Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
GMINA BIŁGORAJ
2019.12.06 17:37 | aktualizacja: 2019.12.06 17:49

Nowe stawki za odbiór śmieci w gminie Biłgoraj

W czwartek, 5 grudnia, opłaty za gospodarowanie odpadami podnieśli radni Rady Miasta Biłgoraja, dziś, w piątkowe popołudnie, 6 grudnia, to samo zrobili radni Rady Gminy Biłgoraj. Na wniosek wójta podjęta została uchwała, która zakłada wzrost kosztów o kilka zł od osoby. Szczegóły poniżej.
Nowe stawki za odbiór śmieci w gminie Biłgoraj
Nowe stawki za odbiór śmieci w gminie Biłgoraj

Temat stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wywołał dyskusję wśród radnych miejskich, którzy podjęli decyzję o wzroście opłat o kilka zł od mieszkańca. Głosowanie nad tą uchwałą odbyło się w czwartkowe popołudnie, 5 grudnia, podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja. Informowaliśmy o tym naszych czytelników w artykule pt. Śmieci będą znacznie droższe.

Dziś, w piątek, 6 grudnia, tym samym tematem zajęli się radni Rady Gminy Biłgoraj. W porządku obrad XVII sesji znalazł się punkt dotyczący wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty dla właścicieli nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy.

W ubiegłym roku mieszkańcy gminy płacili 7 zł za odpady segregowane oraz 15 zł za te, które były zbierane w sposób zmieszany. W tym roku stawki były już wyższe. Pod koniec lutego przyjęto uchwałę zakładającą kwoty: 9,5 zł za odpady zbierane selektywnie i 20 zł za odpady zmieszane.

W przyszłym roku mieszkańcy gminy zapłacą jeszcze więcej. Podczas piątkowe sesji Rady Gminy przedstawiony został projekt uchwały, który zakładał następujące ceny za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
- 13,5 zł za odpady segregowane od osoby zamieszkującej daną posesję
- 35 zł za odpady zmieszane od osoby zamieszkującej daną posesję

O wyjaśnienia dotyczące systemu gospodarowania odpadami prosił radny Tomasz Brytan. Kierownik referatu gospodarki komunalnej Dariusz Świerczyński wyjaśniał, że za wzrost opłat odpowiadają m.in. stale rosnące koszty opłat środowiskowych stosowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, czyli tak zwana opłata marszałkowska. W 2017 roku opłata ta wynosiła 24,00 zł za tonę odpadów, w roku 2018 stawka wzrosła do 140,00 zł, a w roku 2019 to już 170,00 zł za tonę. Drastyczna podwyżka opłaty środowiskowej stosowanej przez Urząd Marszałkowski sięgnie ceny 270,00 zł za tonę odpadów w roku 2020. Ale to nie wszystko, gmina została zrównana jeśli chodzi o częstotliwość odbioru odpadów, doszła też nowa frakcja odpadów, czyli odpady biodegradowalne. - Są to dodatkowe koszty, które przedsiębiorca musi ponieść - mówił kierownik.

Nowe stawki będą obowiązywać przez najbliższy rok, była możliwość rozstrzygnięcia przetargu na dwa lata, jednak wiadomo, że sytuacja jest dynamiczna i nie wiadomo jaka sytuacja będzie za rok, stąd decyzja o tym, by przetarg rozstrzygnąć na najbliższych 12 miesięcy.

- Czy możemy coś zrobić, żeby ceny już bardziej nie wzrastały? - pytał Tomasz Brytan. - Na pewno musimy właściwie segregować odpady, najwięcej ważą bioodpady, ważne by one nie lądowały w koszach z innymi śmieciami. Ciężkie jest także szkło, reszta nie jest aż tak znacząca jeśli chodzi o wagę. Postępujmy właściwie jeśli chodzi o segregację, poziom odzysku jest istotny, warto zastanawiać się nad tym, do jakiego kosza wrzucamy odpady, bo opłaty będą naliczane od tony - podsumował kierownik Świerczyński i dodał, że jeśli będzie mniej odpadów wtedy będzie szansa na obniżenie opłat.

Podczas głosowania większość radnych poparła proponowane zmiany, 9 osób było "za", przeciwko zagłosowało 5 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Nowe kwoty będą obowiązywać od początku 2020 roku.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Nowe stawki za odbiór śmieci w gminie Biłgoraj, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 7441
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna   No to nam radni zrobili ładnego "mikołaja"... :(
7 grudnia 2019
+5
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 09:18 Goraj
Gorajski kalendarz na 2020 rok gotowy
9. edycja kalendarza stylizowanego gminy Goraj pod hasłem "Sen nocy leśnej" jest już dostępna. W role modeli wcielili się jak co roku mieszkańcy gminy i okolic, a wydawnictwo można już nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.
w czwartek, godzina 09:55 Tarnowola
Zderzyły się dwie ciężarówki
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Zderzenie karetki z terenówką [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 10:38 Biłgoraj
Kolejne fotopułapki w biłgorajskich lasach
Już za kilka dni w biłgorajskich lasach zostaną uruchomione kolejne fotopułapki, zainstalowane dzięki inicjatywie aktywistów z #BiłgorajEkoChallenge. W newralgicznych miejscach już można za to dostrzec tabliczki z napisem "Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze".
w sobotę, godzina 13:12 Biłgoraj
Sukcesy wokalistek z MDK
w czwartek, godzina 09:43 Biłgoraj
Uszkodzone szyby w przedszkolu
w sobotę, godzina 23:15 Biłgoraj
Uczniowie RCEZ bawili się na studniówce
W sobotni wieczór, 24 stycznia, uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej bawili się na swoim pierwszym prawdziwym balu. Studniówka zorganizowana została w hotelu Janów w Borownicy.
w sobotę, godzina 08:21 Józefów
Przetarg na odbiór odpadów rozstrzygnięty
w środę, godzina 12:14 Biłgoraj
Można dostać nawet 96 tys. zł
we wtorek, godzina 14:03 Biłgoraj
Nowe zasady odbioru odpadów - kompostujesz zapłacisz mniej
Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostały nowe zasady odbioru odpadów na terenie Biłgoraja. Sprawdź jak odpowiednio pozbywać się śmieci z posesji. Co ważne jeśli część trafi do kompostownika zapłacimy mniej. O ile?
14 stycznia 2020 Biłgoraj
Miasto sprzedaje mieszkania
w piątek, godzina 09:46 Biłgoraj
Poszukujemy właściciela suczki
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Studniówka Zespołu Szkół Leśnych
W sobotę, 11 stycznia, rozpoczął się sezon studniówkowy w biłgorajskich szkołach. Jako pierwsi na swoim balu maturalnym bawili się uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych. Studniówka odbyła się w sali balowej w Modliborzycach.
w środę, godzina 14:30 Biłgoraj
Seniorzy rywalizowali
w piątek, godzina 23:12 Biłgoraj
Czarny Ziutek Z Killerami w ramach Off Road
w piątek, godzina 10:21 Kraj
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów
W miniony wtorek, 21 stycznia funkcjonariusze Centralnego Biura Policji w Rzeszowie zatrzymali 7 osób, którym prokurator zarzucił czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Z informacji prokuratury wynika, że grupa miała działać również na terenie Biłgoraja.
w środę, godzina 10:06 Biłgoraj
Stypendyści z I LO im. ONZ
w czwartek, godzina 17:02 Karate
Ferie z karate
w sobotę, godzina 14:46 Biłgoraj
Speedcuberzy przyjechali do Biłgoraja
W sobotni poranek w Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęły się zawody z cyklu Polish Speedcubing Tour 2020. Kilkudziesięciu zawodników z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy rywalizuje w 17 konkurencjach. Zawody potrwają do niedzielnego popołudnia, jest więc szansa zobaczyć speedcuberów w akcji.
w piątek, godzina 09:08 Frampol
Kolędowanie z chórami Ziemi Biłgorajskiej
11 stycznia 2020 Biłgoraj
Działacze PiS zaprosili na spotkanie opłatkowe
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl