Te i wiele innych umiejętności będzie można nabyć podczas warsztatów, które odbędą się w przyszłym tygodniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie.
- Nasi mieszkańcy mają coraz większą świadomość, że taka wiedza może się okazać potrzebna niemalże w każdej chwili. Z naszą propozycją wyszliśmy m.in. do zakładów pracy, a reakcja jest pozytywna. Spodziewamy się, że w zajęciach weźmie udział około 50 osób, w tym ponad 20 pracowników urzędu. Kolejni chętni mogą się jeszcze zgłaszać, a jeśli zainteresowanie będzie duże pomyślimy o zorganizowaniu następnych spotkań - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej zastępca burmistrza Józefowa Ireneusz Wilczyński.
Zajęcia zaplanowane na poniedziałek 21 listopada będą się odbywać w grupach i potrwają około 3 godzin. Najpierw akademicy z UM w Lublinie wygłoszą prelekcje, a potem będą się odbywać warsztaty. Będą one dotyczyć zasad skutecznego i bezpiecznego usuwania kleszczy, udzielania pierwszej pomocy w miejscach wypadków i katastrof oraz reanimacji i użycia defibrylatora, a także podstawowych technik doraźnego bandażowania i zaopatrywania ran. Zajęcia zakończą się wydaniem odpowiedniego certyfikatu.
Warsztatom będą towarzyszyć badania pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i zawartości tkanki tłuszczowej oraz nauka samobadania piersi i jąder.
Zajęcia będą się odbywać w poniedziałek 21 listopada od 12.00 w MOK w Józefowie, ale zainteresowani tą propozycją powinni się zgłosić do miejscowego urzędu jak najszybciej.
Do udziału w prelekcjach, warsztatach i badaniach zachęcają Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Ryszard Maciejewski i burmistrz Józefowa Roman Dziura.