![Farmy wiatrowe w powiecie. Jest stanowisko rady [AKTUALIZACJA]](https://im2.bilgorajska.pl/zdjecie-artykul-35514-001.jpg)
Na czwartek 22 maja, zaplanowano kolejną w tej kadencji sesję Rady Powiatu. Obrady odbyły się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego.
Jednym z punktów, nad którymi pochylili się radni było podjęcie uchwały w sprawie stanowiska rady dotyczącego budowy farm wiatrowych na terenie powiatu. Projekt uchwały został przygotowany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Samą treść stanowiska przedstawił radny Tomasz Bury.
- Majac na uwadze, politykę zrównoważonego rozwoju Rada Powiatu stoi na stanowisku, że wszelkiego rodzaju inwestycje dotyczące, budowy farm wiatrowych powinny być realizowane jedynie po przeprowadzeniu szczegółowych analiz środowiskowych oraz konsultacji społecznych z mieszkańcami. Analizy te powinny obejmować ocenę wpływu na zdrowie ludzi, jakość życia, krajobraz oraz rozwój gospodarczy. W szczególności należy przeprowadzić raport oddziaływania na środowisko - czytamy w projekcie uchwały.
Ponadto w uchwale czytamy, że powiat biłgorajski, popiera rozwój odnawialnych źródeł energii, jednak lokalizacja tego typu inwestycji powinna uwzględniać zarówno interesy mieszkańców, jak i potencjalny wpływ na środowisko. Ostateczny głos w tej sprawie, powinien jednak należeć do mieszkańców.
- Rada Powiatu stanowczo sprzeciwia się lokalizowaniu na terenie powiatu elektrowni wiatrowych o mocy wyższej niż 0,1 MW - napisano w projekcie uchwały.
Dodatkowo zwrócono uwagę na potencjalne zagrożenia związane z możliwością zakłóceń systemów radarowych powodowanych przez elektrownie wiatrowe, co w obecnej sytuacji, politycznej może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Temat ten wywołał gorącą dyskusję nie tylko wśród radnych. Michał Mulawa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego mówił, że Roztocze to nie najlepszy region na tego typu inwestycje. W podobnym tonie pełnym obaw wypowiadał się również Jarosław Lipiec. Opowiadał, że w przeszłości miał propozycję od przedstawiciela firmy na ustawienie wiatraków na swojej posesji, co miałoby też przekonać innych mieszkańców do takich ruchów. Uznał jednak, że jest to zbyt duże zagrożenie.
Radna Renata Socha uznała za to, że przyjęcie proponowanych przepisów jest bezzasadne, bo w ustawie są wszystkie zapisy dotyczące zasad, na jakich można budować elektrownie wiatrowe. Zarzucała też radnym PiS brak konsultacji z innymi radnymi.
Radny Marcin Kulig odpowiadał, że tą uchwałą radni chcą wesprzeć przede wszystkim mieszkańców gminy Obsza, bo to tego obszaru dotyczyła głośna sprawa, o czym pisaliśmy w artykule pt. Spór o OZE w gminie Obsza. Chodzi o zatrzymanie budowy tego typu instalacji, które szpecą okolice, a przyładem jest Frampol (wiatraki nie stoją nawet na terenie powiatu biłgorajskiego).
Ostatecznie podczas głosowania większość, bo 20 radnych poparła przyjęcie stanowiska, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu.