Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Obchody 30-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
2011.12.13 12:50 | aktualizacja: 2011.12.13 20:01

586 dni rozpaczy

- 30 lat temu Polacy obudzili się w innym kraju. Dowiedzieli się, że w zasadzie niczego im nie wolno - mówił Marian Tokarski, podczas obchodów 30-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się dziś w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
586 dni rozpaczy
586 dni rozpaczy

W uroczystościach upamiętniających wprowadzenie stanu wojennego udział wzięli m.in władze samorządowe, powiatowe i miejskie, dyrektorzy szkół, posłowie na sejm Sławomir Zawiślak oraz Piotr Szeliga, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, poczty sztandarowe z biłgorajskich placówek edukacyjnych.

Uroczystości rozpoczęły się od wystąpienia Mariana Tokarskiego, Starosty Biłgorajskiego.

-Oby nigdy więcej z powodów ideologicznych Polak nie podnosił ręki na Polaka. Wydaje się, że 30 lat to dużo, ale historia ta jest wciąż żywa. Świadczą o tym obecne tu osoby, które w tych wydarzeniach brały udział. 13-tego grudnia Polacy obudzili się w innym kraju. Dowiedzieli się, że w zasadzie niczego im nie wolno. Przekonali się o tym przywódcy Solidarności. Ogółem internowano 10 tysięcy osób, liczba wszystkich represjonowanych nie jest znana - mówił Marian Tokarski, Starosta Biłgorajski. Przywołując także postać górnika, Józefa Gizy, pochodzącego z Tarnogrodu, który zginął podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach. Tokarski mówił również o istotnej roli Kościoła w tamtym okresie - Kościół był wtedy jedyną realną opozycją, ostoją działalności - stwierdził Starosta.

Następnie z montażem słowno-muzycznym wystąpili uczniowie z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. W przejmujący sposób pokazali rzeczywistość tamtych dni. Z jednej strony rozpacz ludzi, a z drugiej walkę o normalną Polskę. Zaprezentowano wiersze i piosenki najbardziej oddające ducha lat 81-83, a także archiwalne dokumenty i fotografie.

Po montażu odbyła się msza św. odprawiona przez ks. bp prof. Jana Śrutwę. Ksiądz biskup wygłosił także homilię. - Co się stało z nami po upływie 30 lat? Bluźnią dziś osoby, które 30 lat temu znajdowały schronienie w cieniu ołtarzy i na plebaniach. Narzuca się ciąg pytań, które uwiecznił w swoim wierszu pt. Rachunek dla dorosłego, ks. Jan Twardowski "Jak daleko odszedłeś od prostego kubka z jednym uchem, od pacierza, od Polski z raną?". Ale jak mówi łacińska sentencja "Nie trzeba rozpaczać". Występują dziś zjawiska, które podnoszą jednak na duchu. Są zapaleńcy, którzy przygotowali obchody 30-tej rocznicy ze Starostwa, RCEZ, a także z gościnnej parafii. Na duchu podnoszą także badania z ostatnich dni, które pokazują, że 89 proc. społeczeństwa nie widzi nic niestosownego w fakcie zawieszania krzyża w miejscach publicznych - mówił ks. bp prof. Jan Śrutwa.

Inne powody do radości jakie wymienił Ksiądz biskup to: 20-lecie dzielności Radia Maryja, które skutecznie broni się przed atakami kłamców, statystyki pokazujące, że 75 proc. mieszkańców Lubelszczyzny opowiada się za wydobyciem gazu łupkowego, choćby wokół swojego domu, mimo wiążących się z tym uciążliwości. Mieszkańcy Lubelszczyzny widzą w gazie szansę, a nie zagrożenie. Na zakończenie ksiądz biskup powiedział - Niech każdy powtórzy. Ja to mam szczęście, że w tym momencie przyszło mi żyć w kraju nad Wisłą. A za papieżem Benedyktem XVI - Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość - zakończył ks. bp prof. Jan Śrutwa.

