Mieszkańcy gminy Józefów będą mogli je zdobyć w ramach projektu, który dzięki środkom z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej będzie realizować grupa nieformalna "Miłośnicy Książek", działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie.
Autorzy pomysłu pod nazwą "Asy internetu, czyli kodowanie dla każdego" przekonują, że kodowanie - programowanie bywa obecnie nazywane "trzecim językiem", który warto znać oprócz języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego, by odnaleźć się na rynku pracy. Przydaje się nie tylko w branżach technologicznych, ale też w innych dziedzinach, niekoniecznie związanych z naukami ścisłymi. - Ucząc się programowania lepiej poznajemy cyfrową rzeczywistość, która nas otacza, bardziej świadomie posługujemy się nowymi technologiami, a przede wszystkim pewniej i bezpieczniej korzystamy z wszechobecnych elektronicznych urządzeń i usług - tłumaczą pomysłodawcy projektu.
Na początek chcą przeprowadzić warsztaty dla wolontariuszy, którzy później, raz w tygodniu przez całe wakacje, będą prowadzić zajęcia dla dzieci z wykorzystaniem robotów edukacyjnych. W powakacyjnych planach jest zaproszenie na zajęcia "Kierunek na kod" grup przedszkolnych i szkolnych oraz gra terenowa dla młodzieży "Zakoduj miasto", a efektem końcowym ma być utworzenie "Klubu Młodego programisty".
- Mamy już roboty edukacyjne i matę do kodowania. Warsztaty dla około 15-osobowej grupy wolontariuszy odbędą się już w piątek 28 czerwca o 10.00, a zapisy chętnych odbywają się telefonicznie pod numerem: 84 687 82 89 - informuje dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.
W ten sposób miejscowa książnica może rozszerzyć swoją działalność edukacyjną i pomóc mieszkańcom w zdobyciu nowych umiejętności. Poza tym placówka chce pokazać, że dostrzega nowe trendy i jest otwarta na nowe wyzwania, by stać się miejscem zdobywania wiedzy, zyskać nowych użytkowników i być może przyczynić się do odkrycia zdolnych, młodych "koderów".
Projekt "Asy internetu, czyli kodowanie dla każdego" jest współfinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.