Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Trwa rozbudowa targowiska
Sprzątają przy zalewie
Zlot Kapel Podwórkowych
Przysięga Terytorialsów
home > Start > Aktualności > Łopaty w garść!
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2018.01.21 12:52

Łopaty w garść!

Sypnęło śniegiem i od razu na drogach zrobiło się ślisko. Nie lepiej jest na chodnikach. Pamiętajmy, że właściciele posesji mają obowiązek zadbania o chodnik przed domem. Czas więc złapać za łopatę, by nikomu nie stała się krzywda.
Łopaty w garść!
Łopaty w garść!

Prawo nakłada na mieszkańców usuwanie śniegu i lodu z dachów a także utrzymanie czystości na chodnikach bezpośrednio przylegających do posesji. W przypadku zaniedbań w tych kwestiach naliczane są mandaty od 100 zł do nawet 500 zł.

W sprawie odśnieżania chodników zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 z późn. zm.). Ustawa nakłada obowiązek na właścicieli nieruchomości zapewnienia utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Kontrolę w zakresie utrzymania chodników przeprowadza Straż Miejska.

Do wypadków, w których mieszkaniec może złamać rękę lub nogę idąc chodnikiem dochodzi bardzo często. W okresie zimowym wzrasta liczba zgłoszeń osób, które w wyniku poślizgnięcia się na chodniku odniosły obrażenia. Zazwyczaj są to osoby starsze. Właściciel posesji, który nie odśnieży i nie usunie lodu z chodnika i terenu swojej posesji musi liczyć się z tym, że w razie wypadku na tym terenie będzie musiał wypłacić odszkodowanie, rentę lub zadość uczynienie osobie poszkodowanej.

Oprócz odśnieżania na mieszkańców spada także obowiązek "odlodzeń" na chodnikach. Gdy jest ślisko należy posypać chodnik solą lub piaskiem. Przechodzień, który przewróci się obok naszej posesji i zrobi sobie krzywdę może bowiem dochodzić odszkodowania na drodze sądowej.

Mieszkańcy zwolnieni są od obowiązku utrzymania czystości chodników w przypadku gdy gmina w tym miejscu pobiera opłaty za postój czy parkowanie. Wtedy ten obowiązek przechodzi na poczet gminy.

Ustawodawca narzucił mieszkańcom także obowiązek usuwania nadmiaru zalegającego na dachu śniegu i sopli stwarzających zagrożenie dla przechodniów.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Łopaty w garść!, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
red. dodany
 
Odsłon: 5374
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (27)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
7e7-e6b
~ ...  W lecie jak chcę się napić piwa na chodniku to dostaję mandat, bo to państwowe, a nie moje.
W zimie jak nie odśnieżę to dostaję mandat, bo to moje, a nie państwowe.
21 stycznia 2018
+44
-5
470-0eb
~ ss  Chodnik przed posesją moją nie jest mój więc... ?
21 stycznia 2018
+27
-4
7a6-37f
~ SYGNALISTA WKURZONY  Rano godzina 7 droga wojewódzka 835 lodowisko pytam się kto powinien posypać mieszanką piasku i soli . Urzędnicy ZDW oddział w Biłgoraju przetarg na odśnieżanie i posypywania przeprowadził i myślą że już to koniec . A to nie koniec trzeba sprawdzać wykonanie bo inaczej albo nie sypią sola albo nie wywiazuja sie z prztargu albo jest jakis uklad ze urzędnicy nie reagują. Ja to wyjaśnię.
21 stycznia 2018
+16
-1
Ostatnio dodane komentarze
af4-863
~ aha  do ~ ;)   D.u.P.a nie ironia, co najwyżej sarkazm i to niskich lotów. Sarkazm używany notorycznie nie zostanie przeze mnie nazwany niczym innym, jak chamstwem i głupotą, przejawem złośliwości czy słabości charakteru. :P
24 stycznia 2018
+1
-1
32b-3c2
~ as  do ~ c3   Z najlepszymi życzeniami.
https://www.sadistic.pl/brak-telemarku-vt466462.htm
23 stycznia 2018
brak ocen
d4f-4eb
~ c3  do ~ ss   Jak nie chcesz to nie odśnieżaj. Jak złamię nogę przed twoją posesją to Ci założę sprawę i będę żądał 50 tys zł odszkodowania. Zobaczymy jaką będziesz miał minę.
23 stycznia 2018
+3
-5
f76-4ce
~ ted   przystanek wpakowali mi pod okno.poszedłem do do naszego Guru
mówię jak to można na mojej posesji.Chodnik jest państwowy.
jak sprzątać to już jest mój.
22 stycznia 2018
+5
-2
327-9b1
~ ss   Wytłumaczcie mi jak to jest kupuje działke stawiam dom super wszystko fajnie płące podatki vaty i co tam jeszcze by sobie mieszkać no i teraz pytanie... z jakiek okazji jest podatek od nieruchomości ? Oni mi dali tą działkę ?
22 stycznia 2018
+5
-2
253-358
~ https://www.youtube.com/watch?v=-y2KXrSviCc  do ~ aha   Nic nie stałby się jakby dali przykład Strażnicy Miejscy i odśnieżyli jedną posesję dziennie. Apetyt wróciłby, trochę ruchu na świeżym powietrzu, pokazaliby że dbają o miasto- ludzie poszliby w ich kierunku i także dbali o wspólne dobro. Raz widziałem jak przed UM pracownicy odśnieżali parę lat temu. Zachęcać ludzi także trzeba. Może prośba radnych ze swoich okręgów by wystarczyła - a jakby taki radny za łopatę wziął 30 min to może i wyborca dołączyłby i tak od słowa do słowa powstałyby zręby społeczności - a nie tylko głosujcie i potem mamy was gdzieś !!!
22 stycznia 2018
+3
-0
2cb-320
~ bielski  do ~ on   ty nikogo nie wyganiaj za granicę. Tyle podatków od Nas jest ściągane, że wcale nie winienem dotykać łopaty, ani gówien nie sprzątać po chodnikach po buractwie ze wsi co się tu osiedliło i udaje Panów. Tylko przeanalizujcie ile PGKiM bierze za utrzymanie czystości - za te pieniądze śnieg z całego miasta winiem być wywieziony na pola a w mieście czysto i pachnąco - nieprawdażb
22 stycznia 2018
+5
-0
8bc-3f9
~ ;)  do ~ aha   Brak zrozumienia ironii przejawem braku inteligencji.
22 stycznia 2018
+2
-3
4d7-f3e
~ true  do ~ ...   Zakupów też nie robisz w sklepie, tylko z maczugą do lasu chodzisz bo tam jedzenie samo biga. Neadartalczyku, najwyższa pora dostosuj się do życia w społeczeństwie XXI wieku.
22 stycznia 2018
+2
-3
f2a-f73
~ aha  do ~ ...   Jesteś zwykły burak. Piwa się nie pije w miejscu publicznym bo tę kwestię reguluję ustawa o przeciw działaniu uzależnieniom, piwa też nie napijesz się na chodniku u sąsiada, ale on już śnieg usuwa. Śmieci też wyrzucasz za ogrodzenie na chodnik, bo to nie jest twój?
22 stycznia 2018
+3
-3
1fe-501
~ on  do ~ ...   jak się nie podoba w Polsce to wypad do Anglii albo Niemiec!
22 stycznia 2018
+2
-5
900-029
~ sssss   Piwo piwem. Postawiłem rusztowanie zajmując cześć chodnika to zarząd dróg policzył mi 2zl/m2/dobę bo to ich chodnik, ale do odśnieżania już mój.
