Terminy matur oraz podstawa programowa
Przygotowania do matury warto rozpocząć od sprawdzenia jej terminów, wówczas można z dokładnością, co do dnia obliczyć czas, jaki pozostał nam do poszczególnych egzaminów. Wiedza ta jest niezbędna na etapie planowania koniecznych przed maturą powtórek. Oczywiście należy zdać sobie sprawę, że nie każdy dzień pozostający do matury uczeń będzie w stanie poświęcić na naukę. Dlatego warto w przybliżeniu oszacować czas, jaki może on wygospodarować na przygotowania do egzaminów maturalnych.
Wiedząc ile mniej więcej ma się czasu do dyspozycji można przejść do następnego kroku jakim jest zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi wymaganiami maturalnym opracowanym przez CKE, które są dostępna na portalu internetowym Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uczeń musi przecież wiedzieć, co powinien umieć. Dzięki temu w łatwy sposób jest w stanie dokonać oceny swojej wiedzy, ustalić które zagadnienie są mu znane, które wymagają powtórek, a na temat których nie ma zielonego pojęcia.
Systematyczne powtórki i zdroworozsądkowe podejście do nauki
Żaden uczeń nie jest cyborgiem, który jest w stanie kuć dzień i noc. Intensywna nauka od rana do wieczora, bez przerwy nie jest ani szybka, ani efektywna, ani tym bardziej zdrowa. Wręcz przeciwnie wzmaga stres, zmniejsza koncentrację i utrudnia przyswajanie wiedzy. Przemęczony i niewyspany mózg po prostu gorzej funkcjonuje. Dlatego trzeba znaleźć złoty środek, który pozwoli zmaksymalizować efekty nauki.
Najgorszą możliwą opcją jest nauka na ostatnią chwilę. W związku z tym niezwykle ważna jest systematyczność. Rozpoczęcie powtórek dopiero na tydzień, czy dwa przed egzaminami nie jest dobrym rozwiązaniem. Nauka w pośpiechu, spotęgowana stresem, wynikającym z faktu, że być może nie zdąży się przerobić całego materiału z pewnością nie jest wydajna. Dlatego przygotowania do egzaminów maturalnych warto rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej od początku klasy maturalnej. Na kilkanaście dni przed maturą wskazane jest zwiększenie intensywności powtórek materiału, w tym celu można posłużyć się dostępnym pomocami dydaktycznymi w postaci opracowań, repetytoriów czy streszczeń obowiązujących lektur szkolnych takich jak http://lalka.klp.pl/. Opłaca się także zastosować specjalne techniki mnemotechniczne ułatwiające zapamiętywanie, jak choćby mapy myśli.