fot. UM Józefów
W tym roku do pracy zabrało się 20 osób, w tym 10 rzeźbiarzy, którzy pracują pod kierunkiem dr Wojciecha Mendzelewskiego i 10 malarzy z opiekunem prof. Donatem Kowalskim.
Tę pierwszą grupę nie tylko widać, ale i słychać, ponieważ młodzi rzeźbiarze tym razem pracują młotami, piłami i innymi narzędziami w rejonie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie. Organizatorzy przygotowali dla nich ogromne kamienie, z których mają powstać trzy rzeźby, a ich wspólnym tematem będzie literatura. Będzie to pomnik książki, duch literatury, strzegący miejscowej książnicy oraz prawdopodobnie muszla w kształcie ławki. - Każda z brył, w których pracujemy ma po trzy metry sześcienne, ale mamy nadzieję, że do końca pleneru zdążymy je uformować. Dla wielu uczestników już samo zatknięcie się z tak olbrzymimi bryłami po wyjściu z tradycyjnych pracowni może być trudne, dlatego dużą rolę odgrywają m.in. studenci starszych roczników, którzy w takich pracach już brali udział - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dr Wojciech Mendzelewski.
Potwierdza tę opinię opiekun młodych malarzy. Prof. Donat Kowalski, który zna Roztocze, ponieważ pochodzi z pobliskiego Szczebrzeszyna, uważa, że dla jego podopiecznych udział w plenerze jest znakomitą formą malowania natury... w naturze. - Normalnie większość czasu studenci spędzają w pracowni, mając do dyspozycji modele albo martwą naturę. W naturalnych warunkach, które mamy w Józefowie, jest inne światło, kolory czy nawet powietrze, a to wszystko ma wpływ na ostateczny kształt powstających obrazów. To zdecydowanie trudniejsza praca - podkreśla prof. Kowalski. Jego zdaniem pierwszym krokiem do samodzielności jest choćby wybór miejsca, które młodzi artyści zechcą uwiecznić na płótnie.
Uczestnicy tegoroczne pleneru są bardzo pracowici, a pierwsze szkice swoich dzieł mieli gotowe już kilka dni po przyjeździe do Józefowa. W tym roku artystom sprzyja pogoda, a oni sami podkreślają gościnność organizatorów, którzy zapewnili znakomite warunki do pracy i wypoczynku.
To już dziewiąty taki taki plener w Józefowie. Za pierwszym razem uczestniczyli w nim tylko malarze, ale już podczas kolejnego dołączyli rzeźbiarze.
Efekty tegorocznej pracy poznamy 12 lipca. Zgodnie z wieloletnią tradycją rzeźby pozostaną w Józefowie, natomiast każdy z malarzy wykona co najmniej po kilka prac, z których jedną przekaże Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, który wspólnie z Urzędem Miejskim w Józefowie organizuje plener. Współorganizatorem artystycznego spotkania jest Studenckie Koło Naukowe Forum Młodych Rzeźbiarzy.
Po Józefowie poplenerowa ekspozycja będzie prezentowana jesienią także w Lublinie.