Chęć przystąpienia do próbnego egzaminu gimnazjalnego wyraziły wszystkie placówki funkcjonujące na terenie miasta, mimo, że nie było takiego wymogu. Jeszcze w listopadzie dyrektor Gimnazjum Nr 1 Celina Ćwikła mówiła w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, że to jedyna szansa na pokazanie uczniom przebiegu egzaminu i przygotowanie ich do stresu, jaki zapewne w kwietniu udzieli się gimnazjalistom. Z takiego założenia wyszli także pozostali dyrektorzy biłgorajskich gimnazjów i uznali, że uczniowie powinni napisać egzamin na próbę. Nie bez kozery tegoroczny test jest wyjątkowo ważny. Już za kilka miesięcy młodzież napisze egzamin w odmiennej formie niż ich starsi koledzy, ma przede wszystkim badać umiejętności praktyczne, więc warto pokazać jak będzie wyglądał, a także jakie obowiązują zasady.
Łącznie do egzaminu przystąpiło dziś 257 uczniów, którzy zmagali się z częścią humanistyczną. Pytania z języka polskiego, mogły być zarówno w formie otwartej jak i zamkniętej, jednak te z historii i wiedzy o społeczeństwie tylko w formie zamkniętej. Ale na tym nie koniec, czeka ich jeszcze część matematyczno-przyrodnicza. Jednak forma będzie podobna, pytania z matematyki będą otwarte lub zamknięte, natomiast te z przedmiotów przyrodniczych wyłącznie zamknięte.
- Poszło mi całkiem dobrze, na niektóre pytania nie wiedziałam jak odpowiedzieć, ale myślę, że nie będzie źle. Chociaż nie było bardzo trudno, cieszę się, że to tylko próba, do tego kwietniowego egzaminu na pewno przygotuje się staranniej - powiedziała nam Kinga, uczennica gimnazjum.
A warto, bo wysoki wynik na teście daje większe szanse w wyborze wymarzonego liceum lub technikum, natomiast dla szkoły wysokie osiągnięcia uczniów to prestiż, na który często nauczyciele pracują latami.
Na wyniki na pewno będzie trzeba poczekać, dlatego bilgorajska.pl postanowiła sprawdzić, jak radzili sobie gimnazjaliści w poprzednich latach.
- W Gimnazjum Nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi wysoki wynik na egzaminie gimnazjalnym z części humanistycznej osiągało od 20 do 33% uczniów, z części matematyczno-przyrodniczej natomiast od 14 do 29% - poinformowała Anna Florkiewicz, inspektor ds. oświaty w Urzędzie Miasta Biłgoraj. Podobna sytuacja jest w Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego. W tej szkole uczniowie z bardzo dobrym wynikiem z części humanistycznej również stanowią od 20 do 35% wszystkich żaków, Nieco gorzej wypadają w części matematyczno-przyrodniczej. Wysoki wynik z tego egzaminu osiągnęło od 10 do 29% uczniów. Średnia obniża się nieco w przypadku Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Tam młodzież, która uzyskała bardzo dobry wynik z egzaminu w części humanistycznej stanowi od 7 do 33%, natomiast w części matematyczno-przyrodniczej najwyższe wyniki miało od 10 do 28% wszystkich uczniów.
A jak będzie w tym roku, jaka część uczniów będzie mogła pochwalić się bardzo dobrymi wynikami? To zależy od tego jak przyłożą się do nauki.