Potrzebne są: produkty spożywcze z długim terminem ważności, soki, jedzenie dla małych dzieci, ręczniki papierowe, szczoteczki i pasty do zębów, szampony do włosów i płyny do kąpieli, mydło w płynie, proszki i płyny do prania i płukania, płyny do prania dla niemowlaków, pampersy, środki higieniczne dla niemowląt i dzieci, chusteczki nawilżane dla dzieci, zabawki, kredki, kolorowanki, klocki, gry, słodkości dla dzieci.
W pomoc włącza się również Ochotnicza Straż Pożarna w Biszczy. Codziennie w godzinach od 16:00 do 19:00 w miejscowej remizie prowadzona będzie zbiórka żywności długoterminowej i wody, środków higienicznych, środków opatrunkowych, koców, śpiworów, czy zabawek.
Dary składać można także w świetlicy OSP w Goraju przy ul. Frampolskiej (wejście obok biblioteki gminnej) w niedzielę 27 lutego w godz. od 14.00 do 20.00 oraz od poniedziałku do soboty w godz. od 17.00 do 20.00.