Kleje do połączeń sztywnych i elastycznych
Najprostsze kleje do elektroniki to te, które są przeznaczone albo do połączeń sztywnych, albo też giętkich i elastycznych. Za pomocą klejów do połączeń elastycznych można łączyć ze sobą elementy izolacji, tkaniny, folie, a także - co równie ważne - tworzywa sztuczne. Produkty te (w zależności od materiału) mogą wiązać w czasie od 10 do maksymalnie 30 sekund.
Alternatywą dla nich są kleje do połączeń sztywnych, dzięki którym można łączyć elementy metalowe, ceramiczne, a także wykonane z tworzyw sztucznych. Niektóre z nich umożliwiają również sklejenie różnych rodzajów gumy i drewna, aczkolwiek - zwłaszcza w tym ostatnim przypadku - warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi sposobu klejenia.
Alternatywne kleje dwuskładnikowe
Niektóre z klejów do elektroniki przeznaczone są do specjalnych zastosowań. Do tej grupy należą m.in. produkty epoksydowe, które tworzy się własnoręcznie, na skutek zmieszania ze sobą (w odpowiednich proporcjach) dwóch zamkniętych szczelnie składników. Takie rozwiązanie zapewnia dużo większą skuteczność i trwałość uzyskanego łączenia.
Niektóre z klejów epoksydowych przeznaczone są do specjalnych zastosowań. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie nie można skorzystać z klasycznych metod lutowniczych. Kleje te charakteryzują się wysoką przewodnością elektryczną, odpornością na oddziaływania pogodowe i - rzecz jasna - na duże zmiany temperatury. Z ich pomocą można kleić np. układy grzewcze zamontowane w szybie auta.
Kleje specjalistyczne
Od strony czysto funkcjonalnej, kleje do elektroniki nie ograniczają się jedynie do trzech powyższych rodzajów. W ofercie wielu profesjonalnych sklepów można znaleźć np. kleje do radiatorów, które - dzięki wysokiemu przewodnictwu cieplnemu - doskonale przewodzą ciepło wprost do radiatora.
Podsumowując, na rynku istnieje cała gama klejów do elektroniki, dzięki którym można łączyć ze sobą różnego obwody elektryczne wraz z ich izolacją. Co więcej, niektóre z tych klejów nadają się nawet do łączenia ścieżek przewodzących prąd elektryczny.