Poznaj triki na perfekcyjną czystość
Regularne użytkowanie zawsze pozostawia ślad na meblach tapicerowanych. Dlatego decydując się na taki wypoczynek warto pamiętać o regularnych zabiegach konserwacyjnych. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nasyconymi barwami i nienaganną fakturą materiału przez wiele lat. Najwięcej naszej uwagi należy poświęcić sofie i krzesłom tapicerowanym, które są szczególnie narażone na zabrudzenia. Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci to zapewne na tapicerce odkryjemy plamy zrobione flamastrami, długopisami, słodyczami. Nie mniej przychylne dla naszych mebli są zwierzęta, które uwielbiają się wylegiwać na miękkim obiciu.
Każda plama jest do usunięcia!
Należy bezwzględnie podkreślić, że sposób pielęgnacji mebli tapicerowanych uzależniony jest rodzaju materiału jakim są obite. Niektóre tapicerki charakteryzują się dużą chłonnością przez co ich konserwacja jest wybitnie utrudniona. Nie inaczej jest też z naturalną skórą, która przez źle dobraną pielęgnację może ulec zniszczeniu. Elementy skórzane czyścimy z użyciem specjalnie dedykowanych środków. Użycie mydła może mieć niezwykle szkodliwy wpływ na materiał, dlatego lepiej go unikać. Jeśli nasze meble zostały wykonane z aksamitu lub weluru do ich czyszczenia niezawodnym środkiem okaże się rozwór amoniaku. Nie należy jednak mikstury nanosić pod włos, gdyż tapicerka może ulec uszkodzeniu. Na szczególnie kłopotliwe plamy z czerwonego wina polecany jest rozwór z kwasku cytrynowego, który genialnie usunie tego typu zabrudzenia. Jeśli nasze maluchy pobrudziły sofę lub krzesło długopisem użyjmy gliceryny, która wzorowo upora się z takimi plamami. Na rynku znajdziemy szeroki wybór specjalistycznych środków czyszczących do tapicerek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takowy nabyć, jednak musimy używając ich stosować się bezwzględnie do zaleceń producenta. W innym wypadku możemy nieodwracalnie uszkodzić mebel!
A co ze stelażem i powłoczkami?
Meble tapicerowane to nie tylko same obicie, jeśli zależy nam na ich pięknym wyglądzie warto zadbać też o inne detale. Czyszcząc krzesła usuńmy kurz miękką szmatką z całego stelażu. Niedostępne zakamarki możemy czyścić za pomocą niewielkiego pędzelka. Do konserwacji drewnianych elementów możemy użyć olejków lub gotowych preparatów dostępnych w sklepach budowlanych. Powłoczki, które znajdują się na każdym krześle warto wyprać w pralce. Pamiętajmy, by ustawić na programatorze temperaturę widniejącą na metce. Zbyt wysoka może skutkować skurczeniem powłoczek, a wtedy staną się one bezużyteczne. (źródło: http://kdcmeble.com/pl/blog/12_jak-czyscic-krzesla-tapicerowane )