Postaw na legalne stacje
Na wstępie warto powiedzieć, że najważniejszy jest wybór stacji demontażu pojazdów, która działa legalnie i odebrała akredytację od marszałka województwa (pełna lista punktów znajduje się na stronach internetowych poszczególnych urzędów marszałkowskich). Oznacza to jednocześnie, że może wydawać wszelkie zaświadczenia niezbędne do wyrejestrowania samochodu oraz w pełni odpowiada za prowadzone działania. Korzystanie z nielegalnych stacji jest karane i może dotknąć nie tylko przedsiębiorcy-oszusta, ale również właściciela pojazdu, który liczył na lepsze warunki złomowania.
Działaj wedle przepisów
Zgodnie z postanowieniami prawnymi od 1 stycznia 2016 roku opłata recyklingowa (dotycząca samochodów osobowych) została zniesiona. Oczywiście istnieją odstępstwa od ogólnie przyjętej normy, które nakazują wniesienie opłaty w wysokości 500 zł, np. jeśli auto zostało sprowadzone do kraju do końca poprzedniego roku. W odniesieniu opisanej procedury, która odnosi się do pojazdów starych, uszkodzonych, powypadkowych lub po prostu niedopuszczonych do ruchu, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W celu zezłomowania lub zdemontowania samochodu należy udać się do wiarygodnej i rzetelnej stacji wraz z dokumentem tożsamości, dowodem rejestracyjnym oraz umową kupna/sprzedaży. Po przeprowadzeniu całej procedury w ciągu 30 dni, wraz z zaświadczeniem, należy udać się do wydziału komunikacji i wyrejestrować pojazd. O wszystkich formalnościach i ewentualnych opłatach (np. opłata skarbowa w wysokości 10 zł) urzędnik informuje indywidualnie.
Chcesz zezłomować swój samochód, ale nie wiesz gdzie? Obawiasz się formalności? Zajrzyj na stronę http://www.mamauto.pl/, aby dowiedzieć się więcej!
Nie oczekuj dużych zysków
Tak naprawdę kasacja umożliwia łatwe i szybkie pozbycie się problemu. Przestarzały, zardzewiały samochód z defektami zajmuje miejsce parkingowe oraz stanowi zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Z tego powodu oczekiwanie na pokaźne zyski z tytułu recyklingu pojazdu jest bezzasadne. Najczęściej suma oferowana przez złomowisko nie przekracza 500-600 zł.
Podsumowując, wywiezienie auta na złom to w wielu przypadkach konieczność i jedyne słuszne rozwiązanie. Bez wątpienia należy podejmować mądre i odpowiedzialne działania, współpracować ze sprawdzoną stacją demontażu i załatwiać wszystkie sprawy administracyjne w terminie, aby nie marnować cennego czasu oraz uniknąć surowych kar finansowych.