Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.12.29 08:39 | aktualizacja: 2021.12.29 08:42

BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Mieszkańcy Biłgoraja, mieszkający w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych BPEC, już w najbliższym czasie zapłacą znacznie więcej za ogrzewanie. Przedsiębiorstwo wystąpiło o zgodę na podwyżki rzędu 56%. Urząd Regulacji Energetyki nowe stawki zatwierdził.
BPEC podniosło ceny o ponad 50%
BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Od stycznia podwyżki cen będą dotyczyć wszystkich.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drugiej połowie grudnia zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii czterech tzw. sprzedawców z urzędu, ale także dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Zmiana cen dotyczyć będzie jednak wszystkich sprzedawców prądu.

Stawki wzrosną średnio o 37%, jednak wg statystyk URE łączny wzrost kosztów powinien oscylować w okolicach 24% (realnie zapłacimy kilkadziesiąt zł więcej). W pierwszym kwartale przyszłego roku podwyżki będą mniej dotkliwe ze względu na wprowadzenie rekompensat w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Jeszcze większe podwyżki będą w przypadku cen gazu. Po zatwierdzeniu przez URE stawka za paliwo gazowe wzrośnie o ok. 83%, stawki netto dla gospodarstw domowych wzrosną o 53%.

W Biłgoraju będzie podobnie, sporo więcej zapłacą mieszkańcy miasta z budynków zasilanych z kotłowni gazowych Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jeszcze pod koniec listopada BPEC wystąpiło do URE o zatwierdzenie nowej taryfy dla ciepła (wcześniejsza obowiązywała ta z 1 sierpnia 2021 i miała być przez rok).

- W okresie stosowania taryfy nastąpił wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego oraz cen energii elektrycznej, co ma istotny wpływ na zmianę warunków wykonywania działalności gospodarczej - uzasadniało Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

- Wzrost kosztów uzasadnionych ponoszonych przez przedsiębiorstwo sprawia, że zasadna jest zmiana cen i stawek opłat, a co za tym idzie zmiana zatwierdzonej taryfy dla ciepła. Ocena wniosku pozwoliła na uwzględnienie żądania. Za zmianą decyzji przemawia słuszny interes społeczny, wyrażający się w konieczności dostosowania sposobu prowadzenia koncesjonowanej działalności gospodarczej do zmieniających się warunków ekonomicznych - napisała Agnieszka Szypulska, dyrektor Wschodniego Oddziału Terenowego URE w Lublinie.

Większość odbiorców ciepła z BCEC stanowią mieszkańcy bloków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Łada". Dla nich wzrost kosztów dostawy ciepła przez przedsiębiorstwo (z kotłowni gazowej) wyniesie średnio 43% od ostatniej zmiany cen zaliczkowych (wzrost o ok. 56% od ostatniej zmiany taryfy BPEC).

Jak informuje prezes SM "Łada" Aleksander Bełżek zarząd postanowił o wystosowaniu do URE petycji w tej sprawie.

- Składamy petycję w interesie publicznym członków spółdzielni i innych mieszkańców zasobów miasta, wnosząc o przeanalizowanie i zmianę treści decyzji zatwierdzającej zmianę taryfy dla ciepła w części dotyczącej stawek opłat dla źródeł ciepła dla kotłowni gazowych BPEC - napisał zarząd SM "Łada" i dodał: - Zauważamy niezgodność zatwierdzonej taryfy z chronionymi wartościami. Nie chcemy, by w XXI wieku kaloryfer kojarzył się mieszkańcom z dużym wydatkiem, w efekcie czego może stać się ponurym elementem ozdobnym mieszkania.

Podwyżka cen zaliczkowych w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych z BPEC wyniesie 20,17%. Trzeba zauważyć, że po pierwszym kwartale kwoty mogą ulec zmianie, gdyż ma wzrosnąć (obniżona jedynie na trzy miesiące) stawka podatku VAT.

