Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.09.16 17:16 | aktualizacja: 2020.09.16 17:17

Śmieci znów będą droższe? Podatki pójdą w górę?

Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja dyskutowano nad zmianami w tegorocznym budżecie oraz zmianami w wieloletniej prognozie finansowej. Okazało się, że jest konieczność przesunięcia środków na gospodarkę komunalną, a dokładnie odbiór odpadów. Jak mówił radny Jan Skrok system powinien sam się finansować, należy zatem podjąć dyskusję o podniesieniu opłat za odbiór odpadów.
Śmieci znów będą droższe? Podatki pójdą w górę?
Śmieci znów będą droższe? Podatki pójdą w górę?

Ostatnia uchwała ustalająca wysokość opłat za odbiór odpadów komunalnych z terenów posesji położonych w Biłgoraju została podjęta pod koniec ubiegłego roku. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Będzie zmiana cen za odbiór śmieci.

W środowe popołudnie, 16 września, odbyła się sesja Rady Miasta Biłgoraja. Podczas obrad poruszono temat zmian w tegorocznym budżecie oraz w wieloletniej prognozie finansowej. Jak wyjaśnił skarbnik miasta Roman Żuk pierwsze półrocze w miejskim budżecie upłynęło pod znakiem ubytków i nadzwyczajnej sytuacji spowodowanej koronawirusem. - Pewne skutki odczuwamy do tej pory i miały one znaczenie podczas przygotowywania tych zmian - mówił skarbnik. Znacznie zmniejszył się udział w podatku dochodowym od osób fizycznych, bo aż o 443 tys. zł, szacuje się, że ostatecznie wyniesie ok. 1,5 mln zł. Zwiększy się za to podatek dochodowy od osób prawnych. Wykreślono zadanie dotyczące budowy oświetlenia energooszczędnego ze względu na nieprzyznanie środków zewnętrznych. Zwiększono o 150 tys. zł rezerwę ogólną.

Niestety nie najlepsza sytuacja finansowa może się odbić na każdym mieszkańcu. Konieczne było zwiększenie o 650 tys. zł kwoty przeznaczonej na wydatki związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych (do opłaty, którą ponoszą mieszkańcy). - W tym roku płacimy po raz pierwszy podwykonawczo za każdą tonę. Okazuje się, że my mieszkańcy produkujemy bardzo dużo odpadów - mówił dalej skarbnik Żuk i wyjaśnił, że to są prawdziwe koszty funkcjonowania systemu.

Na to, że system zagospodarowania odpadów powinien sam się finansować (opłaty powinny pokrywać koszt zagospodarowania śmieci) zwrócił uwagę radny Jan Skrok, przewodniczący komisji budżetu. Oznacza to, że kwoty, które uiszczają mieszkańcy powinny pójść w górę.

- Niepokoi mnie wzrost kosztów zagospodarowania odpadów, jeśli koszty rosną automatycznie powinna iść w górę opłata z tytułu odbioru tych odpadów, bo zgodnie z ustawą to się powinno samo finansować, z innych dochodów nie powinniśmy pokrywać kosztu odbioru śmieci. Jest to trudne, ale pieniądze i tak idą z kieszeni mieszkańców - mówił Jan Skrok. Zaznaczył, że jeśli środki będą w ten sposób dokładane z budżetu zabraknie na inne cele, a nadwyżka operacyjna (możliwość finansowania inwestycji) maleje. Przesuwając te środki wzrastają wydatki bieżące, a dochody bieżące maleją.

- Czas rozpocząć dyskusję, czy nie podwyższyć opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, by nie generować dalszych niedoborów, a druga sprawa to podatek od nieruchomości, tu jesteśmy już po słowie, umówiliśmy się, że po wyborach wrócimy do podatków i znajdziemy rozwiązanie. A moim zdaniem rozwiązanie już jest, bo wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały, który w ubiegłym roku spadł z porządku obrad. Opinia jest pozytywna. Pamiętajmy, że przed nami trudne czasy - podsumował Jan Skrok.

