W czwartek, 5 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, Fundacja Bliżej Pasji po raz pierwszy zorganizowała Galę Wolontariatu. W wydarzeniu uczestniczyli wolontariusze, członkowie organizacji i stowarzyszeń, a także przedstawiciele lokalnych samorządów.
Prezes Fundacji Bliżej Pasji Monika Dominik podkreśliła, jak ważną rolę pełnią wolontariusze w budowaniu silnych i wspierających się społeczności. Zaznaczyła również, że wydarzenie jest okazją do uhonorowania ich pracy oraz przypomnienia, jak wiele dobra wnoszą swoimi działaniami.
- 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji nasza fundacja po raz pierwszy organizuje lokalną Galę Wolontariatu. Chcemy wyróżnić wolontariuszy, docenić ich pracę i nagrodzić wysiłek, który wkładają w rozwój naszych społeczności. Pragniemy podkreślić, ile akcji zorganizowali i jakiego rodzaju były to działania. Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę na pracę koordynatorów wolontariatu - osób, które działają za kulisami, organizując i wspierając pracę wolontariuszy. Dzisiejsza uroczystość to święto wszystkich wolontariuszy - mówiła Monika Dominik.
O roli koordynatorów wolontariatu, którzy wspierają i organizują pracę swoich zespołów, mówiła Aneta Paszko, koordynatorka projektu “Wolontariat moją marką"
- Koordynator wolontariatu pełni bardzo wszechstronną rolę. Jak sama nazwa wskazuje, koordynuje działania grupy wolontariuszy, co ma duże znaczenie dla efektywności ich pracy. To od koordynatora w dużej mierze zależy, czy wolontariusz zdecyduje się do nas dołączyć, weźmie udział w akcjach, będzie działał wolontariacko, a następnie zdecyduje się do nas wrócić. Koordynator musi więc nie tylko pozyskać wolontariuszy, ale także wspierać ich w pracy, motywować i budować z nimi długotrwałe relacje. Wolontariat to działalność dobrowolna, dlatego rola koordynatora jest tak istotna - to on dba o to, by wolontariusze pozostali zaangażowani i chcieli działać dalej - wyjaśniła Aneta Paszko.
Gala była nie tylko okazją do wręczenia wyróżnień, ale także do podziękowania wszystkim, którzy angażują się w działania wolontariackie.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektów "Wolontariat moja marką!" oraz "Wzmacniamy wolontariat lokalnie" i zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Wspierania i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu solidarności - Rządowego programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030.