22 stycznia 2018
+6
-1
cb1-b0c
~ cgf   kiedy wymyślą ,żeby pracownicy usuwali śnieg z dachów w firmach bez uprawnień i płacić im grosze
22 stycznia 2018
+3
-0
8f8-e5c
~ MAGDA   WSZYSTKO WINA AGATY BOROWIEC. POD JEJ POSESJĄ OBOK BOROWCÓW PRZY PKS ŚNIEGI PO KOLANA. BOROWCOM NIE CHCE SIE WYJŚĆ I ODŚNIEŻAĆ.
21 stycznia 2018
+7
-2
585-c4a
~ ss  do ~ aha   Parkuję na powdórku :)
21 stycznia 2018
+2
-2
d4f-d20
~ mw   Na placu firmy był lód przewróciłem się i skręciłem nogę , a pracodawca i behapowiec mają mnie w d.... .Szkoda im kasy na sól i piasek . Gdzie są kontrole placów w firmach ?Pod UM sprząta burmistrz i urzędnicy?To miejsce ich pracy
21 stycznia 2018
+5
-1
8ee-61c
~ aha  do ~ przemyslaw cz   Straż Miejska nie jest od odśnieżania. Ale nieroby nie wykonują zadań do których zostali powołani. Opier...ją na całego. Chętnie przeczytam raport z działalności za 2017 rok, który powinien niedługo pojawić się na BIP - prawda burmistrzu?
21 stycznia 2018
+9
-1
01f-8c4
~ aha  do ~ ss   Auto parkujesz na chodniku przed posesją czy na podwórku? Bo często takie wieśniaki zastawiają chodniki swoimi wozami.Wtedy im się należy, wtedy to jest ich chodnik, ale jak trzeba parę razy łopatą machnąć, to już nie jest ich chodnik. Cóż za hipokryzja.
21 stycznia 2018
+10
-3
5e2-a6e
~ Bałwan   Rozbiłem zadek na drodze powiatowej, a nos marchewkowy
zgubiłem w zaspie.To było w gminie Biłgoraj.
21 stycznia 2018
+1
-2
815-583
~ Ha   Ludzie są tacy wygodni, to wina dobrobytu (PiS)
21 stycznia 2018
+3
-2
1ed-799
~ Gosia do as   Ale z Ciebie perfidny mądrala (smród)
21 stycznia 2018
+3
-3
dc6-944
~ as   Nie mogę odśnieżyć chodnika bo parking zrobili z niego a od parkingów to chyba służba drogowa jest.
Jeżeli przepis ten będzie egzekwowany od urzędów,szkół,wspólnot mieszkaniowych itp,itd,etc to może wtedy pomyśle o odśnieżeniu chodnika na razie nie zamierzam.
Nie mogę tez być odpowiedzialny za pijanych,naćpanych,nieostrożnych i tych co w zimie chodzą w nieodpowiednim obuwiu.Domaganie się od kogoś odszkodowania za upadek w takim miejscu uważam za czyste skór@#@wo oraz okazje dla cwaniaczków i oszustów.Chodnik nie należy do posesji i zrzucanie obowiązku utrzymania go na właściciela to zwykłe wymigiwanie sie zarządcy drogi od odpowiedzialności.
Co jeśli chodnik jest zniszczony przez parkujących albo plama oleju na chodniku?Kto wtedy odpowiada?Gwarantuje że batalia o odszkodowanie byłaby długa i ciężka.
Poza tym jest to praca wiec powinna być opłacona chociażby w odpowiednim obniżeniu podatków za nieruchomość.
21 stycznia 2018
+14
-2
7a6-37f
~ SYGNALISTA WKURZONY   Rano godzina 7 droga wojewódzka 835 lodowisko pytam się kto powinien posypać mieszanką piasku i soli . Urzędnicy ZDW oddział w Biłgoraju przetarg na odśnieżanie i posypywania przeprowadził i myślą że już to koniec . A to nie koniec trzeba sprawdzać wykonanie bo inaczej albo nie sypią sola albo nie wywiazuja sie z prztargu albo jest jakis uklad ze urzędnicy nie reagują. Ja to wyjaśnię.
21 stycznia 2018
+16
-1
ebe-e06
~ Xddd   Jeszcze żeby piaskarki poszły w ruch a nie na drogach lodowisko podobnie nasi drogowcy byli przygotowani do zimy z tego co kojarzę jest zabezpieczenie piasku i soli ponad 20ton a na drogach nie ma posypane. Służby drogowe nie śpimy tylko dbamy o bezpieczeństwo na drogach. Pozdrawiam !!!
21 stycznia 2018
+11
-2
d72-694
~ przemyslaw cz   Za co podatki place strażaki miejskie powinni odśnieżać od czego oni są?
21 stycznia 2018
+11
-1
7e7-e6b
~ ...   W lecie jak chcę się napić piwa na chodniku to dostaję mandat, bo to państwowe, a nie moje.
W zimie jak nie odśnieżę to dostaję mandat, bo to moje, a nie państwowe.
21 stycznia 2018
+44
-5
470-0eb
~ ss   Chodnik przed posesją moją nie jest mój więc... ?
21 stycznia 2018
+27
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl