Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci i młodzieży, poszukiwanie twórczych rozwiązań, rozwijanie umiejętności przeżywania i dostrzegania piękna przyrody, wyrażanie kolorem atmosfery i specyfiki danej pory roku, stworzenie możliwości prezentacji swoich prac grupie uzdolnionych twórców z kraju i zagranicy - a w efekcie wydanie kalendarza ilustrowanego pracami nagrodzonymi w konkursie.
Na XXII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży "Tęczowy Kalendarz" wpłynęło 3069 prac z 455 placówek z Polski, Serbii, Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Hong Kongu (Chiny), Wielkiej Brytanii, Tajwanu. Jury w składzie: Adam Niesyto - przewodniczący jury, artysta plastyk, Renata Korytkowska - nauczyciel plastyki, Łukasz Pudełko - artysta plastyk, Justyna Biskup-Naumienko - nauczyciel plastyki, przyznało: 13 nagród specjalnych, 17 nagród, 131 wyróżnień przez kwalifikację do wystawy.
Wspaniały sukces, odniosły podopieczne Anny Świcy z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia, po raz kolejny zdobywając najwyższe nagrody.
Wyjątkową jest w tej imprezie nagroda specjalna w postaci umieszczenia nagrodzonej pracy jako jednej z kartek ilustrujących kolejne miesiące roku.
W tegorocznej edycji TĘCZOWEGO KALENDARZA ilustracją do LISTOPADA 2025 jest praca Anny Sokal. Ta utalentowana nastolatka wielokrotnie pokazała skalę swojego talentu. Bardzo dużym osiągnięciem jest także jedna z siedemnastu przyznanych nagród, którą zdobyła Hanna Cybulska. Hanna ma siedemnaście lat i wciąż potwierdza swoje zdolności plastyczne zdobywając najwyższe laury w licznych konkursach. Prace Izabeli Pogorzelec (lat 16) i Leny Kanty (lat 15) otrzymały wyróżnienia w postaci kwalifikacji do wystawy.
Każda praca stworzona przez dziewczęta pracujące pod kierunkiem Anny Świcy, to pokazanie możliwości warsztatowych młodych artystek, lekkości w operowaniu technikami plastycznymi, oraz maestrii barwnej i kompozycyjnej.. Anna namalowała przepiękny zachód słońca. Posługując się techniką malarską, kontrastami barwnymi, oszczędnie operując formą - ukazała odbijające się w wodzie drzewa skąpane w ostatnich promieniach słońca.
Hanna ukazała sielski pejzaż wiejski, w soczystych zieleniach, z pasącą się na łące krową. Lena posługując się pastelami suchymi przedstawiła widok na Kościół na Wodzie w Zwierzyńcu, a Izabela ukazała spokojny i wyważony kolorystycznie widok drogi wijącej się wśród jesiennych pól.
Wielkie podziękowania należą się rodzicom Ani Sokal za poświęcenie i możliwość udziału w podsumowaniu konkursu. Z całą pewnością to był dla młodej artystki wielki dzień.
Gratulujemy!