Na razie kwestia pozostaje otwarta. Władze miasta nie deklarowały, że prace nad podniesieniem opłat będą prowadzone.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Śmieci znów będą droższe? Podatki pójdą w górę?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3109
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar   Waga na samochodzie i niech każdy płaci za ilość wytworzonych śmieci!
Smieci w lesie?Kary od 5 tys.wzwyż.Palenie śmieciami podobnie od 5 tys.
Zaraz sie okaże że mozna segregować i to z 90% skutecznością.
Problem smieci rozwiazany w Ciechanowie.
https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/ciechanow-pierwszym-miastem-w-polsce-ze-stalym-inteligentnym-systemem-segregacji-odpadow,188909.html
Kolejna rzecz zanim zaczniecie grzebac w kieszeniach ludzi,zacznijcie szukac oszczędności od siebie bo taki wydatek
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,21517,0,0,0,Wybrano-oferte-na-remont-skweru-przy-ul-3-Maja.html
nie jest potrzeny zwłaszcza teraz w trudnych czasach.
Wielu mieszkańców Biłgoraja na pewno nie korzysta z Osiru,Bck-u czy innych ośrodków które utrzymuje sie z podatku od nieruchomości.Innymi słowy niech każdy płaci za siebie jesli chce z czegos korzystać a nie zmusza sie go do utrzymywania czegoś z czego nie korzysta.
Oczywiście po podniesieniu podatków od nieruchomości można spodziewać sie wzrostu cen w biłgorajskich sklepach oraz wiekszych czynszów?
16 września 2020
+13
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 08:57 Biłgoraj
Tak będzie wyglądał skwer
Już wybrany został wykonawca inwestycji polegającej na przebudowie skweru usytuowanego na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i ul. Kościuszki w Biłgoraju. Jak będzie wyglądał po zakończeniu zadania?
we wtorek, godzina 07:09 Biłgoraj
Daniel zginął w poniedziałkowym wypadku. Ruszyła zbiórka pieniędzy
w poniedziałek, godzina 08:29 Biłgoraj
26-latek zginął w wypadku na drodze Biłgoraj - Smólsko [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 14:55 Różaniec
Wojewódzki Dzień Pola w Różańcu
W niedzielę, 18 października w Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu zorganizowano IV Wojewódzki Dzień Pola pod hasłem "Lubelszczyzna spichlerzem Polski". Wydarzeniu towarzyszyła konferencja pt. "Konwencja BIO gwarantem zdrowej żywności oraz opłacalności produkcji roślinnej".
dzisiaj, 07:25 Biłgoraj
Zawieszone kursy PKS
dzisiaj, 09:02 Tereszpol-Kukiełki
Podczas prac budowlanych wykopali pociski
w czwartek, godzina 18:22 Kraj
Powrót obostrzeń. Nauczanie hybrydowe w szkołach średnich
W zależności od rozwoju sytuacji rząd na bieżąco będzie reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. - Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków - podkreślał podczas czwartkowej konferencji premier Morawiecki. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych.
we wtorek, godzina 09:07 Tarnogród
Wypadek na trasie Tarnogród-Luchów Górny
we wtorek, godzina 08:12 Biłgoraj
Sprawca molestowania poszukiwany
w piątek, godzina 17:08 Biłgoraj
Respirator przekazany
W piątek, 16 października do biłgorajskiego szpitala trafił respirator zakupiony ze środków zgromadzonych podczas zbiórki, zorganizowanej z inicjatywy Grupy "Widzialna Ręka Biłgoraj i okolice" i Centrum Rozwoju Wolontariatu przy Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
we wtorek, godzina 10:48 Majdan Nepryski
Zaginął Jan Czerwonka
w poniedziałek, godzina 11:44 Biłgoraj
Nowe ognisko koronawirusa w szpitalu
13 października 2020 Powiat
Nauczyciele nagrodzeni
Jak co roku przyznano wyróżnienia państwowe, resortowe i kuratoryjne dla nauczycieli. Wśród nagrodzonych znaleźli się również pracownicy placówek oświatowych z powiatu biłgorajskiego.
we wtorek, godzina 11:10 Lubelszczyzna
Znacznie mniej zakażeń na Lubelszczyźnie, zmarły dwie osoby z powiatu biłgorajskiego
dzisiaj, 08:28 Obsza
Sieć gazowa jeszcze otwarta
11 października 2020 Biłgoraj
"Biłgorajski" architekt Antoni Herman
Na łamach portalu bilgorajska.pl mogli się Państwo zapoznać z uwagami Antoniego Hermana dotyczącymi rewitalizacji miejskiego ratusza, który zaprojektował. Dzisiaj sylwetkę zasłużonego architekta-seniora, związanego z Lublinem przybliża czytelnikom Piotr Flor, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego.
w niedzielę, godzina 11:16 Powiat
Wzrost zakażeń w regionie
w sobotę, godzina 22:53 Biłgoraj
Michalina przegrała "Bitwę", ale zostaje w programie!
9 października 2020 Biłgoraj
Problem z zalewaniem mieszkańców ul. Długiej zostanie rozwiązany?
Zakończyły się prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej przy ul. Partyzantów. Do końca października ma powstać także kanał deszczowy łączący ul. Cegielnianą z ul. Partyzantów. Czy to rozwiąże problem zlewni na ul. Długiej? O tym dyskutowano podczas wrześniowej sesji Rady Miasta w Biłgoraju.
w piątek, godzina 18:48 Biłgoraj
Kolejny odcinek "The Voice of Poland" z udziałem Michaliny
w poniedziałek, godzina 10:51 Lubelszczyzna
126 aktywnych przypadków COVID-19 w powiecie
8 października 2020 Stary Lipowiec
Upamiętniono zamordowanych za pomoc Żydom
W Starym Lipowcu w gminie Księżpol odsłonięto pomnik upamiętniający mieszkańców zamordowanych przez niemieckich okupantów za pomoc Żydom. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Zawołani po imieniu" zainicjowanego przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalenę Gawin i realizowanego przez Instytut Pileckiego.
14 października 2020 Biłgoraj
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przyczyną zderzenia pojazdów
we wtorek, godzina 09:22 Biłgoraj
100 tys. zł na sprzęt komputerowy dla szkół
8 października 2020 Kraj
Od soboty cała Polska zostanie objęta żółtą strefą
Od soboty, 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększona zostanie liczba łóżek w szpitalach, a proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami usprawniony. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
w poniedziałek, godzina 19:51 Biłgoraj
"Zło dobrem zwyciężaj"
w piątek, godzina 10:52 Biłgoraj
102 aktywne zakażenia w powiecie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl