Wczoraj około godziny 21.00 w Aleksandrowie w wypadku drogowym ucierpiała 15-latka. Jak wynika z ustaleń policjantów na miejscu zdarzenia, dziewczynka nagle wybiegła na jezdnię zza stojącego samochodu, uderzając w bok pojazdu, który omijał stojącego mercedesa. 52-letni kierujący volkswagenem, który potrącił dziewczynę, był trzeźwy. Nastolatka ze złamaniem śródstopia trafiła do szpitala. W chwili obecnej policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.
Pamiętajmy:
Kiedy zapada zmierzch a widoczność jest coraz gorsza, kierowca dostrzega pieszego bez elementów odblaskowych z dużym opóźnieniem tj. z odległości zaledwie 20-30 m. Jeśli kierowca jedzie z prędkością ok. 100 km/h, pokona tę odległość w ciągu 1 sekundy. To zbyt mało czasu na reakcję! Jeśli jednak pieszy posiada na sobie elementy odblaskowe, które odbijają się w świetle reflektorów samochodu, kierowca ma szansę zobaczyć go już z odległości 130-150 m, czyli ok. 5 razy szybciej, co może uratować pieszemu życie! Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Pieszy powinien:
1. Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - obserwacja ruchu pojazdów z obu kierunków. 2. Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych - kierowca nie zatrzyma pojazdu w miejscu. 3. Nie wchodzić na jezdnię w sytuacji braku pełnej widoczności zza pojazdu. 4. Nie wbiegać na jezdnię. 5. Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby, zachowaj ostrożność. 6. Przekraczać jezdnię tylko w miejscach dozwolonych, nie przechodzić tam, gdzie są barierki, płotki, łańcuchy, siatki lub inne zabezpieczenia, które oddzielają jezdnię. 7. W miarę możliwości być oznakowanym za pomocą światełek odblaskowych - młodzież do lat 15 ma taki obowiązek !