Ponadto wzrosły także stawki opłaty za ciepło w budynkach zasilanych z kotłowni węglowych BPEC, podwyżka stawek nastąpi po okresie obowiązywania obniżonego VATu.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 8130
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens  Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
29 grudnia 2021
+33
-8
Ostatnio dodane komentarze
blondyn  do LBLANIN   A o tym, że to dzięki merkelowych układach z Putinem /NS2/ i że w tym czasie szefem jej partii oraz "wielkim oddanym"/a może POddanym/ był "krUl ojropy"czyli Tusk nie pamiętasz??? A może pamietasz czy cokolwiek zrobił przeciwko NS2, choć raz sprzeciwił się ukłądom Merkel z Putinem?????
6 stycznia 2022
+0
-2
blondyn   Grzegorzu przypominam ci, że dobro zawsze wraca ZŁO również i jeszcze jedno "nie życz nikomu tego co tobie niemiłe... A więc czekaj na sprawiedliwy odwet w br i latach następnych...
6 stycznia 2022
+2
-1
Drakkar  do LBLANIN  
30 grudnia 2021
+0
-1
Grzegorz z Chetyna   Z okazji zbliżającego się Nowego Roku, życzę "Wielkiemu Kurduplowi" i jego świcie wszystkiego najgorszego. Nie muszę wymieniać za co, bo i tak wszyscy wiedzą. A jeśli nie wiedzą, to się dowiedzą płacąc za gaz i prąd... :(
30 grudnia 2021
+14
-5
LBLANIN   Jest to nic innego jak pokłosie fatalnej polityki 15, choć szczególnie 6 ostatnich lat. To był ten czas żeby przestawiać się na źródła odnawialne, zbudować kilka elektrowni jądrowych i mieć tani, niezależny od Putina i wolny od opłat od emisji środek ogrzewania i energii . O ile zwykli ludzie są mądrzy i na prawdę duża ilość domów ma solary i fotowoltaikę a najbogatsi inwestują miliardy w farmy wiatrowe na morzu i wielkie farmy foto, to ostatnie rządy przespały sprawę i budzą się gdy jest już za późno przy okazji zmieniając przepisy o fotowoltaice defacto sprawiając że stanie się nieopłacalna.
30 grudnia 2021
+12
-7
Drakkar  do JKlemens   Naczelnikowi jego świcie i wyborcom marzy się PRL-bis.
Wdrażają już nawet narodowe rozwiązania na wypadek podwyżek.
Od 23.37

30 grudnia 2021
+3
-5
JKlemens   Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
29 grudnia 2021
+33
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 11:16 Biłgoraj
Oszukany przy zakupie pelletu
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
w czwartek, godzina 09:03 Powiat
Powstaną chodniki, ciągi piesze i ścieżki rowerowe
we wtorek, godzina 11:57 Biłgoraj
Areszt dla 21-latka za posiadanie znacznych ilości narkotyków
w czwartek, godzina 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
W najbliższych dniach na mieszkańców powiatu biłgorajskiego czeka wiele wydarzeń. Od konferencji poświęconej wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, przez piknik historyczny w Brodziakach, po mobilne koncerty Orkiestry Dętej z Goraja wraz uczniami. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
w środę, godzina 14:29 Biłgoraj
Obraz Knappa zawisł na ścianie Urzędu Miasta
w środę, godzina 16:03 Biłgoraj
W muzeum można oglądać wystawę poświęconą słynnemu artyście z Biłgoraja
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
We wtorek 26 września podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 74 na odcinku między Gorajcem a Szczebrzeszynem. Remont blisko 9 km drogi pochłonie 119 mln zł. Przebudowa tego odcinka, wraz z planowaną budową obwodnicy Gorajca, pozwoli odciążyć drogę wojewódzką nr 835 na odcinku między Frampolem a Biłgorajem.
w poniedziałek, godzina 12:13 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora OIK rozstrzygnięty
w czwartek, godzina 08:16 Dereźnia Solska
Remiza zamieniła się w salę teatralną
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Są wyniki naboru wniosków w ramach programu "Inwestycje w oświacie". Kto i ile dostał?
Ministerstwo Edukacji Narodowej właśnie ogłosiło wyniki naboru wniosków w ramach programu "Inwestycje w oświacie". Dotacje zostaną udzielone na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji związanych z: budową obiektu, dostosowaniem obiektu lub zakupem wyposażenia. Pieniądze trafią też do Biłgoraja.
we wtorek, godzina 11:58 Biłgoraj
Będą utrudnienia na ulicach Biłgoraja
w sobotę, godzina 17:20 Dereźnia
Kartoflaki u Dereźnianek
w środę, godzina 15:23 Biłgoraj
Pilne! Sanepid przekazał informacje o jakości wody
Sanepid wydał komunikat dotyczący przydatności wody do spożycia pochodzącej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Okrągłe - Korczów (gmina Biłgoraj). Wykryto w niej bakterie z grupy coli.
w środę, godzina 07:54 Biłgoraj
1,3 mln zł na przebudowę zabytkowego mostu w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:08 Biłgoraj
Wiemy, kto będzie liczyć głosy
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadziła poszukiwania zaginionego mieszkańca Biłgoraja. Osoby mogące posiadać informacje na temat miejsca pobytu mężczyzny proszone są o powiadomienie Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju osobiście lub pod numerem telefonu 47 815 20 10. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer alarmowy 997/112 lub kontaktując się z najbliższą jednostką policji, także anonimowo.
w niedzielę, godzina 10:23 Biłgoraj
W rezerwacie Obary powstanie punkt widokowy?
we wtorek, godzina 09:04 Biłgoraj
Uwaga mieszkańcy bloków! To próba oszustwa
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl