Czym jest Program Rozwoju Roztocza?
"Program Rozwoju Roztocza - województwo lubelskie" to dokument uszczegółowiający zapisy zawarte w "Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku" (SRWL) odnoszące się do obszaru strategicznej interwencji Roztocze. Program nie będzie jedynie powielać zapisów SRWL, ale będzie je rozszerzać i określać konkretne działania w ramach społeczno-gospodarczego wykorzystania zasobów środowiska przyrodniczego i kulturowego Roztocza oraz Puszczy Solskiej.
Roztocze w polityce regionalnej
W SRWL, dokumencie uchwalonym przez Sejmik Województwa Lubelskiego, przyjęto model zrównoważonego rozwoju województwa. W modelu tym istotnym aspektem jest wykorzystanie specyficznych potencjałów rozwojowych, jakimi dysponują różne części regionu.
- Przygotowaliśmy projekt dokumentu "Program Rozwoju Roztocza - województwo lubelskie", który kompleksowo określa wizję i cele rozwoju Roztocza do 2030 roku. Program ten pozwoli tak zaplanować działania, aby mieszkańcy i turyści mogli korzystać z potencjału całej tej krainy - mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawarski.
Szczególnym przypadkiem strefy funkcjonalnej o wspólnych uwarunkowaniach i celach rozwoju jest Roztocze. To obszar charakteryzujący się unikatowymi walorami przyrodniczymi, a cała kraina stanowi ważny korytarz ekologiczny o randze europejskiej. Jest to jednocześnie obszar położony w granicach administracyjnych dwóch województw. Dostrzegając istniejące powiązania i konieczność spójnego planowania, władze województw lubelskiego oraz podkarpackiego zawarły w strategiach regionalnych zapisy o współpracy na rzecz rozwoju Roztocza. Konsekwencją była decyzja o przygotowaniu programów rozwoju - odrębnych dla każdego z województw, ale spójnych w warstwie merytorycznej i organizacyjnej.
Współpraca województwa lubelskiego z podkarpackim
Dokument przygotowywany we współpracy z samorządami szczebla lokalnego oraz w porozumieniu z władzami województwa podkarpackiego będzie stanowił:
- narzędzie koordynacji działań rozwojowych na rzecz obszarów strategicznej interwencji Roztocze, pozwalające na zbudowanie podstaw trwałego partnerstwa samorządu regionalnego, samorządów lokalnych oraz organizacji i instytucji aktywnie działających na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Roztocza, uwzględniającej zaangażowanie władz regionalnych i lokalnych z województwa podkarpackiego;
- materiał potwierdzający zobowiązanie różnych podmiotów (w tym władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich) do dążenia do realizacji konkretnych przedsięwzięć i działań;
- podstawę podejmowania rozmów z władzami centralnymi w celu uzyskania wsparcia z instrumentów krajowych.
Otwarte spotkania dla mieszkańców województwa
- Zapraszamy przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i mieszkańców do podzielenia się pomysłami na rozwój tego obszaru - mówił wicemarszałek Michał Mulawa.
Terminy otwartych spotkań, podczas których można podzielić się opinią oraz ciekawymi pomysłami na inicjatywy rozwojowe:
- 5 marca godz. 12:00 - Kraśnik (Restauracja Ludmiła, ul. Fabryczna 6)
- 7 marca godz. 11:00 - Biłgoraj (sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16)
- 11 marca - Tomaszów Lubelski
- 13 marca - Zamość
- 15 marca - Janów Lubelski.
Szczegółowe informacje na stronie www.roztocze.lubelskie.pl.