"Przy muzyce i wspomnieniach chrońmy tradycję od zapomnienia" to motto dzisiejszego spotkania w Soli zatytułowanego "Obrzęd darcia pierza - łączenie pokoleń". Jego celem było przybliżenie dzieciom i młodzieży historii tej miejscowości a w szczególności zwyczajów i obyczajów, które miały miejsce przed laty. Wspólne uczestnictwo w imprezie mieszkańców w różnym wieku jest świetną możliwością międzypokoloniowej integracji, na której zależało organizatorom. Młodzież miała szansę usłyszeć i zobaczyć obrzędy i zwyczaje, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były w Soli na porządku dziennym.
O tym jak powstawała tkanina lniana opowiedziała jedna z najstarszych mieszkanek Soli Janina Dzido. Mówiła o uprawie lnu, o tym jak się go zbierało, jak powstawała z niego nitka i co dalej z nią było. Wszystkie informacje oparła na własnych wspomnieniach. Zainteresowana tematem młodzież pytała ją m.in. o to dlaczego w tej okolicy nie sadzi się już lnu czy o to po co len należało moczyć.
W drugiej części spotkania zebrani mogli przyjżeć się obrzędowi darcia pierza w wykonaniu lokalnych aktorów z Soli.
Na spotkanie zaprosiła Grupa Projektowa z Soli. Jego głównym celem było wzmocnienie więzi z miejscem zamieszkania i zainteresowanie dawną wsią wraz z jej tradycjami i obrządkami. Dzieci i młodzież miały okazję posłuchać i przyjżeć się z bliska zwyczajom, które wziążą się z tradycją Soli. Wszystko po to, aby powrócić do swoich korzeni, poznać historię swojej miejscowości i docenić osoby, które ciężką pracą ją tworzyły.