Spotkanie otwierał Jarosław Piskorski wicestarosta biłgorajski. - Drodzy Państwo od kilkunastu już lat spotykamy się i wspólnie pracujemy nad sprawnym przebiegiem naborów do szkół ponadgimnazjalnych. Chciałbym podkreślić dotychczasową wzorową państwa współpracę w tym zakresie i dziękuję za to - stwierdził wicestarosta.
Spotkanie rozpoczęli przedstawiciele ZUS O/Biłgoraj, którzy szczegółowo omówili zagadnienia związane z emeryturami nauczycieli i długo odpowiadali na wszystkie pytania zainteresowanych. Następnie Jan Koman kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego przedstawił wyniki z matur w liceum i technikach. Z zestawienia wynikało, że zdawalność matury w liceach naszego powiatu wynosi 93%, co daje nam 2 miejsce w województwie na 24 powiatów i miast na prawach powiatu, tuż po wynikach z powiatu łukowskiego, gdzie zdawalność wyniosła 94%. Natomiast zdawalność matury w technikach jest na poziomie 70% i jest to 9 miejsce na 24 powiaty i miasta na prawach powiatu Lubelszczyzny.
Na uwagę zasługują wyniki potwierdzające kwalifikacje zawodowe w szkołach o profilach zawodowych. Dla przykładu uczniowie szkoły zawodowej oraz technikum Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju egzamin wykonywanie robót murarsko - tynkarskich zdali w 100%. Tak samo w 100% zdali uczniowie technikum Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej aż 6 egzaminów zawodowych: diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych, montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych, montaż i konserwacja instalacji elektrycznych, projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami, eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. W Zespole Szkól Zawodowych i Ogólnokształcących w 100 % zdali uczniowie egzamin zawodowy: organizacja i prowadzenie kampanii reklamowej
Kierownik Koman omówił też wysokie miejsca w rankingach oświatowych, a na zakończenie przedstawił zebranym założenia projektu pt. "Wysoka jakość kształcenia zawodowego uczniów - większe szanse zatrudnienia". Nasz Powiat pozyskał aż 3 mln 228 tys. zł, gdzie całkowita wartość projektu to 3,5 mln. zł. Projekt realizowany będzie od 1 lipca i potrwa do września 2020r. Skorzysta z niego 800 uczniów i 11 nauczycieli przedmiotów zawodowych ze szkół zawodowych podległych samorządowi powiatowemu: RCEZ, ZSZiO i ZSBiO. W projekcie udział wezmą szkoły prowadzące kształcenie zawodowe w kierunkach: energetyka, informatyka i mechanika, ekonomia, budownictwo, gastronomia, turystyka, hotelarstwo, odzież, reklama, handel. Oferta skierowana jest do uczniów klas II, III.
W ostatniej części spotkania Lucjan Kawka przedstawiciel firmy Vulcan omówił tegoroczne założenia dotyczące naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z harmonogramem rejestracja kandydatów w systemie oferty edukacyjnej a potem w kanale Kandydat rozpoczyna się 15 maja, a kończy 16 czerwca br. Rozpoczęcie wprowadzania wyników sprawdzianów uzdolnień kierunkowych przewidziano na 5 czerwca a zakończenie 9 czerwca. Natomiast od 19 do 23 czerwca (do godz. 14) odbywać się będzie dostarczanie do systemu danych o ocenach końcowych, wynikach egzaminu gimnazjalnego i innych osiągnięciach uwzględnianych w procesie naboru. Publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia odbędzie się 30 czerwca do godz. 10. Natomiast publikacja list przyjętych oraz list wolnych miejsc odbędzie się 7 lipca do godz. 10. Rekrutacja uzupełniająca potrwa od 7 lipca do 31 sierpnia.