Decyzja o budowie domu dla większości osób jest jedną z najważniejszych w całym życiu. Jest to nie tylko niezwykle angażujące przedsięwzięcie, ale i niezwykle duży wydatek, który przeważnie wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu. Najistotniejsze jest jednak, aby budowla była solidna, wytrzymała i odporna na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Dlatego też tak ważną kwestią przy budowie jest wybór sposobu posadowienia całej konstrukcji. Jeszcze do niedawna w większości przypadków stawiano na zwykłe ławy fundamentowe. Okazuje się jednak, że ta metoda jest niezwykle czasochłonna i wymaga ogromnych nakładów pracy. Doskonałą alternatywą są natomiast płyty fundamentowe. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje oszczędność i jest przyjazne środowisku.
Płyta fundamentowa — co to jest?
O zwykłych fundamentach co nieco wie każdy. Jednak czym są właściwie płyty fundamentowe? Charakterystyka tej metody pozwoli nam lepiej zrozumieć jej zalety, dlatego też warto się tego dowiedzieć. W dużym skrócie możemy powiedzieć, że jest to po prostu jednolita, duża płaszczyzna betonu. Jej powierzchnia jest zbrojona siatką oraz prętami. Cała taka konstrukcja z lotu ptaka przypomina po prostu dokładny ''odlew'' planu budowli. Przy tworzeniu płyty fundamentowej wykorzystuje się specjalne elementy, których zadaniem jest zapewnienie izolacji termicznej.
Obecnie płyty fundamentowe są stosowane coraz częściej. A to wszystko dlatego, że umożliwiają szybszą realizację całego projektu. Jest to spowodowane faktem, że robi się pod nie bardzo płytki wykop. To zupełnie inaczej niż w przypadku tradycyjnych fundamentów, które wymagają bardzo zaawansowanych prac ziemnych. Płyty fundamentowe doskonale wypadają także, jeśli weźmiemy pod uwagę długofalowe korzyści. Dzięki temu, że równomiernie rozkładają ciężar na całej powierzchni, ściany budynku pozostają gładkie i nie pękają nawet po wielu latach.
Jak powstaje płyta fundamentowa?
Każda płyta fundamentowa tworzona jest w sposób poprzedzony stworzeniem szczegółowego planu. To podstawa, dzięki której można skutecznie dopasować działania do określonego projektu, czy też rodzaju gruntu. Wszystkie etapy powstawania płyty fundamentowej są równie istotne. Dlatego też każdy z nich musi być przeprowadzony z ogromną precyzją. Zapoczątkowaniem prac na miejscu budowy jest wymiana gruntu, czyli usunięcie wierzchniej jego warstwy oraz zastąpienie jej pospółką. Kolejna rzecz to wytyczenie obrysu budynku, ułożenie elementów brzegowych oraz rozłożenie wszystkich instalacji, które znajdą się pod płytą. Teraz kolej na izolację termiczną, a także wykonanie wszelkich przejść izolacji pod przepusty. Co następuje później? Oto ostatnie etapy powstawania płyty fundamentowej:
- montaż zbrojenia
- montaż instalacji systemu grzewczego
- zalanie płyty fundamentowej
- wyrównanie powierzchni płyty fundamentowej.
Płyta fundamentowa — wady i zalety
Płyty fundamentowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ ich zastosowanie wiąże się z wieloma korzyściami. Jakie są więc ich wady i zalety ? Jeśli chodzi o minusy, to jedyną rzeczą, którą można tu wymienić, jest konieczność wcześniejszego zaplanowania przyłączy wodno-kanalizacyjnych, a także instalacji wodnej i elektrycznej. Reszta to same plusy. Płyty fundamentowe są przede wszystkim bardzo łatwe w montażu. Cały proces jest szybki w realizacji i zapewnia ogromną trwałość i skuteczność nawet na wymagających terenach.