Z początkiem roku szkolnego wystartowała VIII edycja "Akademii Bezpiecznego Puchatka", edukacyjnego programu skierowanego do uczniów I klas szkół podstawowych. Celem akcji jest pokazanie dzieciom, jak uniknąć zagrożeń, na które będą narażone podczas codziennych aktywności - na drodze, w szkole, w domu, a także podczas zabawy, czy korzystania z Internetu. Uczestnictwo w programie jest w pełni bezpłatne. Aby otrzymać zestaw merytorycznych materiałów edukacyjnych, wystarczy zgłosić szkołę do udziału w akcji. "Akademia Bezpiecznego Puchatka" realizowana jest współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.
Wielki świat małego człowieka
Rozpoczęcie edukacji to jeden z przełomowych momentów w życiu człowieka. Jednak w początkowym okresie stawia przed maluchami wiele wyzwań. Dziecko wkracza w nowe sytuacje i nie zawsze wie, jak się zachować, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zagrożenia pojawiają się wszędzie - w drodze do i ze szkoły, w nowych sytuacjach społecznych, podczas samodzielnego pobytu w domu, zabawy na podwórku, czy poznawania świata w Internecie. - Dzieci często ulegają wypadkom, bądź narażają się na zagrożenia w wyniku braku zachowania ostrożności oraz niewiedzy - powiedział inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i dodał: - Potwierdzeniem tego są niestety statystyki policyjne. Wystarczy spojrzeć np. na te drogowe. Tylko w zeszłym roku odnotowano 2 043 1 wypadków z udziałem dzieci, z czego aż 667 spowodowanych było przez niewłaściwe zachowania czy reakcje właśnie dzieci. Część z nich wynika z nieostrożnego zachowania na drodze. Warto również podkreślić, że często najmłodsi ulegają wypadkom samochodowym, których przyczyną jest nieostrożna jazda rodziców oraz niezapinanie pasów bezpieczeństwa.
Czego uczy Akademia Bezpiecznego Puchatka?
Akademia Bezpiecznego Puchatka to największy program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do pierwszoklasistów w całej Polsce. Do tej pory w akcji wzięło udział już ponad milion dzieci! Celem Akademii Bezpiecznego Puchatka jest edukacja dzieci, które wraz z pójściem do I klasy muszą wykazać się większą samodzielnością i odpowiedzialnością. Szkoły uczestniczące w programie otrzymują zupełnie bezpłatnie komplet materiałów edukacyjnych. W skład zestawu wchodzą: płyta CD z kompleksowymi scenariuszami lekcji dla nauczycieli, atrakcyjne książeczki z ćwiczeniami i edukacyjnymi zabawami dla Dzieci oraz przydatnymi radami dla Rodziców, dotyczącymi bezpieczeństwa najmłodszych, a także certyfikat, potwierdzający udział szkoły w programie. Wszystkie materiały opracowane zostały przez wykwalifikowanych pedagogów - metodyków, przy współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Podczas realizacji programu dzieci dowiadują się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze, w szkole, w domu, a także podczas zabawy, wypoczynku, czy korzystania z Internetu. Uzupełnienie materiałów dotyczących bezpieczeństwa stanowią treści związane z tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności.
Jak wziąć udział w Akademii Bezpiecznego Puchatka?
Akademia Bezpiecznego Puchatka kierowana jest do uczniów I klas szkół podstawowych. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Każdy dyrektor i pedagog, zainteresowany edukacją dzieci w zakresie tematyki bezpieczeństwa, może zgłosić szkołę do programu wypełniając formularz na stronie: akademiapuchatka.pl/pl/nauczyciele/formularz-zgloszeniowy. Do wszystkich zgłoszonych szkół rozesłane zostaną bezpłatne materiały edukacyjne. Po zrealizowaniu zajęć wszystkie dzieci biorące udział w programie obowiązkowo podchodzą do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, utrwalającego pozyskaną wiedzę i sprawdzającego jej poziom. Każda szkoła biorąca udział w programie nabywa prawo do posługiwania się prestiżowym certyfikatem Akademii Bezpiecznego Puchatka. - Udział dziecka w tym programie to szansa na zadbanie o jego bezpieczeństwo w wielu obszarach i sytuacjach, które niosą różnorodne zagrożenia. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo najmłodszych- przekonuje inspektor Marek Konkolewski.