W sprawozdaniu znalazł się krótki rys historyczny z okazji 100-lecia PCK w Biłgoraju. Przypomniano także, iż w okresie sprawozdawczym Zarząd Rejonowy PCK w swej działalności realizował zadania wynikające ze statutowych powinności, oraz bieżących potrzeb środowiska i możliwości ich realizacji.
W okresie sprawozdawczym 2016-2019 zarząd odbył 32 zebrania protokołowane, a Komisja Rewizyjna 12 spotkań. Przy realizacji wszystkich kierunków działalności statutowej uczestniczyła młodzież z miejscowych szkół, członkowie władz PCK, seniorzy zrzeszeni w klubach seniora przy PCK oraz Honorowi Dawcy Krwi. Na dzień 31 grudnia 2019 roku udokumentowaną działalność prowadziło 8 kół szkolnych, do których należy 230 członków i 5 kół dorosłych zrzeszających łącznie 88 członków. Utworzono grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych liczącą 15 członków oraz 12 klubów "Wiewiórka" z liczbą członków 125.
Największym przedsięwzięciem minionej kadencji były obchody 100-lecia PCK na terenie działania ZR PCK w Biłgoraju. Obchody jubileuszu w Biłgoraju trwały przez cały 2019 roku i miały bogaty oraz wszechstronny wymiar. Było to kilkanaście wydarzeń i działań, skierowanych do różnych grup wiekowych i społecznych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej.
Nowy skład Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju na kadencję 2020-2024:
- Anna Koman - prezes Zarządu;
- Ryszard Korniak - wiceprezes;
- Maria Różańska - wiceprezes;
- Edyta Borowiec - sekretarz;
- Piotr Małysza - członek (z ramienia HDK).
Nowa Komisja Rewizyjna Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju:
- Stefan Chudzik - przewodniczący;
- Bogdan Kukiełka - sekretarz;
- Adam Banach - członek.
Delegatami na Zjazd Okręgowy PCK zostali: Koman Anna i Korniak Ryszard.
Na zakończenie spotkania podjęta została uchwała programowa, w której przyjęto program działania na lata 2020-2024, uwzględniając następujące cele:
- Tworzenie programów i podejmowanie działań dążących do udzielania pomocy najbardziej potrzebującej części naszego społeczeństwa. Tworzenie punktów pomocy w których wydawana będzie pomoc w tym żywnościowa.
- Podejmowanie działań zmierzających do rozszerzanie działalności opiekuńczej nad chorym w domu. Udzielanie pomocy osobom i rodzinom w sprawowaniu opieki nad osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Dążenie do podnoszenia jakości świadczonych usług opiekuńczych nad chorym w domu, ocena, weryfikacja,współpraca z Ośrodkami Pomocy Społecznej.
- Podejmowanie działań i inicjatyw służących aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych na bazie istniejących klubów seniora.
- Zwiększenie ilości aktywnych Szkolnych Kół PCK realizujących zadania statutowe PCK, wykorzystujące programy edukacyjne w pracy z dziećmi i młodzieżą, oraz motywujące młodzież do działań na rzecz potrzebujących.
- Promowanie zasad zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci, młodzieży i osób starszych. Organizowanie i prowadzenie różnych programów edukacyjnych tj. "Super Wiewiórka przyjaciółka Oli i Kuby", "Dbamy o swoje zdrowie", "Dbamy o uśmiech dziecka" itp. Organizowanie różnych form wypoczynku, sportu i rekreacji dla dzieci, młodzieży i osób starszych zrzeszonych w klubach seniora.
- Stworzenie i Upowszechnianie systemy szkoleń pierwszej pomocy skierowanej do szkół, firm i instytucji, oraz różnorodnych form promocji np. pokazów, zawodów itp.
- Promowanie i organizowanie honorowego krwiodawstwa w środowisku ludzi młodych, pozyskiwanie nowych regularnie oddających krew osób. Organizowanie otwartych akcji poboru krwi, oraz uroczystości promujących ideę honorowego oddawania krwi.
- Podejmowanie działań mających na celu promowanie i upowszechnianie historii oraz działalności bieżącej naszej organizacji.
- Współpraca z organami władzy publicznej, administracji samorządowej, instytucjami i organizacjami pozarządowymi oraz środkami masowego przekazu.