Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.12.29 08:39 | aktualizacja: 2021.12.29 08:42

BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Mieszkańcy Biłgoraja, mieszkający w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych BPEC, już w najbliższym czasie zapłacą znacznie więcej za ogrzewanie. Przedsiębiorstwo wystąpiło o zgodę na podwyżki rzędu 56%. Urząd Regulacji Energetyki nowe stawki zatwierdził.
BPEC podniosło ceny o ponad 50%
BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Od stycznia podwyżki cen będą dotyczyć wszystkich.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drugiej połowie grudnia zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii czterech tzw. sprzedawców z urzędu, ale także dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Zmiana cen dotyczyć będzie jednak wszystkich sprzedawców prądu.

Stawki wzrosną średnio o 37%, jednak wg statystyk URE łączny wzrost kosztów powinien oscylować w okolicach 24% (realnie zapłacimy kilkadziesiąt zł więcej). W pierwszym kwartale przyszłego roku podwyżki będą mniej dotkliwe ze względu na wprowadzenie rekompensat w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Jeszcze większe podwyżki będą w przypadku cen gazu. Po zatwierdzeniu przez URE stawka za paliwo gazowe wzrośnie o ok. 83%, stawki netto dla gospodarstw domowych wzrosną o 53%.

W Biłgoraju będzie podobnie, sporo więcej zapłacą mieszkańcy miasta z budynków zasilanych z kotłowni gazowych Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jeszcze pod koniec listopada BPEC wystąpiło do URE o zatwierdzenie nowej taryfy dla ciepła (wcześniejsza obowiązywała ta z 1 sierpnia 2021 i miała być przez rok).

- W okresie stosowania taryfy nastąpił wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego oraz cen energii elektrycznej, co ma istotny wpływ na zmianę warunków wykonywania działalności gospodarczej - uzasadniało Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

- Wzrost kosztów uzasadnionych ponoszonych przez przedsiębiorstwo sprawia, że zasadna jest zmiana cen i stawek opłat, a co za tym idzie zmiana zatwierdzonej taryfy dla ciepła. Ocena wniosku pozwoliła na uwzględnienie żądania. Za zmianą decyzji przemawia słuszny interes społeczny, wyrażający się w konieczności dostosowania sposobu prowadzenia koncesjonowanej działalności gospodarczej do zmieniających się warunków ekonomicznych - napisała Agnieszka Szypulska, dyrektor Wschodniego Oddziału Terenowego URE w Lublinie.

Większość odbiorców ciepła z BCEC stanowią mieszkańcy bloków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Łada". Dla nich wzrost kosztów dostawy ciepła przez przedsiębiorstwo (z kotłowni gazowej) wyniesie średnio 43% od ostatniej zmiany cen zaliczkowych (wzrost o ok. 56% od ostatniej zmiany taryfy BPEC).

Jak informuje prezes SM "Łada" Aleksander Bełżek zarząd postanowił o wystosowaniu do URE petycji w tej sprawie.

- Składamy petycję w interesie publicznym członków spółdzielni i innych mieszkańców zasobów miasta, wnosząc o przeanalizowanie i zmianę treści decyzji zatwierdzającej zmianę taryfy dla ciepła w części dotyczącej stawek opłat dla źródeł ciepła dla kotłowni gazowych BPEC - napisał zarząd SM "Łada" i dodał: - Zauważamy niezgodność zatwierdzonej taryfy z chronionymi wartościami. Nie chcemy, by w XXI wieku kaloryfer kojarzył się mieszkańcom z dużym wydatkiem, w efekcie czego może stać się ponurym elementem ozdobnym mieszkania.

Podwyżka cen zaliczkowych w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych z BPEC wyniesie 20,17%. Trzeba zauważyć, że po pierwszym kwartale kwoty mogą ulec zmianie, gdyż ma wzrosnąć (obniżona jedynie na trzy miesiące) stawka podatku VAT.