Kat.
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
586 dni rozpaczy, 5.0000 out of 5 based on 3 ratings
Kat. dodany
 
Odsłon: 13596
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (25)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
b35-292
~ kolego   nie wiesz dla kogo? Dla kościoła kat. bo to ich tylko objął nazwę to tak 'stan wyjatkowy'.,Czy juz wiesz kim zawładnął Koś.kat. inni się nie liczą,Ale daj im Boże już końca ich rządów.
17 grudnia 2011
brak ocen
PL
1e7-db2
~ kolega   Z Biłgorajskich Internowanych na uroczystościach był tylko,Kawucha.Pytam dla kogo ta impreza,była.Po co?
16 grudnia 2011
+1
-0
US
c10-f2a
~ ek   586 dni rozpaczy dla pisowskich dzialaczy.jarek chce zeby bylo jak w chinach ----------garstka ryzu i palka po krzyzu.gratulacje
13 grudnia 2011
+2
-4
PL
705-11e
~ Ciekawski   Kto z zacnych biłgorajskich,Internowanych.Był na wspaniałej dzisiejszej,imprezie,Bo po za R. Wichorowskim i J.Zacharowem. To ten łysy z brodą obaj z Zamościa.A broda rozumu nie odda. Nikogo nie widzę? Nie ma stałych bywalców. Jagusiewicza Palinki czy Sołtysa. Pewnie siedzą.Ale pod,piecem.
13 grudnia 2011
+3
-0
PL
310-da7
~ do z boku   z ciekawosci? o co chodzi? napisz wiecej, jakie bloto?
13 grudnia 2011
brak ocen
PL
981-150
~ brak kultury   Nie powitanie posła z Biłgoraja świadczy tylko i wyłącznie o organizatorach. Obrażajcie dalej wyborców. Byłem obecny i poseł był cały czas obecny. Jednak niektórym już bardziej pasuje poseł z Zamościa. Żałosne.
13 grudnia 2011
+7
-5
PL
b35-292
~ Z   dobrze patrzysz, dobrze widzisz zdrajcę P. Boga, tego srutwę/ do zboku/ Szkoda, ze inni nic nie jeszcze nie dojrzeli
13 grudnia 2011
+3
-1
PL
705-11e
~ z boku   Mam pytanie? Co ja widzę że ks.Śrutwa który obecnie dożywa,tu! Zręcznie zrzucił z siebie błoto co na niego nałożyli jego wierni,koledzy.Słynęło ono po nim jak po kaczce.Jeszcze rok temu błoto się trzymało jego,szat.Czas leczy rany,Zasypka na koniec.Co łączy ks.Śrutwę z byłą Solidarnością? Może marzenia?
13 grudnia 2011
+4
-1
PL
ccc-cca
~ taa   na nabozenstwo to pasowalo by sie godzine nie spozniac i nie siadac w ostatniej lawce jako posel - jak sie jest taka wazna osobowoscia
13 grudnia 2011
+7
-5
PL
b35-292
~ do 'zocha'   mi nie chodziło o wytknięcie błędu staroście, tylko moja pamięć zapisała Go jako Krzysztof Giza,
13 grudnia 2011
brak ocen
PL
937-abb
~ Uczestnik 3   Posel Szeliga przyszedl na nabozenstwo a nie na parade,zreszta niektorym to moze pasowac.Z ludem wypada byc w takiej sytuacji.Prawidlowo Panie posle.
13 grudnia 2011
+6
-10
PL
485-f3e
~ lol   Kochani klakierzy posła Szeli, proponuję Wam: organizujcie imprezy, zapraszajcie na nie posła i go witajcie, a następnie załóżcie portal internetowy pod nazwą:,,Chwała Szelidze" i komentujcie do woli - to co wyprawiacie na tym portalu więcej mu szkodzi niż pomaga. Wynika z tego tylko jedno, że najbardziej zależy mu na promocji swojej osoby a nie na celu jakim są imprezy organizowane. Zniechęcacie mnie do waszego nowego ugrupowania swymi niecnymi komentarzami.
13 grudnia 2011
+13
-6
PL
310-da7
~ uczestnik2   a czemu szeliga nie siedzi z wszytkimi przedstawicielami samorządów tylko okupuje tyły???
13 grudnia 2011
+4
-3
PL
bec-fdf
~ teresa   Tylko czekać jak sytuacja się powtórzy !!! Już nam nic nie wolno a z pod rządów Wschodu dostaliśmy się pod rządy Zachodu . Na własne życzenie i bez walki !!! Wszystkim rządzi pieniądz !!!
13 grudnia 2011
+4
-1
PL
310-da7
~ zocha   to był krzysztof starosta sie pomylił
13 grudnia 2011
brak ocen
PL
b77-7f1
~ bystry   na bilgoraj.compl w fotogalerii z uroczystości Szeliga jest na foto, Zawiślak także oraz Burmistrz i Starosta
13 grudnia 2011
+6
-6
PL
310-da7
~ uczestnik   ja osobiście go nie widziałem, co więcej nie został oficjalnie przywitany...tylko poseł Zawiślak...
13 grudnia 2011
+9
-3
PL
0b5-909
~ hahaha   a ja bym parafiance radziła zerknąć do słownika i sprawdzić co oznacza słowo IGNORANCJA, nie jest to ignorowanie, bynajmniej. To brak wiedzy. Ale to świadczy o jakości tego komentarza i jemu podobnych;)
13 grudnia 2011
+5
-2
PL
b35-292
~ Maria   to był Józef czy Krzysztof Giza
13 grudnia 2011
brak ocen
PL
706-f0c
~ parafianka   a dlaczego nic nie napisano, ani nie ma nawet jednej fotki o pośle z Biłgoraja Piotrze Szelidze!!!
był na uroczystościach!!!!! to jest ignorancja dla jego osoby!!!
13 grudnia 2011
+8
-9
PL
706-f0c
~ widz   Od czasów myborów moim zdaniem biłgorajska.pl sprzyja Tokarskim i wójtowi Różyńskiemu
13 grudnia 2011
+8
-6
PL
705-11e
~ Internowany nie obecny.   Nie widzę biłgorajskich bojców,Internowanych.A było ich 22.Po co to organizować wykładać społeczne pieniądze.Poznałem tylko z Zamościa Rysia W. przyjechał ze sztandarem Solidarności.To ciekawa osoba! Nie chcę go sądzić.Niech go Bóg,osądzi.Rysio W. był Internowany na tych samych zasadach co,Marian J. Użas!
13 grudnia 2011
+4
-0
US
c10-f2a
~ ac   a gdzie byl jarek kaczynski 13 grudnia 1981.-----spal do poludnia jak sie mialo tatusia w ak-ub to nie trzeba bylo sie bac
13 grudnia 2011
+4
-3
PL
b77-7f1
~ Obiektywizm - bilgorajska nie wie co to znaczy chyba   Pisze to, co jej każą dygnitarze ze znanej partii
13 grudnia 2011
+8
-8
PL
937-abb
~ Obserwator   Albo rerdakcja nie ma pojecia o roli dziennikarza albo nie ma pojecia co to jest obiektywizm i szacuenek ndziennikarski.Jestem oburzony-ktory to raz w reportarzach pomija sie obecnosc osobe posla RP Piotra SZeligi.Posel jest osoba nas reprezentujaca w najwyzszych organach Panstwa.Czy dziennikarze tego nie pojmuja?Mamy prawo wymagac kultury i szacunku nawet w stosunku do czytelnika nie mowiac juz o osobach na ktore glosowalo spoleczenstwo.Krotko taka tuba dziennikarska to fe...fe....
13 grudnia 2011
+9
-10
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 14:17 Biłgoraj
Zarząd Powiatu spotkał się z pracownikami DPS-ów. Tematem podwyżki płac
Pracownicy Domów Pomocy Społecznej, prowadzonych przez powiat biłgorajski dostali podwyżki, średnio po 500 zł. Decyzję władz powiatu ogłosił dziś starosta Andrzej Szarlip, po posiedzeniu Zarządu Powiatu, na spotkaniu z dyrekcjami obu placówek i przedstawicielami związków zawodowych i pracowników oraz "Solidarności".
dzisiaj, 09:56 Wola Duża
Zasnął za kierownicą i uderzył w przepust
