Wiercenie studni głębinowej - analiza gruntu
Bardzo popularną metodą jest wykonywanie odwiertu próbnego, który można później poszerzyć, jeśli przeprowadzone badania i analizy nie wykażą żadnych przeciwwskazań. Technika ta pozwala oszacować, na jakiej głębokości jest wodonośna warstwa oraz umożliwia to sprawdzenie granulacji i miąższości. Tego rodzaju dane potrzebne są w fazie projektowej, którą powinni zajmować się wykwalifikowani profesjonaliści. Fachowcy są na tej podstawie oszacować wydajność studni, dzięki czemu łatwiej jest zdecydować czy wiercenie studni głębinowej w danym miejscu ma sens. Jeżeli tak, można spokojnie rozpocząć właściwe roboty ziemne.
Roboty ziemne - jak przebiega właściwa część wiercenia studni głębinowej?
Po wykonaniu odwiertu lub poszerzeniu otworu próbnego instalowana jest rura osłonowa. Umożliwia to umieszczenie w jej świetle specjalistycznej rury filtracyjnej, która zapewnia dostęp do warstwy wodonośnej. Powszechnie stosowaną techniką usprawniania systemu filtrowania jest obsypywanie go żwirem. Do odwiertu wprowadza się także pompę głębinową, ale nie można zapominać o montażu zaworów bezpieczeństwa. Pozwalają one na odcięcie wody w przypadku pogorszenia jakości lub wystąpienia awarii.
Popularnym sposobem na unieruchomienie oraz zabezpieczenie systemu jest niewielka wylewka betonowa naokoło rury osłonowej. Rozwiązanie tego rodzaju ułatwia montaż pozostałych elementów wchodzących w skład systemu. W całym procesie znacznie ma oczywiście również wybór odpowiedniej pompy, która usprawni dopływ wody do domu. Słabsze pompy zużywają mniej prądu, ale zapewniają niższe ciśnienie, co stanowi problem w przypadku wyższych pięter. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się pompy głębinowe zatapialne albo samozasysające.
Jakich błędów nie warto popełniać?
Pomijanie badań zdatności lub analizy wydajności warstwy wodonośnej to z pewnością jedne z najgorszych metod na redukcję kosztów wiercenia. Zlecając proces realizacji projektu studni głębinowej fachowcom, o wiele łatwiej jest zagwarantować prawidłowe działanie instalacji na długie lata. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem, co pozwala zoptymalizować zużycie energii elektrycznej w dłuższej perspektywie czasowej. Fachowcy pomogą również w kwestiach takich jak montaż zestawu hydroforowego lub przyłączenie do istniejącej instalacji wodociągowej (np. basenu, zraszaczy, budynków).