Pierwszy numer “Tanwi" ukazał się 15 listopada 1989 roku jako biuletyn Zarządu Oddziału NSZZ "Solidarność". Do dziś wydano 294 numery. Aby pokazać jak zmieniała gazeta przez lata, jakie były jej początki i czy ma przed sobą perspektywy zorganizowano konferencję pod hasłem “30 lat Biłgoraja na okładkach Tanwi". Wydarzenie, na które zaprosili Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Biłgoraju, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz Biłgorajska Gazeta Samorządowa "Tanew", odbyło się w piątek, 20 grudnia w biłgorajskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.
W programie konferencji znalazła się prelekcja dr Doroty Mach, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu o historii prasy na Ziemi Biłgorajskiej, wspomnienia Romana Sokala pierwszego redaktora i współzałożyciela “Tanwi" oraz rozważania Gabrieli Figury obecnej redaktor naczelnej o przyszłości czasopisma.
Jak mówił Roman Sokal pomysł wydawania gazety o profilu solidarnościowym zrodził się pod koniec lat osiemdziesiątych minionego stulecia podczas pobytu na emigracji w USA. Tytuł pisma pochodzi od rzeki przepływającej przez Ziemię Biłgorajską. - Rzeka Tanew, która ma swoje źródła w powiecie tomaszowskim, a ujście w powiecie niżańskim, przepływa przez powiat biłgorajski. Jest jakby krwioobiegiem tego co się w powiecie biłgorajskim dzieje - wyjaśnił Roman Sokal.
Obecnie “Tanew" wydawana jest przez Biłgorajskie Centrum Kultury jako kwartalnik kulturalno-społeczny. Począwszy od 2005 roku wszystkie wydania gazety dostępne są w wersji elektronicznej pod adresem: https://ww
Konferencji towarzyszyła wystawa pod tym samym tytułem.