Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł partnera
2023.10.31 10:31

Błędy w składowaniu gruzu budowlanego — jak uniknąć konsekwencji prawnych?

Jak składować gruz budowlany, aby odbywało się to zgodnie z zasadami prawa i ekologii? O czym należy pamiętać, chcąc pozbyć się odpadów z budowy, rozbiórki czy remontu generalnego? Poniżej znajdują się przykłady trzech często popełnianych błędów wraz z wyjaśnieniem, jak sobie z nimi radzić, aby uniknąć konsekwencji prawnych.
Błędy w składowaniu gruzu budowlanego — jak uniknąć konsekwencji prawnych?
Błędy w składowaniu gruzu budowlanego — jak uniknąć konsekwencji prawnych?

Składowanie w sposób niewłaściwy dla środowiska

Składowanie gruzu w sposób, który wpływa na zanieczyszczenie gleby lub wód gruntowych jest zdecydowanie nieodpowiednie. Na takie postępowanie składać może się generowanie odpadów bez odpowiedniego zabezpieczenia w miejscu ich wytwarzania albo nawet wywóz śmieci budowlanych w miejsce do tego nieprzeznaczone.

  • W przypadku gdy prowadzona jest budowa, remont czy wyburzanie, oczywiste jest, że powstający gruz będzie towarzyszył takim pracom czasem w bardzo dużych ilościach. Nie każdy jednak wie, że nawet prowadząc renowację budynku na własnej posesji, zobowiązani jesteśmy do umieszczania odpadów w odpowiednim pojemniku — składowanie odpadów budowlanych na gołej ziemi jest sprzeczne z prawem. Nie może jednak być to zwykły pojemnik na odpady komunalne, gdyż wywóz gruzu nie wchodzi w skład opłaty śmieciowej, ponadto śmieciarki nie są przystosowane do odbioru odpadów budowlanych. Potrzebny jest specjalny kontener na odpady budowlano-remontowe albo worek bigbag, który sprawdza się w przypadku odpadów sypkich.
  • Po drugie, składowanie w sposób niewłaściwy dla środowiska to również pozostawianie gruzu w miejscach do tego nieprzeznaczonych, w tym lasy i pola. Warto wiedzieć, że również zakopywanie gruzu pod gruntem, topienie w zbiornikach wodnych to działania sprzeczne z literą prawa, za które grożą kary grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

Mieszanie gruzu czystego z innymi jego rodzajami

Wiemy już, że prowadząc prace budowlano-remontowe potrzebujemy odpowiedniego pojemnika, tak aby umożliwić prawidłowy recykling odpadów oraz zminimalizować ryzyko przedostawania się niepożądanych substancji do gleby bądź gruntu. Warto jednak mieć świadomość, że pojemnik pojemnikowi nierówny. Jeżeli do utylizacji mamy odpady z betonu, cegły, kamienie czy ceramikę, możemy skorzystać z kontenera na czysty gruz. To jedna z najtańszych opcji. Do kontenerów na gruz betonowy, ceglany i ceramikę nie wolno jednak wrzucać pozostałych materiałów, nierzadko pojawiających się podczas prac, jak drewno, metal, odpady z tworzyw sztucznych. Jeżeli pojawiają się takie śmieci, potrzeby jest typowy kontener na odpady budowlane. W kontenerze takim można też umieszczać folie malarskie, puszki, opakowania po chemii budowlanej, zużytą odzież roboczą i wiele innych.

Zapełnianie pojemnika ponad miarę

Aby wywóz gruzu i innych śmieci pochodzących z prac budowlanych był efektywny, trzeba pamiętać o tym, że kontenery na gruz i odpady mają swoją określoną pojemność i ładowność. W przypadku niewielkich przedsięwzięć budowlanych wystarczy kontener o pojemności 1-2 m3. Udźwigną one odpowiednio od 1,5 tony do 2 ton śmieci. Jeśli do wywozu są śmieci w placu budowy, gdzie odpadów jest naprawdę sporo, wybierane są kontenery potrafiące udźwignąć nawet 6 ton odpadów. Dobór odpowiedniej wielkości i udźwigu kontenera jest o tyle ważny, że ewentualne przeładowanie może utrudnić, a nawet i uniemożliwić poprawny wywóz. Usypana górka odpadów to ryzyko, że śmieci zwyczajnie się wysypią podczas transportu, co oznacza stworzenie zagrożenia. Na stronie gruzo.pl znaleźć można szeroką ofertę różnych pojemników, w tym mega kontenery lub też pojemniki z klapami, które zapobiegają roznoszeniu się lekkich odpadów z podmuchami wiatru, ale też niejako ograniczają szansę na przypadkowe przeładowanie.

Dzięki stosowaniu się do przepisów prawnych w kwestii odpowiedniego składowania śmieci budowlanych, możemy zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i promować zrównoważony rozwój. Wspomagamy również recykling i odzyskiwanie wartościowych materiałów z gruzu, co pozwala ograniczyć ilość odpadów składowanych na wysypiskach i przyczynić się do oszczędności surowców naturalnych. Składowanie gruzu może być zdecydowanie bardziej zrównoważone, jeśli będziemy unikać wspomnianych w artykule błędów.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1094
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
w niedzielę, godzina 20:03 Tarnawa
Tragiczny wypadek w powiecie. Nie żyje kobieta
w niedzielę, godzina 20:53 Borki
Płonie budynek gospodarczy
16 listopada 2024 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 08:29 Dyle
Gminny Dzień Pracownika Socjalnego
w piątek, godzina 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w piątek, godzina 20:16 Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w niedzielę, godzina 11:15 Rzeczyce
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej inwestycji
w sobotę, godzina 10:14 Biłgoraj
Radni zdecydują o podwyżkach opłat za śmieci
Na najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się 27 listopada, radni podejmą decyzję dotyczącą zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Proponowana podwyżka jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania systemu gospodarki odpadami oraz spadkiem liczby mieszkańców objętych opłatą. Nowe stawki mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
w niedzielę, godzina 16:10 Biłgoraj
Ku czci św. Cecylii
w niedzielę, godzina 16:33 Biłgoraj
Scena dla seniorów
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w sobotę, godzina 20:33 Bukowina
Zderzenie dwóch samochodów w Bukowinie
w niedzielę, godzina 09:49 Józefów
Józefów rozświetli ulice za milion złotych
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
17 listopada 2024 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w piątek, godzina 19:34 Biłgoraj
Współpraca, która zmienia lokalną rzeczywistość
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w sobotę, godzina 17:42 Biłgoraj
Karting wraca do Biłgoraja
17 listopada 2024 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball