- Kiedy żyła, tak naprawdę nie wiadomo. Niektóre źródła podają, że zmarła na Sycylii ok. 178 roku, inne natomiast, że w Rzymie ok. 230. Kult Św. Cecylii wzrasta od połowy V wieku, ale dopiero od XV wieku uchodzi za patronkę muzyki, zwłaszcza kościelnej. Liczne źródła ikonograficzne przedstawiają Cecylię grającą na różnych instrumentach muzycznych, głównie na organach, gdyż jedna z legend przypisuje właśnie jej wynalezienie tego instrumentu.W Biłgoraju, koncerty cecyliańskie odbywają się już po raz szesnasty, chociaż sam pomysł takich koncertów zrodził się dużo wcześniej. Ale dopiero w roku 1998 udało się zmobilizować i zebrać chóry, aby wspólnie zaśpiewały dla swojej patronki - Św. Cecylii. Dzisiaj mam przyjemność powitać Państwa na XVI Koncercie Cecyliańskim Muzyki Chóralnej w Biłgoraju - mówił Sławomir Niemiec, prowadzący koncert.
Jako pierwszy wystąpił Chór Parafii pw. Św. Bartłomieja w Goraju. Chór powstał we wrześniu 2009 z inicjatywy księdza proboszcza Adama Marka . Założyła go i prowadzi Diana Adamska. Zespół skupia ludzi o różnych profesjach. Są to przeważnie amatorzy kochający muzykę, zwłaszcza śpiew chóralny. Od początku istnienia chór aktywnie uczestniczy w uroczystościach kościelnych, patriotycznych i kulturalnych w Goraju. Występuje również w Koncertach ku czci św. Cecylii w Biłgoraju oraz Koncertach Kolęd i Pastorałek w Biłgoraju i we Frampolu. Do najważniejszych osiągnięć chóru należą: III miejsce na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo" w Rzeszowie oraz II miejsce w XVII edycji tego festiwalu w czerwcu 2013 r. 22 września 2013 r. chór zajął I miejsce w II Regionalnym Przeglądzie Chórów w Lubaczowie.
Kolejny wystąpił Chór z Frampola. Chór istnieje już 115 lat, został założony w 1898 roku. Głównym inicjatorem i założycielem chóru był ówczesny proboszcz ks. Józef Żyszkiewicz i organista Józef Kochański. Zapoczątkowane wówczas śpiewy kościelne utrzymały swój charakter do dnia dzisiejszego. Do 2008 roku chór prowadził Włodzisław Jasiński. Obecnie z Chórem pracuje Anna Kajdzik. W niedzielę zaprezentował się także Chór "Cordis" parafii WNMP w Biłgoraju, który śpiewa już 106 lat. Swoim śpiewem wielbi Boga w parafii, w sanktuariach naszego kraju oraz poza jego granicami. Chór odwiedził Litwę, Czechy, Białoruś oraz Ukrainę, aktywnie uczestniczy w życiu kościoła. Wspólnie z chórami parafialnymi Biłgoraja, Frampola, Goraja i chóru "Echo" uczestniczy w Koncertach Cecyliańskich, Koncertach Kolęd i Pastorałek oraz Pieśni Maryjnych w Goraju. Dyrygentem 30 osobowego chóru jest Józef Wajrak, organista parafii, który prowadzi chór już 30 lat. Czwartym chórem, który wystąpił był Chór "Cantate Deo" przy parafii Św. Marii Magdaleny. Chór powstał w 1987 roku, kiedy to funkcję organisty objął pan Ireneusz Pietrzniak. Wraz z innymi chórami z Biłgoraja był organizatorem corocznych koncertów, kolęd i pastorałek, jak również bierze udział w koncertach ku czci św. Cecylii, organizowanych cyklicznie przez chór męski ziemi Biłgorajskiej "Echo"/ Brał także udział w 6. i 13. Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, zdobywając w 2001 pierwsze miejsce, a w 2008 roku "Bursztynowy Różaniec".
Podczas koncertu zaprezentował się także Chór parafii św. Jerzego, Powstał 1993 roku z inicjatywy ówczesnego organisty tejże parafii Jarosława Rabińskiego. W roku 1998 dyrygencką pałeczkę przejął Henryk Nizio, a od roku 2003 z chórem pracuje Zbigniew Biliński. Działalność Chóru Parafii św. Jerzego (bo o nim mowa) opiera się głównie na uświetnianiu uroczystości parafialnych utworami sakralnymi. W swoim repertuarze zespół posiada również kompozycje świeckie, wykonywane w języku polskim, łacińskim, niemieckim, angielskim, włoskim i starocerkiewnym. Chór śpiewał m.in. w Górecku Kościelnym, Krasnobrodzie, Mikoszewie, a także w Wilnie i we Lwowie. Na zakończenie wystąpił jeden z najstarszych zespołów muzycznych na terenie Biłgoraja. Od ponad pięćdziesięciu lat wpisuje się w krajobraz kulturalny miasta biorąc udział w oprawie muzycznej wydarzeń państwowych, religijnych i rozrywkowych. Przez ten okres Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej "Echo" prezentował swój dorobek artystyczny przed publicznością lokalną, jak również na scenach krajowych i zagranicznych. Koncertował na Ukrainie, Litwie, Węgrzech, Słowacji, a także w Belgii i Niemczech. W swoim repertuarze zespół posiada utwory sakralne i świeckie różnych epok, o zróżnicowanym charakterze, jak również muzykę ludową. Ważnym elementem aktywności chóru jest oprócz śpiewu, kulturalna działalność organizatorska, której efektem są odbywające się cyklicznie od 1987 roku Konfrontacje Chóralne "Tobie Śpiewamy Ojczyzno", a także Koncerty Kolęd i Pastorałek i Koncerty Cecyliańskie. Obecnie zespół działa pod skrzydłami Biłgorajskiego Centrum Kultury. Chórem dyryguje Paweł Stelmach
Na zakończenie wszystkie chóry zaśpiewały razem: HYMN DO ŚW. CECYLII, CHRYSTE KRÓLUJ, GAUDE MATER. Udanych występów chórom gratulował burmistrz Janusz Rosłan, który także wręczył dyrygentom pamiątkowe dyplomy i kwiaty.