Powiatowy Festiwal Kolęd i Piosenek ¦wi±tecznych rozpocz±ł się w sobotni poranek, 10 grudnia br. w Państwowej Szkole Muzycznej w Biłgoraju. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ¶rednich. - Festiwal organizowany jest już po raz trzeci, na pocz±tku organizowali¶my go na poziomie szkolnym, jako, że cieszył się dużym zainteresowaniem postanowili¶my zorganizować festiwal o zasięgu powiatowym. Pierwszy był nieco skromniejszy ale z upływem czasu festiwal nabierał rozmachu - opowiadała w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Elżbieta Okoń, organizatorka i pomysłodawca imprezy.
Zmaganiom konkursowym przygl±dało się jury, które musiało zdecydować kto zasłużył na wyróżnienie, a kto powinien zwyciężyć. Młodzież ¶piewała nie tylko w języku polskim czy angielskim. Uczniowie zachwycali wykonaniami po rosyjsku, francusku, niemiecku, a nawet hiszpańsku. W każdej z trzech kategorii byli wygrani i wyróżnieni. W najmłodszej grupie, czyli w¶ród przedstawicieli szkół podstawowych najlepsza okazała się Michalina Lipińska, drugie miejsce przypadło Zuzannie Popik, trzecie natomiast zajęło trio Szymon Bielański, Martyna Janda i Aleksandra Wróbel.
Najładniej ¶piewaj±c± gimnazjalistk± okazał się Justyna Branewska. Tuż za ni± uplasowała się Justyna Brytan, trzecie miejsce należało natomiast do Moniki Grabias i Roksany Skubis.
Zwyciężczyniami w najstarszej grupie okazały się Martyna Remi¶ko i Anna Rymarz. Drugie miejsce przyznano Monice Małyszek, Martynie Łagożnej i Agnieszce Łokaj. Uwagę jury zwróciła także Faustyna Pintal, która zajęła trzecie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Uczestnikom wręczono także nagrody specjalne ufundowane przez posła Piotra Szeligę, który obj±ł Festiwal patronatem honorowym. W pierwszej kategorii na tak± nagrodę zasłużyła Natalia Kowal, w drugiej kategorii Justyna Braniewska, a w trzeciej Faustyna Pintal.
- Głównym celem wydarzenia jest promowanie młodych talentów, których w powiecie biłgorajskim jest mnóstwo i trzeba je wspierać w dalszym rozwoju. Ważne jest także propagowanie języków obcych, gdyż podczas Festiwalu młodzież wykonuje utwory w różnych językach - wyja¶niła Elżbieta Okoń i dodała, że niemniej istotn± ide± przy¶wiecaj±c± organizatorom Festiwalu było podtrzymywanie tradycji ¶piewania kolęd i piosenek bożonarodzeniowych, która niestety jest coraz mniej popularna, zwłaszcza w¶ród młodych ludzi.