Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno?ć    Dodaj galerię    Zgło? temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Mieszkańcy chcą wyjaśnień
2011.08.10 00:23 | aktualizacja: 2011.08.11 14:52

(Nie)bezpieczne rowy melioracyjne

Czy dało się zminimalizować skutki ostatnich podstopień? Niektórzy mieszkańcy Biłgoraja twierdzą, że głównym zaniedbaniem władz miasta były niedrożne rowy melioracyjne. - Woda zamiast nimi przepływać, wypełniła rowy po brzegi i od razu wlała nam się na podwórko - mówi czytelniczka portalu bilgorajska.pl.
(Nie)bezpieczne rowy melioracyjne
(Nie)bezpieczne rowy melioracyjne

Rów melioracyjny to zagłębienie w ziemi służące odprowadzaniu nadmiernej ilości wody do najbliższej rzeki. Swoją funkcję spełnia pod warunkiem, że jest drożny. Podczas ostatnich podtopień, które wystąpiły na terenie Biłgoraja, pojawiły się zastrzeżenia, że rowy odwadniające były "zatkane", a co za tym idzie przyczyniły się do powstania większych szkód. Temat ten poruszyli także radni podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. - Rowy, zwłaszcza przy ul. Moniuszki, są zarośnięte i od lat nikt nic z tym nie robi, to kwestia przerzucania odpowiedzialności - mówił Piotr Szeliga.

Na ten temat bilgorajska.pl rozmawiała w ubiegłym tygodniu z  wiceburmistrzem Biłgoraja Michałem Decem. - Wyprzedzając temat, chociaż nie planowaliśmy powodzi, 1 czerwca, następnie 21 czerwca oraz 28 lipca, czyli tuż przed wystąpieniem powodzi odbywały się spotkania w składzie: dyrektor Miejskiej Służby Drogowej, przedstawiciel Związku Spółek Wodnych. Spotykaliśmy się po to, aby rozwiązać problem konserwacji rowów melioracyjnych, aby były one drożne i mogły bardzo szybko przyjąć wodę i ją odprowadzić - powiedział wiceburmistrz.

Mimo że nikt nie przewidział wystąpienia podtopień, podczas tych rutynowych spotkań wprowadzony został harmonogram, mający na celu wyeliminowanie problemu zakrzaczeń na rowach melioracyjnych, które zatrzymują wodę i uniemożliwiają swobodny jej przepływ.

Jednak nie tylko przyroda jest odpowiedzialna za taki stan rowów na terenie miasta. - Niektóre rowy melioracyjne, które kiedyś spełniały swoją rolę, zostały wręcz przez mieszkańców zniszczone, w trosce o poprawę własnych warunków zamieszkania. Widząc, że przez lata nic się nie działo, część rowów po prostu zasypali, np. po to żeby mieć wygodny dojazd do posesji - stwierdził burmistrz Janusz Rosłan.

Niestety na utrzymanie rowów odwadniających (za które odpowiedzialne są spółki wodne) przeznaczane są niewielkie, w porównaniu do potrzeb, pieniądze, ok. 20 tys. zł rocznie. - Miasto chcąc pomóc przeznacza środki finansowe, ale na pewno nie uda się za to utrzymać rowów w dobrym stanie - podsumował Rosłan.

red.
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
(Nie)bezpieczne rowy melioracyjne, 4.1667 out of 5 based on 6 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 14881
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
a65-d3e
~ mjguigiug   jak to jest Frampol stać na fontannę a Biłgoraja nie
14 sierpnia 2011
brak ocen
PL
09e-fa4
~ ŻENADA   Rosłan z Decem - leją wodę, tak już uprzedzili ale nie zdążyli. Tak samo jak ze środkami unijnymi, my dobrze chcieliśmy ale nam nie dali.
10 sierpnia 2011
+6
-0
PL
09e-fa4
~ zbulwersowana   Burmistrz zrzuca winę na mieszkańców. Tak najprościej. Od czego ma straż miejską, skoro niby ktoś zasypuje rowy to chyba od tego jest straż by zabraniać tego. Wstyd Panie Rosłan, obwiniać ludzi.
10 sierpnia 2011
+6
-1
mac   rosłan twierdził że nic sie nie dało zrobić( siły natury i brak środków) a teraz twierdzą (rosłan -dec) że już były prowadzone konsultacje i że to winna mieszkańców. Jeszcze z tydzień i bedą twierdzić że już był plan, środki i chcieli zrobić "wiel" inwestycje i wyczyścić wszystkie rowy. Ale ogromny pech sprawił że pare godzin przed rozpoczeciem wylała woda/. Żenada
10 sierpnia 2011
+6
-1
PL
962-dde
~ Forester   Dla zainteresowanych - link do ekspertyzy na temat przyczyn rozmycia tamy Nadleśnictwa:
http://www.lublin.lasy.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=06e7e061-55cc-4229-a689-301d9d63a853&groupId=10651
10 sierpnia 2011
+2
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 09:26 Biłgoraj
Nowy dyrektor MDK poszukiwany
Zarząd Powiatu podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu na dyrektora biłgorajskiego MDK. Jakie kryteria musi spełni kandydat ubiegający się o to stanowisko?
w czwartek, godzina 08:09 Biłgoraj
Petycja ws uchwały antysmogowej. Jest zakaz używania kominków?
w piątek, godzina 14:39 Biłgoraj
Klasy patronackie pod kierunkiem firmy Karko
w niedzielę, godzina 20:02 Aleksandrów
30-lecie gminy Aleksandrów
30 lat temu powstała gmina Aleksandrów. Uroczyste obchody jubileuszu z udziałem władz samorządowych, zaproszonych gości i mieszkańców gminy zorganizowano w niedzielne popołudnie 15 maja na Polanie Dąbrowa.
dzisiaj, 09:36 Kraj
Dziś rozpoczyna się nabór. Od pierwszego dnia można zarobić ponad 4,5 tys. zł
10 maja 2022 Powiat
Nawet 5 tys. zł kary dla niezarejestrowanych zbieraczy runa leśnego
w niedzielę, godzina 17:35 Roztocze
Ultraroztocze 2022
Blisko 1000 zawodników z całego kraju wystartowało w tegorocznej, szóstej edycji "Ultraroztocza", która odbyła się w dniach 13-15 maja na terenie Roztocza Środkowego.
13 maja 2022 Babice
Zderzenie osobówki z ciągnikiem. Pasażerka zmarła w szpitalu
w czwartek, godzina 16:40 Biłgoraj
Czeki wręczone. Na realizację marzeń dostali od 500 zł do 2,5 tys. zł
w piątek, godzina 17:19 Biłgoraj
Strażacy świętowali. Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie
W piątek 20 maja, w Biłgoraju odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 120-lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Biłgoraju, 50-lecia utworzenia Zawodowej Straży Pożarnej w Biłgoraju i 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.
we wtorek, godzina 08:30 Biłgoraj
Wracają przymrozki, potem burze
w piątek, godzina 09:20 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 09:28 Biłgoraj
Już za tydzień powalczą o tytuł Miss Polonia. Wśród nich biłgorajanka
Na piątek 27 maja zaplanowano finał konkursu Miss Polonia. Właśnie poznaliśmy wszystkie kandydatki. O koronę i tytuł najpiękniejszej powalczy młoda mieszkanka Biłgoraja Sylwia Bober.
w środę, godzina 08:16 Obsza
Wystąpią na festiwalu w Kazimierzu?
we wtorek, godzina 08:47 Potok Górny
Nie będzie wody, ale tylko w dni robocze
6 maja 2022 Księżpol
Jubileusz "Biłgorajczyka" i koncert zespołu "Śląsk"
W piątkowe popołudnie 6 maja, w Majdanie Starym zorganizowano koncert znanego w całym kraju zespołu "Śląsk". Koncert odbył się w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Jana Kowala "Biłgorajczyka". Na wydarzenie zaprosili jubilat wspólnie z wójtem gminy Księżpol i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Księżpolu.
dzisiaj, 08:08 Biłgoraj
Stadionowy Cross Przeszkodowy
dzisiaj, 11:10 Biłgoraj
Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży - gdy się ją dzieli
8 maja 2022 Górecko Kościelne
Pierwsza pielgrzymka samorządowców powiatu biłgorajskiego
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip i proboszcz parafii w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra zaprosili do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym na I Pielgrzymkę Samorządowców i Sołtysów Powiatu Biłgorajskiego. Wydarzenie odbyło się w niedzielne południe 8 maja.
we wtorek, godzina 11:11 Radzięcin
Dzień Strażaka w gminie Frampol
dzisiaj, 08:13 Biłgoraj
Biłgoraj liderem rankingu "Miejsca Edukacyjnych Szans"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl