Już dziś Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zasady bezpieczeństwa. Chodzi o wprowadzenie nowych stref w powiatach najbardziej zagrożonych rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Ich liczbę zmniejszono z 18 do 10.
Zaktualizowaną mapę mogą Państwo zobaczyć na grafice załączonej do artykułu.
- w strefie czerwonej znajdują się aktualnie 3 powiaty: Nowy Sącz, limanowski i pajęczański;
- w strefie żółtej są: nowosądecki, łowicki, lipski, kolski, konecki, przeworski, kłobucki;
- w strefie niebieskiej, czyli zagrożonej dodatkowymi obostrzeniami są: łańcucki, kościerski, otwocki, Skierniewice, ostrowski, stargardzki, tatrzański, nowotarski, żuromiński, wieluński.
Jeden z powiatów, a dokładnie przeworski, który znalazł się w żółtej strefie graniczy od strony południowej z powiatem biłgorajskim. Wśród powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znalazł się za to powiat łańcucki, który z kolei graniczy z powiatem przeworskim.
Jakie obostrzenia obowiązują w konkretnych strefach?
W strefie czerwonej obowiązują największe obostrzenia sanitarne, tu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa także w przestrzeni otwartej, w sklepach i obiektach usługowych klienci mają obowiązek nie tylko zakrywania twarzy, ale też dezynfekcji rąk i zakładania rękawiczek, w transporcie publicznym obowiązują limity pasażerów, w restauracjach liczba osób zależy od powierzchni lokalu (w osoba na 4 m2), w weselu może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, w kościele, podczas uroczystości odbywającej się wewnątrz liczba osób musi być zmniejszona o połowę, na zewnątrz maksymalnie 150 osób, w salonach fryzjerskich nieczynne są poczekalnie, obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób, w kinach może przebywać maksymalnie 25% publiczności, obowiązuje całkowity zakaz otwierania dyskotek, klubów nocnych, parków rozrywki, organizowania imprez kulturalnych.
W strefie żółtej obostrzenia są znacznie łagodniejsze. Tu również obowiązuje zasłanianie twarzy w środkach transportu publicznego, czy miejscach użyteczności publicznej, w sklepach i kościołach. Zasłanianie nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych jest obowiązkiem jeśli nie możemy zachować dystansu. W obiektach handlowych jest obowiązek dezynfekcji rąk i używania rękawiczek jednorazowych. Ograniczona jest ilość osób w transporcie publicznym. W restauracjach również obowiązuje limit - 1 osoba na 4m2. W imprezach rodzinnych i weselach może uczestniczyć do 100 osób. W kościołach jest obowiązek zakrywania nosa i ust i zachowania odległości. Jest zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób.