Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprosiło na otwarcie Zespołu Młyńskiego zlokalizowanego przy ulicy Czerwonego Krzyża 29 w Biłgoraju. Wydarzenie, w którym uczestniczyli przedstawiciele poseł Beaty Strzałki i europoseł Beaty Mazurek, władze powiatowe, członkowie Rady Muzeum, dyrektorzy jednostek organizacyjnych podległych starostwu powiatowemu oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych, połączono z wernisażem etnograficznej wystawy stałej pt. "W czarownym młynie" oraz wystawy czasowej "Fotografie z etnoskrzyni".
Jak mówił Marek Majewski, dyrektor biłgorajskiego muzeum skład XIX-wiecznego Zespołu Młyńskiego wchodzi obecnie spichlerz, który jest wpisany do rejestru zabytków oraz chałupa młynarza. - W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziliśmy szereg prac w ramach programów ochrony zabytków pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - relacjonował dyrektor Majewski. W ramach prac wykonano instalację elektryczną, schody zewnętrzne (wejściowe) do spichlerza i schody wewnętrzne prowadzące na piętro, zainstalowano system alarmowy i monitoring. W bieżącym roku muzeum aplikowało z powodzeniem o środki na impregnację budynku. Prace zabezpieczające przed zapaleniem i degradacją drewna zostały wykonane latem tego roku.
Jak wyjaśnił Mateusz Soroka, etnograf z biłgorajskiego muzeum wystawa stała "W czarownym młynie" jest poświęcona dawnym wierzeniom demonicznym na wsi. Czarownice, zmory, czy wampiry zostały przedstawione za pomocą eksponatów, m.in. narzędzi rolniczych używanych dawniej na wsi.
- Budując wystawę korzystałem z literatury etnograficznej począwszy od takich klasyków jak Oskar Kolberg, Kazimierz Muszyński, poprzez ekspertów w temacie czyli Bohdan Baranowski, Leonard Pełka, kończąc na badaniach terenowych, które miały miejsce m.in. na Ziemi Biłgorajskiej pod kierownictwem prof. Jana Adamowskiego - mówił Mateusz Soroka.
Teksty ilustrują prace Anny Świcy, nauczycielki plastyki prowadzącej pracownię Tęczowa Malarnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju.
Na piętrze dla zwiedzających udostępniono wystawę czasową “Fotografie z etnoskrzyni" na którą składają się fotografie z początków XX wieku wypożyczone z Muzeum Narodowego w Lublinie. Zdjęcia, autorstwa Ludwika Rogowskiego, przedstawiają mieszkańców naszego regionu.