Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje karne. Według zapisów kodeksu karnego "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".
Zaledwie przez dwa tygodnie, od połowy marca do 2 kwietnia, strażacy gasili pożary trwa 9 razy. - Tylko w poniedziałek 5 kwietnia strażacy w powiecie biłgorajskim gasili 3 pożary suchej trawy. Przyczyną dwóch z nich było podpalenie - informuje KP PSP w Biłgoraju.
Poniżej przedstawiamy obecny stan prawny i co grozi za wypalanie traw:
Art. 124 ustawy o ochronie przyrody: "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów."
Art. 131 ustawy o ochronie przyrody: "Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu lub grzywny."
Art. 181 kodeksu karnego: "Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
Art. 30 ustawy o lasach państwowych: "W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo."
Art. 82 kodeksu wykroczeń: "Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji polegających m.in. na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu - podlega karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywny od 20 do 5000 zł albo nagany."
Więcej informacji na temat negatywnych skutków wypalania traw dostępnych jest na stronie internetowej kampanii społecznej "Stop pożarom traw" - http://www