Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
JÓZEFÓW
2014.05.09 16:17

Samowolna ekshumacja na cmentarzu

Dziś nad ranem na cmentarzu w Józefowie dokonano samowolnego wyjęcia trumny z grobu. Po 3 dniach od pogrzebu, rodzina stwierdziła, że trumna znajdująca się w grobie nie leży na tym poziomie, na którym powinna. Zdarzenie zauważył Administrator józefowskiego cmentarza.
Samowolna ekshumacja na cmentarzu
Samowolna ekshumacja na cmentarzu

W tym roku w Józefowie zlikwidowano wysypisko śmieci. Skutki tego odczuł m.in . administrator miejskiego cmentarza, na którego śmietnik wysypywane są obecnie różne rzeczy niepochodzące z grobów. Ponadto mieszkańcy Józefowa zgłaszali, że z grobów są ściągane wieńce, znicze.

- Postanowiliśmy przyłapać złodziei. W tym tygodniu, ponieważ były 2 pogrzeby, zdecydowaliśmy że będziemy pilnować nocami przez cały tydzień. W pewnym momencie zobaczyliśmy, że z grobu ściągane są wieńce. Pomyśleliśmy, że mamy złodzieja. Nagle usłyszeliśmy, że ściągane są także płyty wierzchnie, następnie dźwięk rączek uderzanych o trumnę. Stało się jasne, że ktoś wyciąga trumnę. Byliśmy tym bardzo zaskoczeni - opowiada świadek zdarzenia.

Jak zaznacza, podszedł bliżej, aby zorientować się w sytuacji. - Obecny na miejscu kamieniarz, który był wykonawcą grobowca i obsługiwał pogrzeb, zaczął nam tłumaczyć, że nie dało się wpuścić trumny na sam dół podczas pogrzebu, gdyż grobowiec był świeżo postawiony i napór ziemi mógł go złożyć do środka. Co nie jest dla mnie racjonalnym tłumaczeniem. Współczuję tylko rodzinie - mówi Administrator cmentarza w Józefowie. Podkreśla też, że takie czynności może wykonywać tylko specjalizujący się w tym zakład pogrzebowy, ponadto ekshumacja powinna być wykonywana pod nadzorem Sanepidu.
Ekshumacji, czyli wyjęcia z grobu, nie można przeprowadzać bez zgody Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wydawanej w formie decyzji na wniosek strony do tego uprawnionej, co jest uregulowane przepisami prawnymi.
Wydawana decyzja w szczegółowy sposób określa zasady przeprowadzenia tej czynności. - Ekshumację można przeprowadzić tylko w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach rannych. O zamierzonej ekshumacji należy powiadomić Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju w celu wykonania nadzoru. Przeprowadzenie ekshumacji zwłok i szczątków bez zgody Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego może stanowić uzasadnione podejrzenie popełnienia wykroczenia - podkreśla dr inż. Joanna Sarzyńska - rzecznik prasowy PSSE w Biłgoraju.

Na miejsce zdarzenia wezwana została policja. - Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, trumna została wyjęta na zlecenie rodziny, następnie ponownie włożona. W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego ustalamy czy doszło do profanacji zwłok - mówi Milena Wardach, rzecznik KPP w Biłgoraju. O ewentualnym postawieniu zarzutów zdecyduje biłgorajska Prokuratura.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Samowolna ekshumacja na cmentarzu, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 14440
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (29)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
a72-e46
~ ADAM   A jak administrator zostawia grobowiec niezabezpieczony na całą noc to jest w porządku? Może dojść do znieważenia zwłok!
8 października 2016
+2
-0
GB
cf5-041
~ mona77  do ~ mieszkaniec gminy   Swieta racja ;)
16 maja 2014
+3
-2
PL
81e-9d4
~ ...   ja nie jestem niczyim adwokatem. Tylko jako parafianin i zainteresowany cmentarzem parafialnym nie podoba mi się to co robi administrator.
Współczuję rodzinie, bo nie chciałabym, aby mnie coś takie spotkało przy takim nieszczęściu jakim jest śmierć bliskiej osoby.
Mnie administrator nic nie pomógł, gdy miałem problem grobowcem, a tu jakoś interesował się sprawą dzień i noc (dziwne...) pilnował cmentarza i sprawa zaraz znalazła się w internecie, to nie jest to fajnie działanie administratora z uwagi właśnie na pamięć o zmarłym i o szacunku dla rodziny...
Uważam, że zbyt wielkie halo zostało zrobione, a tak na prawdę problemu nie ma. świeży grobowiec był tylko i trzeba było poprawić trumnę. Ale administrator widocznie tego nie kuma... Dlatego nie chcę takiego administartora...
