Planowana wycinka lasu pomiędzy północno - wschodnią granicą miasta, a miejscowością Wola Mała obejmie fragment lasu o powierzchni 3,59 ha i został przewidziany do użytkowania rębnego na 2021 rok.
- Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Biłgoraj oparta jest na zasadzie trwałości i ciągłości użytkowania. Leśnicy wycinają poszczególne fragmentu lasu w oparciu o plan urządzenia lasu, który tworzony jest na okres 10 lat ( w nadleśnictwie sporządzony na okres 1.01.2020 - 31.12.2029) i zatwierdzany przez Ministra Środowiska.. Dla planu sporządzana jest Prognoza oddziaływania PUL na środowisko jak również plan podlega szerokim konsultacjom społecznym. Plan urządzania lasu narzuca nadleśnictwu maksymalną ilość drewna do pozyskania na każdy rok. Ilość ta wyliczana jest z kolei na podstawie szacunków przyrostu drewna na pniu, czyli ilości drewna jaka jest w stanie "odrosnąć" w danym okresie. W polskich lasach wycina się co roku około 55% przyrostu rocznego, dlatego zasoby drzewne kraju wciąż rosną. Ma to ogromne znaczenie dla przyrody, klimatu, gospodarki wodnej, a w szczególności dla trwałości lasu - wyjaśnia Leszek Turczyniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj.
Nadleśniczy podkreśla, że fragment tego lasu jak i większość powierzchni leśnej wokół Biłgoraja został posadzony w okresie odzyskania przez Państwo Polskie niepodległości, gdzie teren ten był w silnym stopniu wyeksploatowany przez zaborców w wyniku prowadzenia rabunkowej gospodarki leśnej. W wyniku tego obecnie jest to las jednowiekowy, z 100% udziałem sosny oraz pojedynczym udziałem świerka i brzozy na siedliskach borowych. Sosna jako gatunek światłożądny wymaga do odnowienia zastosowania cięć zupełnych. Będą one prowadzone na niedużej powierzchni w postaci pasa o szerokości do 60 m. Średni wiek tego drzewostanu wynosi 102 lat, a więc jest to wiek w którym sosna wchodzi w proces starzenia się. Taki wiekowy las stopniowo traci swoją stabilność, a drewno traci swoje właściwości. Zaczyna być podatny na choroby, nie nadaje się już do budowy domów, ani nawet na opał. Drewno próchniejące, dziuplaste jest przydatne dla ekosystemu leśnego, dlatego nie wszystkie drewno jest zabierane z lasu. Niektóre fragmenty lasu zostaną do naturalnej śmierci, a na powierzchni zrębowej zostanie pozostawiona kępa starodrzewi i część drewna martwego.
- Oczywiście pozyskanie drewna uprzedza okres jego naturalnego rozpadu. Można hodować drzewa tylko po to by spróchniały i zgniły. Liczmy się jednak z tym, że koniec z papierem, meblami z drewna, domami. I dopłacimy do tego interesu słono. Z własnej kieszeni. Lasów w Polsce przybywa, ale jak dotąd możliwe jest to bez jakiejkolwiek pomocy finansowej ze strony państwa czy społeczeństwa. Wpływy do budżetów gmin z podatków leśnych to szansa na rozwój regionalny - dodaje Leszek Turczyniak.
Leśnicy przypominają, że las jest niezwykle ważnym czynnikiem bezpieczeństwa ekologicznego kraju i ma to swoje przełożenie gospodarcze, choćby w przypadku spełnianej przez las roli przeciwpowodziowej. To leśnicy ponoszą koszty udostępniania lasu dla społeczeństwa, dotują parki narodowe, reagują na klęski żywiołowe. - Na wszystko co robimy, wykładamy fundusze z własnej "kieszeni", nie otrzymując pomocy ze strony państwa, czy społeczeństwa. Zadania leśników są przy tym bardzo duże, a to co robimy ma wielkie znaczenie nie tylko dla gospodarki leśnej, lecz także dla ochrony przyrody, turystyki, rekreacji i edukacji. Korzysta z tego całe społeczeństwo. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży drewna przeznaczamy miedzy innymi na tworzenie nowych parkingów, miejsc odpoczynku, całej infrastruktury turystycznej, należytą ochronę lasów przed szkodliwymi owadami, pożarami, szeroką, bezpłatną działalność edukacyjną. Prócz tego dbamy o zachowanie różnorodności biologicznej i odtwarzanie zagrożonych gatunków flory i fauny - informuje dalej zastępca nadleśniczego.
Jak podsumowuje nadleśniczy Turczyniak to właśnie na leśnikach ciąży z jednej strony odpowiedzialność za wszystkie składniki przyrody, z drugiej zaś, na zapewnieniu ciągłości gospodarki drzewnej. Nie da się tych funkcji rozdzielić. Na fragmentach można jedne funkcje uznać za główne inne za pobocze, ale współistnieją razem pomimo naszych obiekcji.
- Dla każdego las jest czymś innym. Dla rodziny drzewiarza to źródło utrzymania, dla turysty piękne widoki. Póki jesteśmy społeczeństwem różnorodnym, różnorodność funkcji lasu jest nieunikniona. Próba rozdziału tych funkcji, spowoduje powstawanie plantacji leśnych. Leśnicy wycinają drzewa by las trwał, a my byśmy żyli zdrowo i ekologicznie wykorzystując do tego celu drewno - podsumowuje leśnik.