W niedzielę, 24 września, w Tarnogrodzie zorganizowane zostały uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz wydarzeń wrześniowych.
Wydarzenie rozpoczęło się przed południem zbiórką pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców na placu Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie wszyscy przeszli przed Pomnik Katyńskim w Bramie Korchowskiej.
To właśnie w tym miejscu 28 września 1939r. został rozbrojony przez armię bolszewickiej Rosji, z pomocą miejscowych Żydów, oddział zapasowy 14 D.P. Armii Poznań. Do niewoli wzięto około 40 oficerów i podchorążych, których Rosjanie zamordowali w Katyniu. O tej historii przypomniał Jak Rybak ze Związku Kombatantów i Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.
- Znajdujemy się na ziemi spływającej krwią i łzami, ziemi, której Polacy bronili, do końca. Tereny te objęte były hitlerowskim planem zniszczenia narodu polskiego. Nastąpiły wysiedlenia, były plany likwidacji milionów Słowian, a z ludzi nadających ię do pracy chciano zrobić niewolników. Niemcy nie przewidzieli, że nie będzie im dane swobodne realizowanie swoich planów, bo Polacy mają obronę we krwi. Niestety liczba ofiar była ogromna. Musimy o nich wszystkich pamiętać, to nasz obowiązek. Apeluję o to zwłaszcza do młodzieży, bo to ona jest przyszłością narodu - mówił Jan Rybak. Głos zabrał także pułkownik Stanisław Maciąga, prezes Związku Kombatantów.
Pod Pomnikiem Katyńskim w Bramie Korchowskiej wiązanki kwiatów złożyły m.in.: delegacja przedstawicieli rodzin mieszkańców Tarnogrodu zamordowanych w Katyniu, Związek Kombatantów i Związek Inwalidów Wojennych, delegacja samorządu Tarnogrodu, czydelegacje lokalnych szkół i przedszkoli.
Młodzież przygotowała montaż słowno - muzyczny, przypominający wydarzenia sprzed 78 lat. Za udział w uroczystości dziękował burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż.