Trzydziestu uczniów szkoły pod opieką trzech nauczycieli (Grzegorza Bryły - organizatora wyjazdu, Jerzego Mazurka - wicedyrektora szkoły i Roberta Grabiasa - nauczyciela języka angielskiego) razem z niemieckimi kolegami realizowało program, którego celem było wzajemne poznanie się, odkrywanie podobieństw i różnic kulturowych, kształtowanie postaw tolerancji i wzajemnego szacunku, rozwijanie umiejętności językowych oraz poznawanie tradycji i historii regionu.
W drodze do Niemiec uczniowie zwiedzili Wrocław. Po przybyciu do Crailsheim poznali swoich niemieckich kolegów oraz ich rodziny, z którymi mieli spędzić kolejne dni. Na początku dużą niespodzianką były upominki od niemieckich opiekunów - bilety na komunikację miejską, które pozwoliły na swobodne poruszanie się po mieście i jego okolicy.
Tradycyjnie młodzi biłgorajanie w trakcie wymiany brali udział w zajęciach lekcyjnych swoich kolegów, dostrzegając w ten sposób podobieństwa i różnice w sposobie nauczania. Dokładnie poznawali partnerskie miasto, biorąc udział w grze ulicznej z wykorzystaniem najnowszych aplikacji, a dla swoich kolegów i koleżanek przygotowali wieczór filmowy. Młodzież uczestniczyła w kilku wspólnych wycieczkach po regionie. Tym razem uczestnicy odwiedzili Bad Wimpfen nad rzeką Neckar oraz zakłady produkujące samochody marki Audi w Neckarsulm, gdzie mogli zasiąść za kierownicą najnowszych modeli niemieckiego koncernu oraz zapoznać się z procesem powstawania tych samochodów. Dużą atrakcją okazał się pobyt w Würzburgu - mieście, którego zabytki znajdują się na Liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Tam również odbyli rejs statkiem i zwiedzili twierdzę Marienberg.
Niedzielę, jak co roku, uczniowie spędzili u rodzin niemieckich, które z uwzględnieniem propozycji naszej młodzieży postarały się o zapewnienie licznych atrakcji. Sposoby na zorganizowanie wolnego czasu były różne, m.in. zabawy w aquaparku, zwiedzanie okolicznych średniowiecznych miasteczek (Schwäbisch Hall, Dinkelsbühl, Rothenburg), spacery po Crailsheim.
Punktem kulminacyjnym wymiany z Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim była przygotowana przez uczestników uroczysta akademia, w trakcie której świętowano jubileusz 20-lecia wzajemnych spotkań. Uroczystość odbyła się z udziałem władz Crailsheim, członków Biłgorajskiego Komitetu Partnerskiego oraz dawnych opiekunów wymian. Były liczne podziękowania i gratulacje. Nie zabrakło polskiej i niemieckiej muzyki oraz wspólnych występów. Polscy uczniowie zaprezentowali stronę internetową dotyczącą długoletniej współpracy między partnerskimi szkołami.
Ostatnie dni pobytu uczestnicy wspólnie spędzili w Lipsku, gdzie zwiedzali obiekty kulturalne i przyrodnicze. Pełni wrażeń powrócili do swoich rodzin.
Przez 20 lat międzynarodowej wymiany wzięło udział ponad 1500 uczniów obu szkół, ich rodziny oraz prawie 50 nauczycieli z Polski i Niemiec. Organizatorom pomagała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie. Informacje na temat tegorocznego programu i poprzednich edycji są dostępne na stronie www.crailsheim.loonz.lbl.pl.