W piątek, 24 lipca główny lekarz weterynarii wydał komunikat o wykryciu ogniska ASF w Smoryniu. W gospodarstwie utrzymywano 2648 świń (tuczników). Ognisko wyznaczono na podstawie na podstawie wyników badań z 23 lipca, otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. - Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE) - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. To drugie gospodarstwo w powiecie biłgorajskim, w którym potwierdzono ASF. O wystąpieniu ogniska w gminie Obsza informowaliśmy w artykule pt. ASF wrócił do powiatu biłgorajskiego.
Z komunikatów Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że afrykański pomór świń stwierdzono również w dwóch gospodarstwach w gminie Radecznica, na granicy powiatu biłgorajskiego i zamojskiego, położonych w obszarze zagrożenia. Jak poinformował główny lekarz weterynarii ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1897 świń (444 prosiąt, 507 warchlaków, 737 tuczników, 202 lochy oraz 7 knurów), położonym w miejscowości Gorajec-Zastawie. Chorobę potwierdzono na podstawie wyników badań z 22 lipca. Natomiast na podstawie badań z 23 lipca ASF stwierdzono w gospodarstwie położonym w miejscowości Gorajec-Zagroble-Kolonia, w którym utrzymywano 339 świń (85 prosiąt, 72 warchlaki, 138 tuczników, 41 loch oraz 3 knury).
- Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń - przekazał Główny Inspektorat Weterynarii.
W całej Polsce od początku 2020 roku wyznaczono 12 ognisk choroby, w tym 5 na Lubelszczyźnie.