Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.12.29 08:39 | aktualizacja: 2021.12.29 08:42

BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Mieszkańcy Biłgoraja, mieszkający w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych BPEC, już w najbliższym czasie zapłacą znacznie więcej za ogrzewanie. Przedsiębiorstwo wystąpiło o zgodę na podwyżki rzędu 56%. Urząd Regulacji Energetyki nowe stawki zatwierdził.
BPEC podniosło ceny o ponad 50%
BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Od stycznia podwyżki cen będą dotyczyć wszystkich.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drugiej połowie grudnia zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii czterech tzw. sprzedawców z urzędu, ale także dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Zmiana cen dotyczyć będzie jednak wszystkich sprzedawców prądu.

Stawki wzrosną średnio o 37%, jednak wg statystyk URE łączny wzrost kosztów powinien oscylować w okolicach 24% (realnie zapłacimy kilkadziesiąt zł więcej). W pierwszym kwartale przyszłego roku podwyżki będą mniej dotkliwe ze względu na wprowadzenie rekompensat w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Jeszcze większe podwyżki będą w przypadku cen gazu. Po zatwierdzeniu przez URE stawka za paliwo gazowe wzrośnie o ok. 83%, stawki netto dla gospodarstw domowych wzrosną o 53%.

W Biłgoraju będzie podobnie, sporo więcej zapłacą mieszkańcy miasta z budynków zasilanych z kotłowni gazowych Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jeszcze pod koniec listopada BPEC wystąpiło do URE o zatwierdzenie nowej taryfy dla ciepła (wcześniejsza obowiązywała ta z 1 sierpnia 2021 i miała być przez rok).

- W okresie stosowania taryfy nastąpił wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego oraz cen energii elektrycznej, co ma istotny wpływ na zmianę warunków wykonywania działalności gospodarczej - uzasadniało Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

- Wzrost kosztów uzasadnionych ponoszonych przez przedsiębiorstwo sprawia, że zasadna jest zmiana cen i stawek opłat, a co za tym idzie zmiana zatwierdzonej taryfy dla ciepła. Ocena wniosku pozwoliła na uwzględnienie żądania. Za zmianą decyzji przemawia słuszny interes społeczny, wyrażający się w konieczności dostosowania sposobu prowadzenia koncesjonowanej działalności gospodarczej do zmieniających się warunków ekonomicznych - napisała Agnieszka Szypulska, dyrektor Wschodniego Oddziału Terenowego URE w Lublinie.

Większość odbiorców ciepła z BCEC stanowią mieszkańcy bloków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Łada". Dla nich wzrost kosztów dostawy ciepła przez przedsiębiorstwo (z kotłowni gazowej) wyniesie średnio 43% od ostatniej zmiany cen zaliczkowych (wzrost o ok. 56% od ostatniej zmiany taryfy BPEC).

Jak informuje prezes SM "Łada" Aleksander Bełżek zarząd postanowił o wystosowaniu do URE petycji w tej sprawie.

- Składamy petycję w interesie publicznym członków spółdzielni i innych mieszkańców zasobów miasta, wnosząc o przeanalizowanie i zmianę treści decyzji zatwierdzającej zmianę taryfy dla ciepła w części dotyczącej stawek opłat dla źródeł ciepła dla kotłowni gazowych BPEC - napisał zarząd SM "Łada" i dodał: - Zauważamy niezgodność zatwierdzonej taryfy z chronionymi wartościami. Nie chcemy, by w XXI wieku kaloryfer kojarzył się mieszkańcom z dużym wydatkiem, w efekcie czego może stać się ponurym elementem ozdobnym mieszkania.

Podwyżka cen zaliczkowych w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych z BPEC wyniesie 20,17%. Trzeba zauważyć, że po pierwszym kwartale kwoty mogą ulec zmianie, gdyż ma wzrosnąć (obniżona jedynie na trzy miesiące) stawka podatku VAT.

Ponadto wzrosły także stawki opłaty za ciepło w budynkach zasilanych z kotłowni węglowych BPEC, podwyżka stawek nastąpi po okresie obowiązywania obniżonego VATu.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 8448
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens  Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
29 grudnia 2021
+33
-8
Ostatnio dodane komentarze
blondyn  do LBLANIN   A o tym, że to dzięki merkelowych układach z Putinem /NS2/ i że w tym czasie szefem jej partii oraz "wielkim oddanym"/a może POddanym/ był "krUl ojropy"czyli Tusk nie pamiętasz??? A może pamietasz czy cokolwiek zrobił przeciwko NS2, choć raz sprzeciwił się ukłądom Merkel z Putinem?????
6 stycznia 2022
+0
-2
blondyn   Grzegorzu przypominam ci, że dobro zawsze wraca ZŁO również i jeszcze jedno "nie życz nikomu tego co tobie niemiłe... A więc czekaj na sprawiedliwy odwet w br i latach następnych...
6 stycznia 2022
+2
-1
Drakkar  do LBLANIN  
30 grudnia 2021
+0
-1
Grzegorz z Chetyna   Z okazji zbliżającego się Nowego Roku, życzę "Wielkiemu Kurduplowi" i jego świcie wszystkiego najgorszego. Nie muszę wymieniać za co, bo i tak wszyscy wiedzą. A jeśli nie wiedzą, to się dowiedzą płacąc za gaz i prąd... :(
30 grudnia 2021
+14
-5
LBLANIN   Jest to nic innego jak pokłosie fatalnej polityki 15, choć szczególnie 6 ostatnich lat. To był ten czas żeby przestawiać się na źródła odnawialne, zbudować kilka elektrowni jądrowych i mieć tani, niezależny od Putina i wolny od opłat od emisji środek ogrzewania i energii . O ile zwykli ludzie są mądrzy i na prawdę duża ilość domów ma solary i fotowoltaikę a najbogatsi inwestują miliardy w farmy wiatrowe na morzu i wielkie farmy foto, to ostatnie rządy przespały sprawę i budzą się gdy jest już za późno przy okazji zmieniając przepisy o fotowoltaice defacto sprawiając że stanie się nieopłacalna.
30 grudnia 2021
+12
-7
Drakkar  do JKlemens   Naczelnikowi jego świcie i wyborcom marzy się PRL-bis.
Wdrażają już nawet narodowe rozwiązania na wypadek podwyżek.
Od 23.37

30 grudnia 2021
+3
-5
JKlemens   Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
29 grudnia 2021
+33
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 19:35 Powiat
Nawałnica w regionie. Strażacy walczą ze skutkami burzy
dzisiaj, 19:47 Tokary
Ciągnik przygniótł mężczyznę
3 lipca 2024 Biłgoraj
Rodzinna tragedia w Biłgoraju. Nie żyje kobieta
W środowe popołudnie w Biłgoraju doszło do rodzinnej tragedii. W jednym z domów ujawniono zwłoki kobiety. Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracują policjanci.
w piątek, godzina 11:36 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
dzisiaj, 11:01 Babice
Nocny wypadek w Babicach
3 lipca 2024 Zagumnie
W gminie Biłgoraj doszło do zabójstwa?
Biłgorajscy policjanci prowadzą czynności w związku z podejrzeniem zabójstwa i usiłowania zabójstwa, do którego miało dojść na terenie gminy Biłgoraj. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju, a na miejscu trwają działania śledcze.
w niedzielę, godzina 08:34 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
dzisiaj, 10:24 Bukowina
Pies uderzył w motocykl. 12-letni pasażer trafił do szpitala
5 lipca 2024 Biłgoraj
Śledczy podali szczegóły tragicznych wydarzeń w Biłgoraju
W środę 3 lipca w jednym z domów przy ulicy Kościuszki w Biłgoraju ujawniono zwłoki 57-letniej mieszkanki miasta. Prokuratura podała szczegóły tragedii.
w niedzielę, godzina 18:20 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
w poniedziałek, godzina 09:51 Biłgoraj
Badania archeologiczne w biłgorajskim parku
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w poniedziałek, godzina 17:24 Biłgoraj
Kierujący jednośladem trafił do szpitala
dzisiaj, 11:47 Turobin
Zaginiony odnaleziony na terenie powiatu
w niedzielę, godzina 21:56 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w niedzielę, godzina 08:55 Biłgoraj
Wielki festyn charytatywny w Biłgoraju
dzisiaj, 18:35 Biłgoraj
Upały w powiecie biłgorajskim. Które kąpieliska są bezpieczne?
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w niedzielę, godzina 11:30 Biłgoraj
Garażówka cieszy się popularnością
w sobotę, godzina 08:52 Potok Górny
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przechodzi na emeryturę
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl