Konferencja rozpoczęła się w piątkowe przedpołudnie. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele władz miasta i powiatu biłgorajskiego, organizacji rowerowych, policji, czy straży miejskiej i gminnej. Obecni byli też dyrektorzy biłgorajskich szkół oraz nauczyciele wychowania fizycznego.
Wszystkich gości witał wicestarosta powiatu Jarosław Piskorski, który mówił o potrzebie organizowania tego typu konferencji, gdyż służą one poprawie bezpieczeństwa rowerzystów i przyczyniają się do większej świadomości uczestników ruchu drogowego. O tym, że rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu mówił natomiast Mirosław Późniak, zachęcał też do wysłuchania przygotowanych wystąpień.
- Coraz więcej młodych ludzi korzysta z roweru dojeżdżając do szkoły czy na wycieczkach za miasto. Ale rower w mieście to specyficzny temat. Żyjemy w czasach, gdy ruch samochodowy jest bardzo nasilony. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na zasady poruszania się w takich warunkach. Dlatego takie spotkania i akcje edukacyjne są niezwykle istotne - rozpoczął piątkową konferencje Leszek Grabowski, przedstawiciel inicjatywy obywatelskiej Biłgoraj Rowerem.
Podczas spotkania Aleksander Wiącek z Urzędu Miasta w Lublinie opowiadał o wyzwaniach w zakresie edukacji o bezpieczeństwie na podstawie danych z raportów na temat zdarzeń z udziałem rowerzystów.
- W 2014 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 850 wypadkach drogowych, w któych zginęły 292 osoby, a 4 736 zostało rannych. Wśród tych ofiar większość stanowili sami rowerzyści - 286 zabitych i 4 278 rannych. W porównaniu z rokiem 2013 zwiększyła się liczba wypadków z ich udziałem o 127 (2,7%) - mówił przedstawiciel UM w Lublinie i dodał: - Rowerzyści byli sprawcami 1 786 wypadków, w których zginęło 146 osób, z 1 716 zostało rannych.
Aleksander Wiącek opowiadał także o konieczności inwestowania w infrastrukturę rowerową, przypomniał dobre praktyki takich krajów jak Holandia, gdzie ruch rowerowy jest często większy niż samochodowy. Opowiadał także o ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Rowerowa Szkoła", w ramach którego już prowadzone są zajęcia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, oznakowania roweru, czy obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Takie zajęcia być może będą prowadzone także w biłgorajskich szkołach.
Organizatorami konferencji są: Inicjatywa Biłgoraj Rowerem, Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Urząd Miasta Biłgoraj, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Towarzystwo dla Natury i Człowieka - Porozumienie Rowerowe Lublin.