w czwartek, godzina 10:25 Biłgoraj
Ponad sto osób chciało oddać krew dla Ani
w czwartek, godzina 16:24 Majdan Nowy
Zamordowani za chęć niesienia pomocy
Jan Gniduła, Katarzyna Kowal, Józef Kowal, Anastazja Łubiarz, Marianna Łubiarz, Katarzyna Margol oraz Kazimierz Szabat zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Dziś, w czwartkowe południe 29 września zostali "Zawołani po imieniu". Uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom gminy Księżpol.
dzisiaj, 11:00 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
dzisiaj, 10:08 Kraj
Oszuści podszywają się pod komendanta
w sobotę, godzina 08:40 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w środę, godzina 17:32 Biłgoraj
Drożej za przedszkole. Placówki darmowe dla dzieci z Ukrainy
dzisiaj, 08:15 Biłgoraj
Wizyta w Sejmie
we wtorek, godzina 14:42 Biłgoraj
Podejrzany o pedofilię 59-latek zatrzymany w Biłgoraju
Na terenie Biłgoraja został zatrzymany 59-letni mężczyzna, który pisał niestosowne treści do osoby podającej się za 10-letnią dziewczynkę. Złapał się na haczyk zarzucony przez grupę "Dzieciak w sieci". Do zatrzymania podejrzanego o pedofilię doszło w minioną sobotę, w niedziele usłyszał zarzuty.
w środę, godzina 07:49 Biłgoraj
Powstała strona poświęcona pomocy dla Ani
w czwartek, godzina 07:59 Biłgoraj
Czekają nas utrudnienia w ruchu
w czwartek, godzina 14:54 Biłgoraj
"Czwórka" ma pół wieku
Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju powstała w 1972 roku. Obchody jubileuszu 50-lecia, na które złożyła się msza święta oraz uroczysta akademia, zorganizowano w czwartek 29 września.
w środę, godzina 08:13 Biłgoraj
Kuba Nizio w "Tak to leciało"
we wtorek, godzina 12:30 Biłgoraj
Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów
20 września 2022 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
23 września 2022 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w sobotę, godzina 09:06 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
23 września 2022 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
w środę, godzina 17:08 Biłgoraj
Nowy radny złożył ślubowanie
dzisiaj, 08:30 Biłgoraj
Chcesz zostać harcerzem? Przyjdź na spotkanie
21 września 2022 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
w środę, godzina 17:48 Biłgoraj
Zmarł fotograf Daniel Błaszczyk
w czwartek, godzina 10:42 Biłgoraj
#sadziMY po raz czwarty
20 września 2022 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
w czwartek, godzina 07:15 Biłgoraj
Wozy strażackie pojadą do Ukrainy
22 września 2022 Biłgoraj
Pożar samochodu osobowego w Biłgoraju
16 września 2022 Biłgoraj
Rocznica agresji sowieckiej na Polskę
W piątek 16 września w Biłgoraju odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski, na które złożyła się msza święta, montaż słowno - muzyczny przygotowany przez młodzież z ZSBiO, wystąpienie starosty biłgorajskiego oraz złożenie wiązanek przy Krzyżu Katyńskim.
w sobotę, godzina 16:54 Biłgoraj
Piknik rowerowy "Tropem łosia i wilka"
19 września 2022 Księżpol
Czołówka w Księżpolu. Dziecko trafiło do szpitala [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl