Robot sprzątający Roomba sprawi, że zwykły odkurzacz nie będzie już potrzebny! Czy warto zainwestować w iRobota? Poniższy artykuł pomoże odpowiedzieć na to pytanie.
Czym jest Roomba?
Roomba to robot sprzątający, który wykorzystywany jest w mieszkaniach i domach jednorodzinnych jako odkurzacz. Swoim kształtem przypomina dysk. Jego głównym zadaniem jest usunięcie kurzu i innych odpadów z różnego rodzaju powierzchni: dywanu, płytek, drewnianej podłogi. Urządzenie posiada zestaw czujników, które umocowane są na obrzeżach podwozia. Dzięki nim iRobot "wyczuwa" przeszkodę i potrafi ją ominąć. Uniemożliwiają one również zjechanie z podwyższenia, na przykład ze schodów. Obecnie urządzenia stały się bardzo popularne. Robot sprzątający został stworzony przez firmę iRobot, w związku z tym jest ona najbardziej rozpoznawalna. Istnieje kilka modeli urządzeń sprzątających: iRobot Roomba 600, iRobot Roomba 800 czy iRobot Roomba 900.
Robot sprzątający - zalety
Urządzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród ludzi, których na co dzień pochłania wir pracy. Robot sprzątający pomaga w systematycznym utrzymaniu porządku. Wystarczy ustawić godzinę, o której chcemy aby iRobot rozpoczął odkurzanie i o resztę nie musimy się martwić. Największą zaletą Roomby jest samodzielne poruszanie się w pomieszczeniu. Człowiek nie musi ingerować w jego działanie. Kolejnym plusem jest możliwość kontrolowania robota poprzez smartfon. Nie ma znaczenia czy w danym momencie jesteśmy w innym pomieszczeniu, czy poza domem. Wystarczy zintegrować oba urządzenia i gotowe. Robot sprzątający jest świetnym rozwiązaniem dla alergików. Wbudowany filtr doskonale zatrzymuje kurz i alergeny. Roomba poradzi sobie nawet z sierścią psów i kotów.
Robot sprzątający też ma swoje wady
Mimo tylu pozytywnych aspektów, które skutecznie zachęcają do zakupu urządzenia, nie jest to sprzęt bez wad. Największą z nich jest wysoka cena produktu. Jeśli zdecydujemy się na zakup lepszego modelu, musimy liczyć się z wydaniem 2000 - 3000 złotych. Przez swój kształt robot sprzątający nie jest w stanie odkurzyć wszystkich zakamarków. Roomba po skończonej pracy, ustawia się na stacji dokującej, która jest jednocześnie jego ładowarką. Może dojść do sytuacji, w której robot sprzątający zaklinuje się między meblami. Doprowadzi to do rozładowania się akumulatora poza stacją. Wadą niektórych modeli robotów jest także czas ich ładowania. Może on wynosić nawet 5 godzin.