14 maja 2014
+11
-4
PL
3b6-b66
~ DUCH   nie ma ludzi w Józefowie odpowiedzialnych do administrowania cmentarzem tylko brać obcych
12 maja 2014
+6
-5
PL
3f1-44e
~ mieszkaniec gminy   Zmieni się proboszcz w Józefowie to i zmieni się administrator
12 maja 2014
+15
-4
GB
85f-544
~ mona77   Administrator powinien byc pociagniety do odpowiedzilnosci za nie wywiazywanie sie ze swoich obowiazkow, smieci wrecz wylewaja sie na teren cmentarza, firma nie wykonuje roboty tak jak obiecuje ludziom. Niedawno pochowalam ojca mieli trumne przykryc betonowa plyta bo grob jest 2osobowy a oni tylko rzucili wiaderko piasku i po robocie, probowalm rozmawiac z sanepidem to mnie zbyli (pewnie znajomi) kiedy ich zastraszylam to co zrobili....wylali beton na trumne ...
11 maja 2014
+12
-6
PL
b0d-8a0
~ aja   Eh, hejterzy, hejterzy...
11 maja 2014
+2
-6
PL
947-3cf
~ Katarzyna   Może po tylu negatywnych komentarzach związanych z pracą firmy z Lubelskiej zarządzającym pobliskimi cmentarzami i ich przekrętami. Oszukują ludzi i państwo, więc może przyjrzą się temu odpowiednie organy? ...
11 maja 2014
+9
-5
PL
9bc-2ee
~ john   Waśnie widać jakość pochówków administratora osoby pochowane ponad pół roku temu w grobowcu z płyt trumny przykryte wiaderkiem piachu bo oczywiscie szkoda na cement lub kilka płyt. To jest pochówek zgodnie z normami z najwiekszą jakością gdzie trumna można powiedzieć jest na zewnątrz nie zabezpieczona. Liczy się tylko robienie kasy na czyjejś bidzie i wyeliminowanie konkurencji.
Ps. wystarczy tylko zobaczyć jaki porządek jest na cmentarzu i nic więcej nie trzeba mówić o gospodarzu
10 maja 2014
+14
-7
PL
6de-a12
~ ja   ~a Ty jak adwokat kamieniarza. Gdyby kamieniarz postępował zgodnie z prawem, to nie byłoby żadnego halo. I rodzina by nie cierpiała. I administrator nie miałby nic do gadania. Administrator zajmuje się cmentarzem i nie ma obowiązku wybierać go do usługi pogrzebowej. Ale jaką jakość prezentuje konkurencja widac na powyższym przykładzie.
10 maja 2014
+7
-12
PL
0a8-8c6
~ ...   Jaa Ty jak adwokat administratora... Bez przesady kamieniarz świeżo po pogrzebie poprawia trumnę i takie halo. Tu chyba chodzi o to, że coraz czesciej ludzie korzystaja z uslug innych firm pogrzebowych, a nie uslug administratora. I to pretekst aby doczepic sie konkurencji. Ja nie wiem w czym problem. Szkoda, ze kosztem cierpienia rodziny robi sie takie rzeczy..
10 maja 2014
+13
-5
PL
6de-a12
~ jaa   Każde wyciągnięcie trumny na powierzchnię po złożeniu do grobu jest ekshumacją. Nie administrator wymyślał przepisy tylko ustawodawca. Poczytajcie ustawę o cmentarzach i chowani zmarłych, specjaliści.
10 maja 2014
+8
-12
PL
568-9b2
~ czytelnik   Chyba przestanę czytać gazetę biłgorajska, bo już nie ma o czym pisać tylko zajmuje się głupotami! Ludzie rozumiem jakby to była ekshumacja sprzed 20 lat czy coś, a to było tylko opuszczenie trumny na niższy poziom po 3 dniach od pogrzebu. Nie znam tego administratora ale od razu widać, ze nie jest to człowiek życiowy...
10 maja 2014
+13
-6
PL
5ba-2e9
~ oj tam   Macie problemy z truchłem? Zwłoki powinno się kremować. Tylko nie kremem.
10 maja 2014
+1
-13
PL
947-3cf
~ gxv  do ~ jaaa   Rzecz w tym, że administrator nie wykonuje swojej pracy tak jak powinien...