Ponadto wzrosły także stawki opłaty za ciepło w budynkach zasilanych z kotłowni węglowych BPEC, podwyżka stawek nastąpi po okresie obowiązywania obniżonego VATu.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
BPEC podniosło ceny o ponad 50%, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 7794
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens  Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
29 grudnia 2021
+33
-8
Ostatnio dodane komentarze
blondyn  do LBLANIN   A o tym, że to dzięki merkelowych układach z Putinem /NS2/ i że w tym czasie szefem jej partii oraz "wielkim oddanym"/a może POddanym/ był "krUl ojropy"czyli Tusk nie pamiętasz??? A może pamietasz czy cokolwiek zrobił przeciwko NS2, choć raz sprzeciwił się ukłądom Merkel z Putinem?????
6 stycznia 2022
+0
-2
blondyn   Grzegorzu przypominam ci, że dobro zawsze wraca ZŁO również i jeszcze jedno "nie życz nikomu tego co tobie niemiłe... A więc czekaj na sprawiedliwy odwet w br i latach następnych...
6 stycznia 2022
+2
-1
Drakkar  do LBLANIN  
30 grudnia 2021
+0
-1
Grzegorz z Chetyna   Z okazji zbliżającego się Nowego Roku, życzę "Wielkiemu Kurduplowi" i jego świcie wszystkiego najgorszego. Nie muszę wymieniać za co, bo i tak wszyscy wiedzą. A jeśli nie wiedzą, to się dowiedzą płacąc za gaz i prąd... :(
30 grudnia 2021
+14
-5
LBLANIN   Jest to nic innego jak pokłosie fatalnej polityki 15, choć szczególnie 6 ostatnich lat. To był ten czas żeby przestawiać się na źródła odnawialne, zbudować kilka elektrowni jądrowych i mieć tani, niezależny od Putina i wolny od opłat od emisji środek ogrzewania i energii . O ile zwykli ludzie są mądrzy i na prawdę duża ilość domów ma solary i fotowoltaikę a najbogatsi inwestują miliardy w farmy wiatrowe na morzu i wielkie farmy foto, to ostatnie rządy przespały sprawę i budzą się gdy jest już za późno przy okazji zmieniając przepisy o fotowoltaice defacto sprawiając że stanie się nieopłacalna.
30 grudnia 2021
+12
-7
Drakkar  do JKlemens   Naczelnikowi jego świcie i wyborcom marzy się PRL-bis.
Wdrażają już nawet narodowe rozwiązania na wypadek podwyżek.
Od 23.37

30 grudnia 2021
+3
-5
JKlemens   Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
29 grudnia 2021
+33
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 20:07 Biłgoraj
31. finał WOŚP w Biłgoraju
W niedzielę 29 stycznia zorganizowano 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak każdego roku WOŚP gra w Biłgoraju. Na ulicach miasta można było spotkać wolontariuszy, a koncert finałowy odbył się w Biłgorajskim Centrum Kultury.
27 stycznia 2023 Region
Na Roztoczu powstanie ścieżka w koronach drzew
w czwartek, godzina 10:52 Zawada
Potrącenie na trasie Biłgoraj-Zamość. Nie żyje 63-latka
w niedzielę, godzina 00:18 Biłgoraj
Studniówka uczniów RCEZ [NOWE ZDJĘCIA]
Na symboliczne sto dni przed najważniejszym egzaminem w życiu, na swoim pierwszym prawdziwym balu bawili się uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Studniówka została zorganizowana w sobotę 28 stycznia, w hotelu Janów, w Borownicy.
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Strażacy przeszli na emeryturę, w tym rzecznik KP PSP
w czwartek, godzina 11:42 Biłgoraj
W Urzędzie Miasta polała się krew
19 stycznia 2023 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany na Podkarpaciu
Jak potwierdza policja z Lubaczowa, do zatrzymania mieszkańca powiatu biłgorajskiego doszło w nocy z 16 na 17 stycznia, na terenie województwa podkarpackiego, w powiecie lubaczowskim. Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo w kierunku art. 197 par. 1 kk. Mężczyzna po przesłuchaniu został zwolniony bez postawienia zarzutów.
w czwartek, godzina 09:20 Tarnogród
Spotkanie z posłanką w Tarnogrodzie
25 stycznia 2023 Goraj
Szkoła na sprzedaż
19 stycznia 2023 Biłgoraj
Będą grupowe zwolnienia w powiecie?
Na koniec listopada ubiegłego roku Powiatowy Urząd Pracy zanotował 1,5% wzrost bezrobocia w powiecie. Wyniosło ono 6%. Czy wzrośnie jeszcze bardziej ze względu na zwolnienia grupowe? Biłgorajskie firmy planują podjęcie takich kroków?
w czwartek, godzina 07:09 Tarnogród
31. finał WOŚP w Tarnogrodzie
we wtorek, godzina 09:07 Radzięcin
Chciał uniknąć zderzenia z sarną, wylądował w rowie
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Zmarł ks. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny
W wieku 80 lat zmarł ks. kan. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla miasta Biłgoraja". Odszedł w środę 25 stycznia.
we wtorek, godzina 19:15 Biłgoraj
Opłatek "Solidarności"
w środę, godzina 13:30 Biłgoraj
Gorąca dyskusja w sprawie DPS-ów
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Nowe oznakowanie w okolicach jednego z głównych skrzyżowań?
Z taką propozycja, by ustawić nowe znaki w okolicy skrzyżowania ul. Boh. Monte Cassino z ul. Komorowskiego wystąpił radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz, który uznał, że poprawi to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. O jakie zmiany chodzi?
we wtorek, godzina 09:03 Kozaki
Czołówka w Kozakach
w poniedziałek, godzina 12:47 Biłgoraj
"Dzień i noc" wraca do Biłgoraja
w czwartek, godzina 08:18 Biłgoraj
Sylwia wyruszyła na konkurs Miss Charm
Pochodząca z Biłgoraja Sylwia Bober jest w drodze do Wietnamu, gdzie będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie piękności.
w poniedziałek, godzina 11:57 Gmina Biłgoraj
2 pożary w gminie Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 08:18 Gromada
Gminne kolędowanie w Gromadzie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl