Muzeum Ziemi Biłgorajskiej we współpracy z Społecznym Komitetem Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii św. Marii Magdaleny oraz Akademią Myśli Chrześcijańskiej zaprosiło na konferencję zatytułowaną “Ślady Cudu nad Wisłą na Ziemi Biłgorajskiej". W wydarzeniu, które zorganizowano w środę, 30 września uczestniczyli m.in.: poseł Beata Strzałka, etatowy członek Zarządu Powiatu Maria Gałka, sekretarz Bogdan Kowalik, prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju Zbigniew Łupina, prezes Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość w Lublinie Stanisław Krzysztoń, dyrektor MDK Iwona Pawlos oraz młodzież szkolna wraz z opiekunami.
Wszystkich zgromadzonych w siedzibie muzeum powitał dyrektor Marek Majewski, który podkreślił jak ważne w zrozumieniu historii najnowszej jest poznanie związków przyczynowo-skutkowych.
Miłośnik dawnej broni, autor książek historycznych Janusz Jarosławski mówił o powstaniu styczniowym i listopadowym oraz o broni siecznej, która była w rękach powstańców. - W najnowszej dwutomowej publikacji pt. “Szable Rosji Carskiej" można zobaczyć broń rosyjskich oficerów i żołnierzy oraz broń polskich oficerów służących w armii carskiej, a także broń bohaterów naszych powstań - mówił Janusz Jarosławski.
W drugiej części konferencji historię budowy kościoła pw. św. Marii Magdaleny przypomniał Henryk Grabias, prezes Społecznego Komitetetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej. Świątynia została wybudowana w latach 1921-1928 jako wotum wdzięczności za odzyskaną wolność oraz zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej i Cud nad Wisłą.
Na zakończenie o historii obrazu “Cud nad Wisłą" autorstwa Piotra Stępnia, umieszczonego w prezbiterium kościoła pw. św. Jerzego w Biłgoraju mówił Stanisław Schodziński. Zarówno “Cud nad Wisłą" jak i “Obrona Jasnej Góry" powstały w wyniku wyjazdu ówczesnego starosty biłgorajskiego Tadeusza Szałowskiego i księdza Jana Samoleja do Watykanu. Jak wyjaśnił Stanisław Schodziński inspiracją były freski z kaplicy w Castel Gandolfo, gdzie zostały namalowane na życzenie papieża Piusa XI, który przebywał w Polsce jako nuncjusz papieski. W czasie II wojny światowej obrazy w kościele św. Jerzego zamalowano. W 2015 roku dzięki staraniom proboszcza Stanisława Budzyńskiego zostały odkryte.
Wykładom towarzyszyły wystawy oraz msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Marii Magdaleny. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: poseł Beata Strzałka oraz starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.