Właściciel posesji musi również odśnieżyć i zlikwidować lód z bramy i podwórza swojej posesji, a także usunąć zwały i sople śniegu z dachów budynku oraz oraz zabudowań gospodarczych znajdujących się na jego terenie. Odgarnięty śnieg właściciele muszą składować w miejscu, które nie powoduje zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów. - Staram się na bieżąco odgarniać śnieg na chodniku przed moją posesją. Odśnieżam po to by żaden z przechodnich nie pośliznął się ani nie złamał ręki ani nogi. Uważam, że jest to obowiązek każdego właściciela posesji. Chodnik posypuję zawszę mieszanką soli z piaskiem - mówi pan Józef mieszkaniec Biłgoraja.
Do wypadków w których osoba może złamać rękę lub nogę idąc chodnikiem dochodzi bardzo często. - W okresie zimowy wzrasta liczba zgłoszeń osób, które w wyniku poślizgnięcia się na chodniku odniosły obrażenia. Zazwyczaj są to osoby starsze - mówi ortopeda Marek Skiba.
Właściciel posesji, który nie odśnieży i nie usunie lodu z chodnika i terenu swojej posesji musi liczyć się z tym, że w razie wypadku na tym terenie będzie musiał wypłacić odszkodowanie, rentę lub zadość uczynienie osobie poszkodowanej. - Każdy właściciel zobowiązany jest do odśnieżenia swojej posesji. Jeżeli właściciel nie odśnieży chodnika przed swoją posesją, wówczas może zapłacić mandat w wysokości nawet do 500 złotych. Stanowi o tym art. kodeksu wykroczeń - mówi Bogdan Zwoliński, Komendant Straży Miejskiej w Biłgoraju.
Właściciel budynku nie musi odśnieżać chodnika wówczas gdy nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości lecz dzieli go od niej pas trawnika, wówczas śnieg usunąć musi gmina. Również jeżeli na chodniku znajduje się przystanek autobusowy, płatny parking, lub miejsce wyznaczone do parkowania to obowiązek odśnieżenia ma firma która je użytkuje.