W czwartek 6 czerwca w Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju zorganizowano uroczyste obchody 40 lat działalności stowarzyszenia w Polsce. Biłgoraj tego dnia zamienił się w przestrzeń wspomnień, podsumowań, ale również hucznej zabawy i integracji. Na gości czekały występy artystyczne, liczne atrakcje, wesołe miasteczko, pokazy straży pożarnej i zajęcia artystyczne. Obchody rozpoczęła parada historyczna, w której uczestniczyły dzieci, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracownicy i przyjaciele stowarzyszenia. W uroczystościach wzięły udział władze lokalne, Zarząd SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecni i byli pracownicy stowarzyszenia, którzy przez ostatnie 40 lat pomagali dzieciom odzyskać beztroskę, zaufanie i radość z dzieciństwa. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Historię powstania Sos Wioski Dziecięcej w Biłgoraju przypomniał dyrektor Marian Łosiewicz.
- Ponad 73 tysiące dzieci obecnie nie wychowuje się w swoich rodzinach. Trafiają do różnych form pieczy zastępczej. Małą cząstkę w tworzeniu dzieciom zastępczego domu zajmuje Wioska Dziecięca w Biłgoraju. Decyzja o budowie wioski zapadła w 1974 roku. Budowę rozpoczęto w 1977 roku, ukończono 1983 roku. Budowę finansowało stowarzyszenie niemieckie. Wioska została wybudowana w hołdzie 30 tysiącom dzieci, zabranym z tego terenu i wywiezionym do Niemiec. Na pewno niektóre nigdy nie wróciły do Polski. W 1983 roku 34 dzieci, które nie mogły wychowywać się we własnych rodzinach, tu w Biłgoraju, w 9 rodzinach, znalazły swój pierwszy dom - mówił dyrektor Łosiewicz.
Biłgorajska wioska powstała jako 211. na świecie i 1. w Polsce. Uroczyste otwarcie z udziałem założyciela organizacji Hermanna Gmeinera odbyło się 31 maja 1984 roku. Jak mówił dyrektor Łosiewicz w dniu otwarcia w 15 rodzinach wychowywało się 70 dzieci.
Od 2002 funkcjonuje również placówka typu interwencyjnego "Puchatek I" oraz placówka typu specjalistyczno-terapeutycznego "Puchatek II". W odpowiedzi na potrzeby lokalne w 2009 roku powstał Program Umacniania Rodziny "SOS Rodzinie".
- W ciągu 40 lat istnienia wioski i programu “SOS Wiosek Dziecięcych" dom rodzinny w wiosce nalazło 549 podopiecznych. W ciągu 15 lat funkcjonowania programu "SOS Rodzinie"wsparliśmy 321 rodzin, 1 516 beneficjentów, a w Centrum Specjalistycznym, które zostało otwarte w listopadzie ubiegłego roku - 98 beneficjentów. Przez cztery dekady istnienia programu wsparliśmy 2 242 beneficjentów - mówił Marian Łosiewicz.
Obecnie pod opieką programu SOS Wiosek Dziecięcych jest 73 dzieci z pieczy zastępczej w 11 rodzinach oraz w 2 placówkach - specjalistyczno-terapeutycznej i interwencyjnej.
Wydarzenie było okazją do uhonorowania pracowników stowarzyszenia odznaczeniami przyznanymi przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Złoty oraz Srebrne Krzyże Zasługi, a także Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę wręczył wicewojewoda Wojciech Wołoch.
Dopełnieniem jubileuszu jest wystawa fotografii artystycznej Marty Łosiewicz (Dankiewicz) "Moim obiektywem malowane", którą można oglądać w Biłgorajskim Centrum Kultury do końca czerwca.