10 maja 2014
+12
-7
PL
568-9b2
~ Monika  do bilgorajjj   Zgadzam się z bilgorajjj firma najlepsza tylko do wyciągania pieniędzy!Na początku umawia się z nimi na pewna kwotę, a po pogrzebie wystawiają fakturę dużo większą.Właściciel to człowiek strasznie niemiły i nieprzyjazny.
10 maja 2014
+17
-7
PL
087-f6f
~ jaaa   Administrator wykonuje swoją pracę i wykonuje ją jak widać dobrze. A kogoś ściska, że skończyła się samowolka. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ściśle określa postępowanie w takich przypadkach.Ekshumację można wykonywać wyłącznie w określonych miesiącach i godzinach, po otrzymaniu zezwolenia inspektora sanitarnego lub po zarządzeniu prokuratora lub sądu. Jeszcze tego brakuje, żeby pierwszy lepszy baran mógł sobie wykopywać trumnę kiedy chce i gdzie chce.
10 maja 2014
+10
-12
bilgorajjj   Administratora ściska, bo pewnie te dwa pogrzeby nie wykonywała jego firma pogrzebowa... Nigdy nie korzystajcie z usług firmy pogrzebowej "B&M Surma"!! To są ludzie niesłowni, którzy żerują tylko na ludzkim nieszczęściu.
10 maja 2014
+19
-9
PL
6de-a12
~ jaaa   A administrator słusznie zrobił zgłaszając na policję. Odpowiada za porządek na cmentarzu i po to pełni te funkcję, żeby właśnie tacy "fachowcy" nie urządzali sobie samowolki
10 maja 2014
+10
-12
PL
6de-a12
~ gość   Po to jest sanepid, żeby właśnie nadzorował takie czynności. Chyba nie zdajecie sobie sprawy, czym może grozić nieudolnie przeprowadzona ekshumacja. Gdyby każdy nagle sobie zaczął wyciągać trumny z grobów, bo "rodzina wiedziała", to dopiero by było ciekawie. A pan kamieniarz wiedział, że nie można, skoro robił to w nocy.
10 maja 2014
+8
-10
PL
169-24f
~ gość   Zawsze mówiłem że tam straszy na cmentarzu .I patrz ..
10 maja 2014
+4
-0
PL
5ed-f91
~ blondyna   a co na to sam zainteresowany?
10 maja 2014
+4
-0
PL
b74-881
~ gosc   "takie czynności może wykonywać tylko specjalizujący się w tym zakład pogrzebowy, ponadto ekshumacja powinna być wykonywana pod nadzorem Sanepidu" - oczywiscie tylko odpowiednie sluzby pana cokolwiek moga i to pod jego nadzorem, niewolnik nie moze.
10 maja 2014
+7
-5
PL
a27-a31
~ gitgosc   Rodzina o tym wiedziała, po co ten szum....
9 maja 2014
+13
-5
PL
947-3cf
~ karol87   Administrator robi z siebie ofiarę
9 maja 2014
+12
-11
PL
f21-a9f
~ ej   ty ~ak daj se na luz już z tą krowiarką bo się znudziła
9 maja 2014
+7
-1
PL
ea2-242
~ ak  do ~ rotfl   A krowiarka, że swą bandą kłamców z Krzeszowskiej i nie tylko chciała mnie zdelejtować a prokuratorka spacerowicza shakowałem i się wkopał. I prawie zombi ze mnie zrobiła ta małpa z małpą.
9 maja 2014
+3
-17
PL
3f1-21f
~ exx  do ~ rotfl   sa wszyscy :D
a koles dostanie teraz bana! ;P
9 maja 2014
+2
-4
PL
acc-928
~ rotfl   Administrator Cmentarza jest, a gdzie moderator i userzy? xD
9 maja 2014
+11
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Kolizja na ul. Poniatowskiego
W czwartkowe popołudnie, 27 lutego, po godz. 16 doszło do zderzenia dwóch aut na ul. Poniatowskiego w Biłgoraju. Skoda uderzyła w tył ...
czytaj dalej
4 godziny temu
Zderzenie aut we Frampolu, są utrudnienia w ruchu
Dziś przed godziną 16 doszło do zderzenia aut we Frampolu na DW 835. Na miejscu jest straż i policja, są utrudnienia w ruchu.
