Na mocy decyzji z 19 lipca ubiegłego roku, wydanej przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, w Długim Kącie w gminie Józefów, w pobliżu domów mieszkalnych, świetlicy i placu zabaw stanął maszt sieci Orange. Mieszkańcy miejscowości wyrażali sprzeciw dotyczący umiejscowienia inwestycji. Sprawa była poruszana również na sesjach Rady Miejskiej w Józefowie i jak zaznaczył burmistrz Roman Dziura nie posiadał informacji o toczącym się postępowaniu oraz decyzji wydanej przez Starostwo.
Pod koniec kwietnia Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Długi Kąt "Zakątek Roztocze" w imieniu mieszkańców miejscowości wystosowało pismo do Starostwa z oficjalnym sprzeciwem dotyczącym lokalizacji i uruchomienia stacji bazowej sieci Orange. Jak podkreślają mieszkańcy decyzja została wydana bez ich wiedzy i konsultacji z nimi. - W toku prowadzonego postępowania mieszkańcy nie mieli możliwości wypowiedzenia się w sprawie, jakże istotnej dla naszego zdrowia, życia i wpływu na środowisko i sytuację majątkową. Mieszkańcy miejscowości Długi Kąt nie otrzymali informacji o w/w. inwestycji w formie obowiązującej na terenie miejscowości, tj. w formie ogłoszenia na tablicy informacyjnej, obiegowej informacji przekazywanej przez sołtysa do mieszkańców - czytamy w piśmie wystosowanym do starostwa.
Mieszkańcy zwracali również uwagę, że miejsca dostępne dla ludności tj. plac zabaw, działki mieszkańców, stacja benzynowa, droga publiczna, czy ogólnodostępne tereny zalesione, stanowiące miejsce częstych wizyt znajdują się w odległości mniejszej niż 100 m od stacji bazowej telefonii komórkowej. - Przebywanie mieszkańców w strefie promieniowania stacji bazowej telefonii komórkowej wynikające z pełnienia czynności życia codziennego wpływa bezpośrednio na ich zdrowie i życie, a ponadto może ograniczać ich prawo do dostępności do terenów wokół stacji bazowej telefonii komórkowej w związku z jej wpływem na zdrowie - podkreślali. Wskazali też, że budowa masztu o wysokości 50 m jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, który określa wysokość 9 m od poziomu terenu dla nowo realizowanych obiektów i urządzeń.
Odpowiedź na pismo mieszkańców Długiego Kątu wystosowała sieć Orange. Według art. 152 ust. 4a ustawy Prawo ochrony środowiska przyczyną wystąpienia z uwagami mogą być następujące naruszenia: eksploatacja instalacji objętej zgłoszeniem powodowałaby przekroczenie standardów emisyjnych lub standardów jakości środowiska lub instalacja nie spełnia wymagań ochrony środowiska, o których mowa w ustawie. Zdaniem Orange Polska S.A. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Długi Kąt "Zakątek Roztocze" nie przedstawiło w swoim piśmie jakichkolwiek argumentów uprawdopodabniających zasadność ich wniesienia. - Poza dość ogólnie sformułowanymi stwierdzeniami o bliskiej odległości stacji bazowej od miejsc odwiedzanych przez mieszkańców lub punktów usługowych, stowarzyszenie nie wskazało konkretnych okoliczności, które mogłyby wskazywać na przekroczenie przez instalację standardów emisyjnych lub inne naruszenia jakości środowiska - odpowiedziała sieć.
Pomimo braku takiego ustawowego obowiązku, do pisma załączono wykonane w dniu 13.05.2020 r. pomiary pola elektromagnetycznego na placu zabaw i przed świetlicą młodzieżową. - A ten sposób chcielibyśmy rozwiać ewentualne wątpliwości związane z zarzutami ponadnormatywnej emisji w miejscach uczęszczanych przez dzieci i młodzież - wyjaśniło Orange.
- Ostatnia sytuacja z COVID-19 pokazała jednoznacznie jak ważny jest dostęp do wysokiej jakości usług mobilnego internetu, nie mówiąc już o połączeniach głosowych w wypadkach awaryjnych. Jesteśmy przekonani, że zwiększenia dostępu do internetu może być ogromną korzyścią dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających te piękne okolice - zaznaczyła Joanna Szmytka, pełnomocnik sieci Orange i dodała, że wiele wyjaśnień, odnośnie obaw wyrażonych przez mieszkańców w piśmie co do oddziaływania pól elektromagnetycznych, zostało przedstawionych na stronach Ministerstwa Cyfryzacji, w wielu opracowaniach, dotyczących tego zagadnienia.