Oficjalna część Dożynek Powiatowych, które dzisiaj odbywają się w Goraju, rozpoczął przemarsz korowodu z delegacjami wieńcowymi poszczególnych gmin. Barwny pochód, na czele z Gminna Orkiestrą Dęta, rozpoczął się na rynku, a zakończył pod sceną ustawioną na boisku w Zastawiu. Delegacje wieńcowe oraz poszczególne gminy przedstawiała Marta Miszczak dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Rozpoczynając część obrzędową starostowie podali gospodarzom do ucałowania chleb upieczony z tegorocznych zbiorów.
Reprezentacje gmin, zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych przywitał wójt gminy Goraj Antoni Łukasik. - Dożynki Powiatowe odbywają się w gminie Goraj po raz pierwszy. Z tego powodu czujemy jeszcze większy zaszczyt, mogąc gościć na ziemi gorajskiej tak dostojnych, licznie przybyłych gości - mówił wójt Antoni Łukasik. Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli na święto plonów do Goraja, byli parlamentarzyści: Genowefa Tokarska, Sławomir Zawiślak i Piotr Szeliga, senator Jerzy Chruścikowski, samorządowcy m. in. radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Agata Borowiec oraz burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu biłgorajskiego, przedstawiciele organizacji rolniczych.
Głos zabrał współorganizator Dożynek Powiatowych starosta Marian Tokarski, który podziękował gospodarzowi gminy Goraj i jej mieszkańcom za organizację uroczystości. - Dożynki to nasza narodowa tradycja. Obchodzono je już w XVI wieku. Na przestrzeni wieków zmieniały swoją formę i charakter, ale cel pozostawał ten sam: zawsze dziękowano Bogu i ludziom za zebrany plon i proszono o jeszcze lepszy zbiór w następnym roku - mówił starosta Marian Tokarski.
Dziękczynna msza św. odprawiona została przez ks. biskupa Mariana Rojka. Po nabożeństwie i błogosławieństwie gospodarze podzielili chleb pomiędzy zgromadzonymi, po czym na scenie odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla Rolnictwa", które otrzymało 14 mieszkańców powiatu biłgorajskiego: Małgorzata Berdzik, Stanisław Ostasz, Władysław Grabowski, Tomasz Spustek, Stanisław Wesołowski, Stanisław Hadacz, Ryszard Żmijan, Mirosław Pękala, Lucjan Garbacz, Mirosław Kubaj, Janusz Bucior, Marian Kulanica, Jan Śmieciuch, Andrzej Bil. Wręczono także 6 odznak honorowych "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego". Otrzymali je: Marian Klecha, Stanisław Malec, Teresa Małyszek, Jerzy Marczak, Janusz Rosłan i Jan Sowa.
Cześć oficjalną zakończyły podziękowania gospodarzy dla delegacji wieńcowych i przemówienia zaproszonych gości, po czym zaproszono uczestników na część artystyczną. Rozpoczęły ją występy gminnych zespołów, a zakończą koncerty zaplanowane do późnych godzin nocnych.