5 godzin temu
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 11:29 Biłgoraj
Zmiana na stanowisku dyrektora I LO im. ONZ
Dziś, w piątek, 21 lutego Zarząd Powiatu podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora największej szkoły średniej w regionie - I LO im. ONZ. Dotychczas, przez wiele lat tę funkcję pełnił Marian Klecha. Czas na składanie ofert mija 5 marca.
w środę, godzina 08:20 Gmina Biłgoraj
Czołówka busa z osobówką. Droga nr 858 nieprzejezdna [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 15:02 Biłgoraj
19-latek spędzi 3 lata w więzieniu za molestowanie i udostępnianie treści pornograficznych
w sobotę, godzina 19:20 Tarnawa Duża
Dom Senior+ w Tarnawie Dużej otwarty
W Tarnawie Dużej, w ramach programu wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020, powstał dzienny dom opieki dla seniorów. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się w sobotnie popołudnie 22 lutego.
w środę, godzina 15:12 Biłgoraj
Syndyk odpowiada staroście
dzisiaj, 09:30 Biłgoraj
Samorządowcy z Bilgoraja w Izraelu
20 lutego 2020 Biłgoraj
Nowa karetka dla bilgorajskiego pogotowia
Dzięki rządowemu wsparciu w postaci dofinansowania w kwocie 400 tys zł możliwy był zakup nowego ambulansu dla pogotowia w Biłgoraju. Uroczyste przekazanie kluczy do pojazdy odbyło się w czwartek, 20 lutego.
w poniedziałek, godzina 11:42 Powiat
Powalone drzewa i zerwane dachy
we wtorek, godzina 09:44 Tarnogród
Trzynaście prób wyłudzenia pieniędzy w Tarnogrodzie
w piątek, godzina 11:20 Biłgoraj
Wszawica atakuje?
Wszawica powraca do szkół i przedszkoli jak bumerang. Cyklicznie otrzymujemy sygnały o występowaniu problemu w naszym powiecie. Mimo, że do biłgorajskiego sanepidu nie wpłynęło zgłoszenie o pojawieniu się wesz w placówkach informacje o zakażeniach krążą między rodzicami uczniów.
w sobotę, godzina 18:25 Gmina Biłgoraj
Zderzenie z sarną
w środę, godzina 09:04 Biłgoraj
Utrudnienia w ruchu
20 lutego 2020 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja wydali ponad 31 mln zł na alkohol
Taka kwota przyprawia o zawrót głowy. Zwłaszcza jeśli porówna się ją z poprzednimi latami. W ubiegłym roku w biłgorajskich barach i sklepach z alkoholem wydaliśmy o ponad 3 mln zł więcej niż w 2018 roku.
w środę, godzina 09:48 Potok Górny
Stan licznika zmniejszył się o prawie 10 tys. km
w poniedziałek, godzina 14:52 Majdan Nowy
Mercedes dachował do rowu
20 lutego 2020 Biłgoraj
Nowy zarząd biłgorajskiego oddziału PCK
W poniedziałek, 17 lutego, odbył się zjazd sprawozdawczo - wyborczy Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Biłgoraju. Podczas spotkania przedstawiono sprawozdanie z minionej kadencji i wybrano nowy zarząd na lata 2020-2024.
w sobotę, godzina 20:22 Biłgoraj
Biuro poselskie Beaty Mazurek i Jacka Sasina już działa
15 lutego 2020 Biłgoraj
Bal maturalny ZSZiO
14 lutego 2020 Biłgoraj
78 lat temu powstała Armia Krajowa
14 lutego to bardzo ważna data w historii Polski. Tego dnia została powołana Armia Krajowa. Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości rocznicowe. 78. rocznicę powstania jedynej, realnej, wojskowej i moralnej siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej zorganizowano także w Biłgoraju.
dzisiaj, 08:19 Hedwiżyn
Dzień Otwarty Szkoły w Hedwiżynie
19 lutego 2020 Biłgoraj
Drzewa poszły pod piłę
14 lutego 2020 Czernięcin Główny
Jubileusz 100-lecia urodzin
W środę, 5 lutego mieszkanka gminy Turobin Balbina Ciastuła obchodziła jubileusz 100-lecia urodzin. Z tej okazji Jubilatkę odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych, USC oraz KRUS.
w poniedziałek, godzina 15:45 Biłgoraj
Średniowieczne znaleziska w muzeum
w niedzielę, godzina 19:59 Biłgoraj
Karnawałowo w BCK
14 lutego 2020 Biłgoraj
EKOwalentynki
Wolontariusze PCK zorganizowali akcję pod hasłem EKOwalentynki. W ramach przedsięwzięcia, w piątkowe popołudnie 14 lutego, w Parku Solidarności rozdawali sadzonki drzewek, częstowali piernikami i rozmawiali o ekologii.
w poniedziałek, godzina 09:24 Stary Bidaczów
Dzień Kobiet na Ludowo
w sobotę, godzina 15:39 Wola Dereźniańska
Walczą o czyste lasy
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl